Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Tomáš Schabjuk: Zákon o odpadoch prináša zbytočne veľa byrokracie

Zákon podľa neho nie je len príliš byrokratický, ale aj náročný. Predstavil desať hlavných problematických bodov, s ktorými sa firmy stretávajú v praxi. Po kritike zo strany ministerstva zverejnil aj možné riešenia.

Tomáš Schabjuk

Tomáš Schabjuk / Foto: Odpady-portal.sk

Tomáš Schabjuk zo spoločnosti Odpadový hospodár predstavil na konferencii Poradcu podnikateľa Odpadové hospodárstvo 2019 praktické problémy, s ktorými sa firmy najčastejšie stretávajú. Konferencia sa uskutočnila 21.-22. marca 2019 v Demänovskej doline.

V rámci konferencie vybral desať základných problémov, ktoré zákon o odpadoch so sebou prináša. Hneď však dodal, že zákon ako taký nepovažuje za zlý. „Čo si ale myslím je, že je veľmi náročný a veľmi byrokratický,“ zdôrazňuje.

Túto pripomienku opodstatňuje aj skutočnosť, že legislatíva už viackrát získala popredné priečky v anticene Byrokratický nezmysel roka.

1. Chaos v evidovaní a ohlasovaní odpadov

Prvým problémom je evidovanie a ohlasovanie odpadov. Z týchto údajov vznikajú štatistiky pre Európsku úniu aj Slovensko.

Táto povinnosť sa týka obrovského počtu firiem. „Je to náročné na vypĺňanie,“ vysvetľuje a zároveň dodáva, že veľakrát aj firma z praxe sa na mnohých bodoch zasekne a nevie, ako má postupovať. Často sa aj stáva, že ministerstvo na otázky firiem neponúka dostačujúce odpovede.

„Máme napísané, kto je držiteľ, máme tam od roku 2016 zadefinovaného obchodníka, sprostredkovateľa – funkcie, ktoré spôsobujú dosť veľa nejasností,“ konštatuje T. Schabjuk.

Výsledkom tohto „byrokratického gulášu“ je podľa neho to, že za rok 2017 malo Slovensko 12,2 milióna ton odpadu, pričom z tohto množstva až 24 % tvorí položka „iné nakladanie“ a ďalších 6 % položky „ostatné R a ostatné D“.

„Čo je ostatné R, ostatné D? Máte 30 % odpadov (4 milióny ton odpadov), o ktorých nemáme dostatočné informácie,“ zdôrazňuje.

2. Kto je odosielateľ nebezpečného odpadu?

Odosielateľ nebezpečného odpadu je od roku 2016 ten, kto uzatvoril s dopravcom zmluvu, ktorej predmetom je preprava nebezpečného odpadu, alebo ten, kto vykoná prepravu nebezpečného odpadu sám prostredníctvom vlastnej dopravy.

Zberová spoločnosť má štandardne uzatvorenú zmluvu s pôvodcom, podľa ktorej sa má postarať nielen o dopravu, ale aj o ďalšie nakladanie s odpadom.

Približne polovica zberoviek je pri odvoze odpadov uvádzaná ako odosielateľ. Zvyšok tam stále píše pôvodcu odpadu.

Kto figuruje ako odosielateľ, má v stanovenej lehote povinnosť posielať kópie SLNO na jeden až tri okresné úrady. Zberovky, ktoré to vzali na seba, robia podľa T. Schabjuka krásnu službu svojim zákazníkom a pomáhajú im eliminovať sankcie.

3. Bezúčelné limity pre podávanie ohlásenia a vybavenie súhlasu

Za ďalší problém považuje limity pre podávanie ohlásenia a vybavenie súhlasu. V prípade množstva nad 50 kg nebezpečných odpadov alebo nad tonu ostatných odpadov za rok je nutné podať ročné ohlásenie.

