Zväz obchodu nesúhlasí s návrhom na zálohovanie PET fliaš, ktorý má búrať fungujúci triedený zber a zvyšovať náklady obchodníkom.
Návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktorý pripravilo ministerstvo životného prostredia, je v parlamente a v septembri by o ňom mali rozhodovať poslanci NR SR. Nie všetci zainteresovaní však jasajú nad jeho prípadným schválením. Najviac sa dotkne obchodníkov, ktorí bijú na poplach a upozorňujú na nezmyselnosť zavádzania nového systému, ak tu existuje fungujúci a osvedčený triedený zber tohto materiálu.
Zálohovanie sa už raz zvažovalo a zamietlo
“Zastavme, prosím, túto nehoráznosť a nezmysel,” apeluje prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak. “Práve členovia Zväzu obchodu poukázali už pred vyše 15 rokmi rokmi na potrebu riešiť neprimerane a neúmerne veľký objem PET obalov, predovšetkým tých, v ktorých výrobné spoločnosti ponúkali svoje produkty a obchodníci ich v týchto obaloch ponúkali spotrebiteľom. Išlo najmä o PET fľaše.”
“V uvedenom čase sa o možných riešeniach problému, vrátane regulovaného zberu PET obalov a spôsoboch tohto zberu veľa diskutovalo. Do rozhovorov bolo zapojené MŽP SR, výrobcovia, obchodníci a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Zapojili sa aj ochranárske organizácie, z ktorých najaktívnejší boli predstavitelia zo spoločnosti Priatelia Zeme,” pripomenul genézu vývoja tejto problematiky Katriak.
“Po náročných diskusiách, do ktorých sa odbornými analytickými materiálmi zapojila aj akademická obec, vplyvom ZMOSu a obchodníkov MŽP SR napokon rozhodlo, že zber PET obalov sa bude vykonávať formou separovaného zberu. Uvažovalo sa aj o zálohovaní PET obalov. Vzhľadom na jasnú komplikovanosť tohto spôsobu, vysoké náklady so zavedením, neúmerné zaťaženie výroby a obchodu, stratu komfortu zákazníkov a iné okolnosti (napr. možná úprava cien v súvislosti so zavedením tohto spôsobu zberu), bolo zálohovanie zamietnuté,” pokračoval.
Separovaný zber funguje
Separovaný zber PET obalov v mestách a obciach funguje podľa obchodníkov dobre, pričom náklady znášajú najmä výrobcovia. Podľa štatistík ministerstva životného prostredia sa týmto spôsobom zbiera zhruba 62 % PET obalov, čísla zväzu hovoria o 69 %. Cieľom Európskej komisie je dosiahnuť 90 % mieru recyklácie do roku 2029.
Tu obchodníci kritizujú najmä zbytočnú ambcióznosť ministerstva, ktoré ide ďaleko nad tento rámec. MŽP SR v návrhu stanovuje ciele návratnosti obalov z plastov takto: v roku 2022 - 60 %, v roku 2023 najmenej vo výške 70 % a od roku 2024 najmenej vo výške 90 %. “Jasný, nepochopiteľný a „ukážkový“ prístup ministerstva k napĺňaniu EÚ legislatívy zásadou tzv. goldplatingu,” upozorňujú zástupcovia obchodníkov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.