Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Znižovať plastový odpad v Európe má pomôcť spolu 173 opatrení

Opatrenia na obmedzovanie tvorby plastového odpadu sa zameriavajú na vysvetľovanie, pri niektorých chýba vyhodnotenie ich efektívnosti.

Znižovať plastový odpad v Európe má pomôcť spolu 173 opatrení

Dopyt po plastových produktoch stúpa na celom svete a aj v Európe. V roku 2017 sa spotrebovalo na starom kontinente 52 miliónov ton, čo predstavovalo zhruba 15 % celosvetového dopytu. Používanie plastových materiálov vo výrobkoch sa zvyšuje z dôvodu ich výhodnej ceny oproti alternatívam a tiež vlastností jednotlivých druhov plastu pre dané uplatnenie. Najviac plastov sa používa v obalovom, stavebnom, automobilovom a elektronickom priemysle.

Rôzne uplatnenia majú dopad aj na to, kedy sa tieto plasty stávajú odpadom. V obalovom odvetví je to prakticky okamžite, zatiaľ čo v stavebnom sektore to môže byť až po uplynutí 50 rokov. Z toho vyplýva potreba rôznych prístupov pri zabraňovaní vzniku odpadov.

Väčšina plastového odpadu sa vyváža

“Napríklad opatrenia zamerané na plasty s krátkodobou životnosťou môžu byť účinnejšie pri znižovaní tvorby, ako aj environmentálnho dopadu súvisiaceho s ich spotrebou,” uvádza najnovšia štúdia Európskej environmentálnej agentúry, hodnotiaca programy predchádzania vzniku odpadov v jednotlivých krajinách Európy.

So zvyšujúcou sa spotrebou plastov rastie aj produkcia odpadov, no zároveň aj recyklácia plastového odpadu. V roku 2016 dosiahla miera recyklácie v Európe 31 %. Podstatná časť plastového odpadu sa však vyváža do ostatných regiónov sveta a aj veľká časť samotnej recyklácie prebieha mimo Európy. Podľa EEA iba 6 % európskych plastových výrobkov v roku 2016 pochádzalo z recyklovaných materiálov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ovocie a zelenina vydržia dlhšie čerstvé vďaka filtru, ktorý zachytáva etén

Ovocie a zelenina vydržia dlhšie čerstvé vďaka filtru, ktorý zachytáva etén

Predchádzať vzniku potravinového odpadu pomáhajú špeciálne filtre, ktoré sa vložia do obalov. Absorbujú plyn, ktorý je zodpovedný za dozrievanie, čím predĺžia životnosť plodov.

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

O zvyškový plastový odpad je iba minimálny alebo žiadny záujem. Pre mestá bol kedysi zdrojom príjmu, teraz predstavuje iba náklady.

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Aké chyby robia domácnosti najčastejšie? Ktoré vekové skupiny najviac plytvajú? Čo najviac vyhadzujú Slováci? Odborníčky diskutovali v Prahe.