NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Mäkký a voňavý, no pre životné prostredie zabijak. Toaletný papier sa stáva neudržateľným produktom

Ak kupujete viacvrstvový toaletný papier s potlačou, či vôňou, prispievate tým k ničeniu životného prostredia. Podľa prieskumov podiel recyklovaného toaletného papiera na trhu klesá.

Mäkký a voňavý, no ekologický zabijak. Toaletný papier sa stáva neudržateľným produktom

Foto: Pixnio

V poslednej dobe zaplavuje trh ekologický boom. Trendom je všetko, čo je green, bio, či suistainable - od nákupných tašiek a bezobalového predaja až po zákaz jednorazových plastov.

Výrobcovia, predajcovia i spotrebitelia však akoby zabudli, že jednou z vecí každodennej potreby (a z toho dôvodu aj ekologickou záťažou) je aj toaletný papier.

Vo väčšine krajín sveta si nikto nevie predstaviť každodenný život bez tohto papierenského produktu. Preto je zarážajúcim faktom, že ponuka jeho ekologických variánt je aj v tejto dobe slabá.

Britskí odborníci z Ethical Consumer zistili, že recyklovaný toaletný papier ponúka pod vlastnou značkou len 5 z 9 najväčších sietí supermarketov v Spojenom kráľovstve, vrátane supermarketu Tesco.

Ethical Consumer poukázali na tento problém aj na príklade spoločnosti Kimberly-Clark, ktorá patrí k celosvetovo najväčším dodávateľom toaletného papiera.

Foto: Pxhere

Kým v roku 2011 predstavoval v Kimberly-Clark podiel výrobkov z recyklovaného papiera asi 30 %, v roku 2017 to bolo už len 23,5 %.

Spoločnosť v roku 2011 spustila výrobu Eco Bath Tissue – toaletný papier vyrobený z recyklovaného papiera (90 %) a bambusu (10 %). Jeho výrobu však ukončili po 4 rokoch, za čo podľa vyjadrenia spoločnosti mohol nedostatočný záujem spotrebiteľov.

Zdá sa teda, že aj keď sa celkovo recyklovaný papier v Európe používa čoraz viac, tento trend sa tak úplne netýka všetkých výrobkov.

V posledných rokoch sa kvôli bohatej ponuke a priaznivejším cenám (v pomere ku kvalite) zvýšil dopyt po luxusnejších variantoch toaletného papiera, ktorý je vyrobený z čistej, nerecyklovanej kvalitnej buničiny.

V obchodnej sieti Tesco možno zakúpiť 100 % recyklovaný 3-vrstvový papier. Foto: iTesco

Okrem nadmerného odlesňovania sú však pri výrobe tohto toaletného papiera problémom i chemikálie, akými sú chlór, či Bisfenol A.

Chlór sa často využíva na bielenie a zmäkčovanie buničiny a pri tomto procese dochádza k produkcii dioxínov, ktoré patria k najškodlivejším anorganickým toxínom.

Alternatívou ku klasickému toaletnému papieru je aj toaletný papier vyrobený z bambusu, či cukrovej trstiny. Tieto rastliny rastú podstatne rýchlejšie ako dreviny a možno ich teda hospodársky efektívne pestovať.

Na Slovensku možno tieto udržateľnejšie alternatívy dostať zatiaľ len v špecializovaných obchodoch a za neprimerane vysoké ceny, čo príliš veľa spotrebiteľov nepriláka.

V prípade bežne dostupného recyklovaného toaletného papiera sú k dispozícii zväčša len varianty s nízkou kvalitou, ktoré majú navyše nezaujímavé obaly.

Často nemajú žiadnu marketingovú oporu, ktorá by zaiste mala obrovský potenciál zmeniť postoj spotrebiteľov k týmto výrobkom.

Foto: Pxhere

Mnohé z recyklovaných toaletných papierov nemajú dostatočnú pevnosť a zároveň jemnosť. Trhajú sa viac, než je potrebné, oddeľujú sa ich jednotlivé vrstvy a v mnohých prípadoch majú nevábny zápach.

S podobnými problémami sa stretávame aj pri profesionálnych “toaleťákoch“, ktoré sa vkladajú do zásobníkov vo verejných zariadeniach.

Zdá sa , že na trhu existuje veľká medzera, ktorú by mohli zaplniť nové výrobné postupy a predajné stratégie týchto produktov každodennej potreby.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

Jedinečný dokumentárny film o putovaní PET kajaku bude prebiehať od 5. júna na webe spoločnosti NATUR-PACK pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Krajine chýba slovenská linka na triedenie slovenského textilného odpadu. Know-how máme, problémom je však nedostatok financií.

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Na prelome rokov 2019/2020 sa mnohým, najmä priemyselným podnikom zvýšili ceny za spracovanie nebezpečných odpadov. Ing. Richard Biznár, konateľ Remko Sirník, hovorí o tom, prečo ceny za túto kategóriu odpadu rastú a aké sú ich perspektívy.