NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Plogging je šport s pridanou hodnotou. Páči sa aj na Slovensku

Zdravotná prechádzka, spaľovanie kalórií, zábava, teambulding, ale aj upratovanie prírody. Švédsku aktivitu vyskúšali už aj v Bratislave, Nitre a Trnave.

Plogging

Foto: Odpady-portal.sk

Plogging je kombináciou joggingu a zbierania odpadkov (švédsky: plocka upp). Vznikol ako organizovaná činnosť vo Švédsku okolo roku 2016 a už o dva roky sa rozšíril do ďalších krajín. Ako cvičenie poskytuje variácie v pohyboch tela pridaním ohýbania sa, squattingu a strečingu popri hlavnej činnosti, ktorou je beh, turistika alebo chôdza.

Novú bežeckú disciplínu vymyslel švédsky environmentalista Erik Ahlström. Pri ploggingu človek spáli približne 288 kalórií, čo je až o 50 viac, ako pri klasickom behu. Môže za to zapájanie svalov pri zohýbaní sa po odpad, no aj námaha pri nosení plných vriec či časté zmeny smeru behu.

PloggingPlogging je beh za odpadmi | Foto: Odpady-portal.sk

Do ploggingu sa dnes mohli zapojiť dobrovoľníci v Bratislave, Trnave a Nitre. My sme navštívili beh v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves.

Beh v prírode spojený so zberom voľne pohodeného odpadu, tzv. litteringu, priniesla na Slovensko organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK v spolupráci s nadáciou Pontis v rámci podujatia Naše Mesto, ktorú organizuje Nadácia Pontis už od roku 2007.

Projekt Naše Mesto

Novinka od Pontisu

Ide o sériu podujatí firemného dobrovoľníctva, ktoré sa tento rok uskutočňujú 7. - 8. júna 2019 v 37 mestách a obciach na Slovensku.

Podujatia Naše Mesto sa ročne zúčastňujú tisícky dobrovoľníkov z firiem či mimovládnych organizácií. „Robíme už 13. ročník a stále sa tešíme z čoraz väčšieho záujmu. Tento rok bude dobrovoľníčiť až 10 158 ľudí v 46 mestách a obciach po celom Slovensku. Pomáhajú vo viac ako 500 dobrovoľníckych aktivitách, čo je takmer 30-násobne viac ako v roku 2007, v prvom ročníku podujatia,“ povedal Michal Kišša, programový riaditeľ z nadácie Pontis.

PloggingPočas ploggingu sa v prírode našli aj plastové fľaše,
tvorili však malú časť odpadov | Foto:Odpady-portal.sk

Plogging sa v rámci aktivít Naše Mesto objavil prvýkrát. Spoločnosť ENVI – PAK ho iniciovala, aby upozornila na boj proti znečisteniu životného prostredia na Slovensku.

„Littering, teda voľne pohodený odpad, je problémom už takmer v každom meste. Dlhodobo pozorujeme, že ľuďom na životnom prostredí záleží čoraz viac,“ hovorí Katarína Kretter, riaditeľka pre marketing a komunikáciu zo spoločnosti ENVI – PAK.

Katarína KretterKatarína Kretter z OZV ENVI - PAK štartuje plogging v Devínskej Novej Vsi | Foto: Odpady-portal.sk

ENVI – PAK to vníma ako možnosť motivovať ľudí k ochrane životného prostredia modernou formou, rozšírením celosvetového fenoménu „behu za odpadkami“.

Dobrovoľníci počas dnešného ploggingu behali na troch miestach. V bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, v lesoparku Borina v nitrianskej mestskej časti Klokočina a v okolí Trnavských rybníkov. Trasy mali od 3,5 do 5 kilometrov.

Nezdolávali ich len trénovaní športovci, ale na pomoc prírode dobehli aj úplní začiatočníci. Prvý plogging v rámci iniciatívy Naše Mesto bol úspešný, dohromady naň prišlo 140 dobrovoľníkov. Najviac, až 78 z nich, bežalo a kráčalo v hlavnom meste.

triedenie odpadov

Súťažiaci sa učili triediť

Dnešné podujatie nebolo iba o športovaní a zbieraní odpadu. Bežcov motivovala aj súťaživosť, pretože víťaza neurčovala len rýchlosť dobehu do cieľa, ale aj množstvo vyzbieranéh oodpadu.

Ten potom organizátori vyzbierali a odvážili. „Výsledná hmotnosť všetkých vriec nás prekvapila. Celkovo sa nám podarilo vyzbierať takmer pol tony odpadu. Najviac v Bratislave – 232 kg, za ktorou nasledovala Nitra s 211 kilami,“ priblížila Katarína Kretter.

Plogging oceneníOcenení dobrovoľníci devínskoveského ploggingu | Foto: Odpady-portal.sk

Na záver „súťaže“ dobrovoľníci vyzbieraný odpad vytriedili. „Ak teda niekto pred začiatkom behu nevedel, ako správne triediť, teraz to už určite vie,“uzavrela Katarína Kretter.

V Devínskej je litteringu dosť

Plogging v Devínskej Novej Vsi, ktorého sme sa zúčastnili, majú dlhodobý problém s litteringom, teda voľne pohodenými odpadmi, pretože v okolí mestskej časti sa nachádza príroda, ktorú navštevujú tisícky bratislavčanov ročne, najmä turisti, bežci, cyklisti a rodiny s deťmi.

„Aj preto sme sa rozhodli prihlásiť do projektu. Okrem toho máme v mestskej časti Základnú školu Pavla Horova, ktorá je zameraná práve na ochranu životného prostredia,“ uviedol starosta Dárius Krajčír.

Dárius KrajčírDárius Krajčír, starosta MČ Devínska Nová Ves | Foto: Odpady-portal.sk

Tento rok plánujú otvoriť na Devínskej kobyle vyhliadkovú vežu, v rámci ktorej budú inštalované smart kontajnery. Tie budú na solárny pohon samostatne zhutňovať odpad aj evidovať naplnenosť košov.

Pozrite si fotoreportáž z plogginguMohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X