Súhlas sa vybavuje v tom prípade, ak držiteľ odpadu, sprostredkovateľ a obchodník nakladá ročne s viac ako jednou tonou nebezpečných odpadov.

„Limit za čo? Za firmu alebo za prevádzku? To v zákone nemáme nikde definované,“ vysvetľuje ďalej. Podľa všeobecnej praxe by to podľa neho malo ísť na firmu, zároveň však spochybňuje účelnosť tohto kroku.

Jedna firma má 11 prevádzok. Každá z nich produkuje len 5 kg nebezpečných odpadov za rok. Samostatne nespĺňajú limit pre podanie ročného ohlásenia. Spolu však prekročili 50 kg. Majú teda poslať 11 ročných ohlásení na 11 okresných úradov.

4. Byrokracia so súhlasmi na odovzdávanie odpadu

Za ďalší problém považuje byrokraciu so súhlasmi. Ide o to, že počas vybavovania súhlasu na odovzdávanie odpadov vhodných na využitie v domácnosti okresné úrady požadujú vyjadrenie obce/obcí, do ktorých tento odpad má byť odovzdávaný.

Niektoré okresné úrady požadujú len vyjadrenie obce v mieste odovzdávania odpadu, iné súhlas všetkých obcí. A tých môže byť aj stovka.

5. Hierarchia odpadového hospodárstva

Schabjuk ďalej pokračuje s kritikou hierarchie odpadového hospodárstva, ktorá je nadiktovaná Úniou. Podľa neho je to veľký problém pre firmy v tom prípade, ak sa inšpekcia rozhodne, že bude tieto nariadenia striktne kontrolovať. „Riziko tam je pre každú jednu firmu,“ zdôrazňuje.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. varkolyova.dagmar@gmail.com09.05.2019 (15:21)
    ...no tak konečne to povedal p. Schabjuk na verejnom fóre, čo si vlastne všetci myslíme, ale zrejme sme zatiaľ nenašli odvahu ako on. Ministerstvo miesto kritiky by sa malo skutočne a vážne zamyslieť nad povinnosťami zákona, ktorých je nespočetné množstvo a vôbec neprispievajú k ochrane životného prostredia. Pracujem ako p. Schabjuk a robím službu firmám v oblasti životného prostredia. Dnes je 9.teho, zajtra 10.teho...už 3dni tu množím papiere na kilá, aby som splnila za firmy ohlasovaciu povinnosť k preprave nebezpečných odpadov, miesto inej zmysluplnej práce a to nehovorím o tom , koľko zaplatím za poštovné lístky na pošte...lebo bez urážky , inšpekciu zaujímajú hlavne tie poštové lístky...toto je chorá doba, už som to tu raz písala, že nás táto práca živí, ale nezmyselné množenie papierov určite neprispeje k ochrane životného prostredia, ktorú tak radi všetci prezentujeme. Na sociálnej poisťovni už roky visia otázky a odpovede, kto má záujem, si ich tam nájde a nájde zrejme aj odpoveď na tú svoju otázku. ....nerozumiem, prečo to nemôže takto fungovať aj na Ministerstve životného prostredia...no možno aj rozumiem, lebo chcú byť múdry a múdrejší ...zákon o odpadoch je jedna veľká byrokratická spleť povinností, v ktorej sa už zrejme málokto vyzná...no a kto urobí chybu - fuk , dostane pokutu, za hlúposti ...miesto toho, aby sme riešili nelegálne skladovanie a nakladanie s odpadmi, vybíjame sa všetci na papieroch a hlásame, ako ochraňujeme životné prostredie. Dagmar Várkolyová

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Používajú recyklované tabakové filtre pri výstavbe ciest

Používajú recyklované tabakové filtre pri výstavbe ciest

Stavebná firma zvyšuje podiel recyklátu v asfaltových zmesiach. Zhodnocuje aj vlastný stavebný a demolačný odpad.

Nakrútili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Nakrútili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.