Všetci vravia, že Nóri dobre triedia odpad. Môžem potvrdiť, že to tak celkom nie je, vraví Terje Skovly zo zberovej spoločnosti ROAF.
Na pomerne veľkom území Nórska žije iba päť miliónov ľudí, teda porovnateľne so Slovenskom. Zber a odvoz odpadu je náročný aj z dôvodu klimatických podmienok najmä pre množstvo snehu v zimnom období. Na rozdiel od Slovenska tu však neexistuje niekoľko tisíc obcí, ale iba 428.
“Je náročné sa dohodnúť a navrhnúť veci tak, aby fungovali všade. V Nórsku máme rôzne riešenia, od 1-2 odpadkových košov až po 7-8 v niektorých prípadoch,” uviedol Terje Skovly zo spoločnosti ROAF na nedávnej konferencii Odpady a obce 2019.
ROAF je združením deviatich obcí, ktoré zabezpečuje zber, odvoz a spracovanie komunálneho odpadu. Hoci v krajine ešte nie je povinné triedenie plastov ani bioodpadu, prakticky nikde už sa potravinového odpadu nezbavujú vyhodením na skládku Zavedený je tiež zber textilu. Veľké množstvá odpadu smerujú, podobne ako v ostatných škandinávskych krajinách, do spaľovne, časť sa recykluje.
Systém zberu v týchto obciach pozostáva z kontajnera pre domácnosti, ktorého obsah sa ďalej triedi. Sem sa dávajú aj vrecia zelenej farby s potravinovým odpadom, ktorý sa vozí do bioplynovej stanice. Druhý kontajner je na papier, tetrapak a podobný materiál, kde sa realizuje zber raz do mesiaca. Tretí kontajner je na sklo a kovy, ktorý sa vyváža priebežne. “Ľudia nevyužívajú kontajner na sklo a kovy tak často, ako sme dúfali,” uviedol T. Skovly.
Priesvitné vrecia pomáhajú triedeniu
Do recyklačných centier sa prináša veľký odpad, ktorý sa triedi. Nachádza sa tu veľa elektroniky, nebezpečného odpadu, ktorý smeruje na spaľovanie. “Mám dojem, že 60 % obsahu kontajnerov smerujúcich do spaľovne malo byť v nejakom inom kontajneri. Často je to drevo, plasty, elektronika, nebezpečný odpad,” uviedol zástupca nórskej zberovej spoločnosti.
Od minulého roku sa nesmú používať čierne, ale iba priesvitné vrecia. Ľudia tak už nemôžu skrývať obsah prinášaného odpadu. Do kontajnera pre spaľovňu sa dostáva už iba 20 % nevhodného materiálu.
Bioodpad separuje polovica domácností
ROAF vyzbieral v roku 2018 174-tisíc ton odpadu z domácností, z toho 63-tisíc ton sa vytriedilo v triediacich zariadeniach. Klesá množstvo papiera najmä v dôsledku znižovania objemu novinového papiera. Ešte pred štyrmi rokmi to bol takmer dvojnásobne viac.
Po vybudovaní triediaceho zariadenia začal ROAF zbierať potravinový odpad, tvoriaci polovicu objemu všetkého odpadu z domácností. Takmer 10-tisíc ton potravinového odpadu sa vyzbieralo v zelených vreciach, ktoré však používa iba polovica ľudí. V plne automatizovanom triediacom zariadení s technológiou NIR , ktoré vraj patrí medzi najmodernejšie v Európe, sa zachytí ďalších 10-tisíc ton bioodpadu.
Ďalej sa triedia plastové fólie, PP, PE, PET, zmiešané plasty. Vlani sa vytriedilo iba 145 ton PET plastov, čo súvisí s existujúcim systémom zálohovania PET fliaš. Zostávajúci odpad sa preváža do spaľovne, kde sa používa pri výrobe tepla a elektriny. Zelené vrecia s bioodpadom sa vozia do bioplynovej stanice na výrobu bioplynu alebo iných produktov ako napríklad hnojivá.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.