Zálohovanie je zbytočné | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Zálohovanie je zbytočné

Reklamný minister Sólymos sa rozhodol zaviesť zálohovanie nápojových obalov bez akejkoľvek diskusie. Úvodník vyšiel v júlovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2019/07.

Editoriál. Zálohovanie je zbytočné

Foto: Fotolia

Slovenský minister životného prostredia sa rozhodol dokonať svoju misiu záchrany Zeme a okolitých planét až do konca, takže do parlamentu poslal návrh zákona o zálohovaní nápojových obalov.

V tom istom čase vyšla v európskom vestníku smernica o jednorazových plastoch, ktorá poskytuje členským krajinám možnosti, akými dosiahnuť jej ciele, ktorými sú do roku 2025 triediť 77 % jednorazových plastových výrobkov a do roku 2029 až 90 %.

Tie spôsoby Únia povoľuje dva: prvý je ten, ktorý na Slovensku úspešne rozvíjame už 15 rokov a do ktorého výrobcovia aj občania preinvestovali už milióny eur, t. j. stanoviť ciele triedeného zberu pre príslušné systémy rozšírenej zodpovednosti výrobcu.

Druhý je ten, ktorý terajší zavedený systém síce značne rozbije, ale páči sa ministrovi Lászlóovi Sólymosovi: zriadiť systém vratných záloh.

Všeličo nasvedčuje tomu, že oba systémy majú podobné výsledky pri plnení cieľov Únie. Napríklad v Česku už dnes triedia na úrovni 70 percent a plánujú ďalej pokračovať v rozvoji infraštruktúry a vzdelávania tak, aby o desať rokov tú deväťdesiatku dosiahli. Slovensko je na tom len o málo slabšie.

Radovan Kazda

V Česku sa ministerstvo ubránilo nutkavej potrebe vyhovieť populistickým náladám verejnosti, takže si dalo vypracovať štúdiu, podľa ktorej sa zálohovanie neoplatí. Okrem iného aj preto, lebo ani vo väčšine krajín, v ktorých je zavedené, zatiaľ nedosiahlo cieľ 90 % triedenia.

Zdá sa byť celkom jasné, že oba systémy dosahujú podobné výsledky, čo v prípade Lászlóa Sólymosa znamená, že sa rozhodne pre ten, ktorý je podstatne drahší.

Stáť bude konkrétne 80 miliónov na vstupných nákladoch a každoročne vyprodukuje stratu 5 miliónov eur a všetko to zaplatia spotrebitelia v cene výrobkov.

Zálohovanie ohrozí aj triedenie ďalších komodít, pretože PET fľaše boli nosným produktom kampane za triedenie, navyše zo žltých kontajnerov vypadne jediný dobre obchodovateľný plast. Špičkové optické triediace zariadenia, do ktorých firmy aj štát preinvestovali státisíce eur, budú odfukovať vrecká, ktoré skončia v spaľovni, od téglikov, ktoré skončia v spaľovni.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (5)

 1. smikonova@gmail.com18.07.2019 (13:56)
  Dobrý deň prajem, sledujem polemiky okolo zálohovania plastových fliaš. Z mojej desaťročnej skúsenosti sa ukazuje, že zálohovanie je prospešné. Pravidelne na jar zbierame odpad okolo Váhu a Kysuce v katastri Považský Chlmec. V apríli sme nazbierali 36 vriec plastových fliaš, asi 3 vrecia plechoviek od piva, fľaše od alkoholu, ale ani jednu zálohovanú fľašu od piva. Usúdili sme, že ich užívatelia sami vrátia, alebo ich vyzbierajú bezdomovci a sociálne slabí, takže sú vytriedené na 100%. Ja som za zálohovanie plastových fliaš. Anna Smikoňová, Považský Chlmec
 2. kmeto.j@eco-spectrum.sk19.07.2019 (08:39)
  Plne súhlasím s Radom Kazdom a mám pocit že cez zálohovanie zase ide len o kšeft pre niekoho.
 3. basna@novadubnica.sk19.07.2019 (09:12)
  Súhlasím plne, že zálohovanie PET fliaš a Al plechoviek je len biznisom pre niekoho, finančné náklady a straty obciam nikoho kompetentného netrápia.... ale prečo nie je počuť prejavy nesúhlasu zo strany OZV? keby štát radšej riešil tie druhy plastov, s ktorými je reálny problém zabezpečiť ich zhodnotenie. V ČR budujú bioplynky na zmesový komunál, udržali si Transform Recykling a iné zhodnocovacie zariadenia, my ideme zálohovať PET.... Smutné.
 4. polak.kontakt@gmail.com19.07.2019 (09:17)
  Celkom vtipný článok :-) Iné nám ale už neostáva, len si z nich robiť srandu. Varianta "Špičkové optické triediace zariadenie, ktoré odfukuje sáčky od téglikov, ktoré aj tak končia v spaľovni" platí tak asi len pre BA. Zvyšok SR má variantu: "Špičkové optické triediace zariadenie, v podobe 12 muklov pri páse cez VPP, ktoré neodfukuje sáčky od téglikov, pretože aj tak skončia na skládke". :-) Ale budeme mať krásne automaty na PET....
 5. sinak@naturpack.sk23.07.2019 (13:22)
  zopár poznámok: Zálohovanie PET nie je výsledkom odbornej diskusie ale politickým rozhodnutím. Nebude to lacný systém, ale pokiaľ to chce väčšina občanov zaplatiť, je to ich rozhodnutie a právo. Zálohovanie PET naruší súčasný systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov a separovaného zberu, ktorý sa tým výrazne predraží. Zálohovanie PET neprinesie žiadne zásadné zmeny v oblasti ochrany životného prostredia. V takomto duchu by som mohol pokračovať ešte dva dni. Ale načo? Problémy odpadového hospodárstva a životného prostredia sú úplne iné ako povinné zálohy. Tie počkajú na nového ministra.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Triedenie stavebných odpadov prinesie firmám ďalšiu byrokraciu

Triedenie stavebných odpadov prinesie firmám ďalšiu byrokraciu

Napriek dobrému úmyslu má zmena legislatívy viacero negatív a nedotiahnutých bodov, upozorňujú odborníci z odpadového hospodárstva a stavebníctva.

Kľúčovou zmenou pri úprave odpadov bude zhodnocovanie výhrevnej zložky od roku 2027

Kľúčovou zmenou pri úprave odpadov bude zhodnocovanie výhrevnej zložky od roku 2027

Úprava odpadov pred skládkovaním bude povinnosťou od budúceho roka, ďalšie sprísnenie podmienok príde o štyri roky nato. Obce a mestá čaká v odpadovom hospodárstve viacero výziev.

Problémom sú skratkovité riešenia. Aj pri úprave odpadu, upozorňuje špecialista SPP

Problémom sú skratkovité riešenia. Aj pri úprave odpadu, upozorňuje špecialista SPP

Skratkovité riešenia nahrávajú podľa energetika len tomu, že vznikne hra s katalógovými číslami, ktorá bude mať negatívne environmentálne vplyvy.