Slovenskí obchodníci: Zastavme nezmyselné zálohovanie PET obalov | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Slovenskí obchodníci: Zastavme nezmyselné zálohovanie PET obalov

Zväz obchodu nesúhlasí s návrhom na zálohovanie PET fliaš, ktorý má búrať fungujúci triedený zber a zvyšovať náklady obchodníkom.

Slovenskí obchodníci: Zastavme nezmyselné zálohovanie PET obalov

Foto: Zväz obchodu SR

Návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktorý pripravilo ministerstvo životného prostredia, je v parlamente a v septembri by o ňom mali rozhodovať poslanci NR SR. Nie všetci zainteresovaní však jasajú nad jeho prípadným schválením. Najviac sa dotkne obchodníkov, ktorí bijú na poplach a upozorňujú na nezmyselnosť zavádzania nového systému, ak tu existuje fungujúci a osvedčený triedený zber tohto materiálu.

Zálohovanie sa už raz zvažovalo a zamietlo

“Zastavme, prosím, túto nehoráznosť a nezmysel,” apeluje prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak. “Práve členovia Zväzu obchodu poukázali už pred vyše 15 rokmi rokmi na potrebu riešiť neprimerane a neúmerne veľký objem PET obalov, predovšetkým tých, v ktorých výrobné spoločnosti ponúkali svoje produkty a obchodníci ich v týchto obaloch ponúkali spotrebiteľom. Išlo najmä o PET fľaše.”

“V uvedenom čase sa o možných riešeniach problému, vrátane regulovaného zberu PET obalov a spôsoboch tohto zberu veľa diskutovalo. Do rozhovorov bolo zapojené MŽP SR, výrobcovia, obchodníci a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Zapojili sa aj  ochranárske organizácie, z ktorých  najaktívnejší boli predstavitelia zo spoločnosti Priatelia Zeme,” pripomenul genézu vývoja tejto problematiky Katriak. 

“Po náročných diskusiách, do ktorých sa odbornými analytickými materiálmi zapojila aj akademická obec, vplyvom ZMOSu a obchodníkov MŽP SR napokon rozhodlo, že zber PET obalov sa bude vykonávať formou separovaného zberu. Uvažovalo sa aj o zálohovaní PET obalov. Vzhľadom na jasnú komplikovanosť tohto spôsobu, vysoké náklady so zavedením, neúmerné zaťaženie výroby a obchodu, stratu komfortu zákazníkov a iné okolnosti (napr. možná úprava cien v súvislosti so zavedením tohto spôsobu zberu), bolo zálohovanie zamietnuté,” pokračoval.  

Separovaný zber funguje

Separovaný zber PET obalov v mestách a obciach funguje podľa obchodníkov dobre, pričom náklady znášajú najmä výrobcovia. Podľa štatistík ministerstva životného prostredia sa týmto spôsobom zbiera zhruba 62 % PET obalov, čísla zväzu hovoria o 69 %. Cieľom Európskej komisie je dosiahnuť 90 % mieru recyklácie do roku 2029.

Tu obchodníci kritizujú najmä zbytočnú ambcióznosť ministerstva, ktoré ide ďaleko nad tento rámec. MŽP SR v návrhu stanovuje ciele návratnosti obalov z plastov takto: v roku 2022 - 60 %, v roku 2023 najmenej vo výške 70 % a od roku 2024 najmenej vo výške 90 %. “Jasný, nepochopiteľný a „ukážkový“ prístup ministerstva k napĺňaniu EÚ legislatívy zásadou tzv. goldplatingu,” upozorňujú zástupcovia obchodníkov.


 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

Vedci zistili, že enzýmy v čreve larvy potemníka peruánskeho, ktorý je kŕmnym hmyzom, dokážu rozkladať polystyrén.