NATUR-PACK

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek prešlo do druhého čítania

Návrh podporilo 120 poslancov NR SR.

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek prešlo do druhého čítania
Foto: Fotolia

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky rozhodli v prvom čítaní o tom, aby bol vládny návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje prerokovaný v druhom čítaní.

Do druhého čítania v parlamente sa dostal nový zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje. Nová legislatíva má podľa ministerstva zásadným spôsobom znížiť množstvo voľne pohodených nápojových PET fliaš a plechoviek.

Hlasovalo za ňu 120 poslancov parlamentu, zdržalo sa 18 poslancov – 14 z klubu SaS, ďalej Anna Verešová z klubu OĽANO a traja nezaradení poslanci.

V súčasnosti sa ročne uvedie na slovenský trh miliarda PET fliaš, z toho 400 miliónov podľa ministerstva životného prostredia končí na skládkach, či v horšom prípade voľne pohodená v prírode, riekach či pri cestách.

„Vďaka zálohovaniu asi 95 % nápojových obalov skončí tam, kde patrí – v recyklačných zariadeniach. Zálohovanie by sa reálne spustilo v roku 2022, po nastavení celého systému zálohovania, vrátane zabezpečenia vratných automatov a celkovej logistiky,“ tvrdí envirorezort.

INISOFT

Ministerstvo životného prostredia zároveň spustilo na sociálnej sieti kampaň #zazalohovanie. Prostredníctvom kampane môže aj verejnosť vyjadriť svoju podporu zákonu o zálohovaní.


Diskusia(0)