Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Slovenskí obchodníci: Zastavme nezmyselné zálohovanie PET obalov

Zväz obchodu nesúhlasí s návrhom na zálohovanie PET fliaš, ktorý má búrať fungujúci triedený zber a zvyšovať náklady obchodníkom.

Slovenskí obchodníci: Zastavme nezmyselné zálohovanie PET obalov

Foto: Zväz obchodu SR

Návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktorý pripravilo ministerstvo životného prostredia, je v parlamente a v septembri by o ňom mali rozhodovať poslanci NR SR. Nie všetci zainteresovaní však jasajú nad jeho prípadným schválením. Najviac sa dotkne obchodníkov, ktorí bijú na poplach a upozorňujú na nezmyselnosť zavádzania nového systému, ak tu existuje fungujúci a osvedčený triedený zber tohto materiálu.

Zálohovanie sa už raz zvažovalo a zamietlo

“Zastavme, prosím, túto nehoráznosť a nezmysel,” apeluje prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak. “Práve členovia Zväzu obchodu poukázali už pred vyše 15 rokmi rokmi na potrebu riešiť neprimerane a neúmerne veľký objem PET obalov, predovšetkým tých, v ktorých výrobné spoločnosti ponúkali svoje produkty a obchodníci ich v týchto obaloch ponúkali spotrebiteľom. Išlo najmä o PET fľaše.”

“V uvedenom čase sa o možných riešeniach problému, vrátane regulovaného zberu PET obalov a spôsoboch tohto zberu veľa diskutovalo. Do rozhovorov bolo zapojené MŽP SR, výrobcovia, obchodníci a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Zapojili sa aj  ochranárske organizácie, z ktorých  najaktívnejší boli predstavitelia zo spoločnosti Priatelia Zeme,” pripomenul genézu vývoja tejto problematiky Katriak. 

“Po náročných diskusiách, do ktorých sa odbornými analytickými materiálmi zapojila aj akademická obec, vplyvom ZMOSu a obchodníkov MŽP SR napokon rozhodlo, že zber PET obalov sa bude vykonávať formou separovaného zberu. Uvažovalo sa aj o zálohovaní PET obalov. Vzhľadom na jasnú komplikovanosť tohto spôsobu, vysoké náklady so zavedením, neúmerné zaťaženie výroby a obchodu, stratu komfortu zákazníkov a iné okolnosti (napr. možná úprava cien v súvislosti so zavedením tohto spôsobu zberu), bolo zálohovanie zamietnuté,” pokračoval.  

Separovaný zber funguje

Separovaný zber PET obalov v mestách a obciach funguje podľa obchodníkov dobre, pričom náklady znášajú najmä výrobcovia. Podľa štatistík ministerstva životného prostredia sa týmto spôsobom zbiera zhruba 62 % PET obalov, čísla zväzu hovoria o 69 %. Cieľom Európskej komisie je dosiahnuť 90 % mieru recyklácie do roku 2029.

Tu obchodníci kritizujú najmä zbytočnú ambcióznosť ministerstva, ktoré ide ďaleko nad tento rámec. MŽP SR v návrhu stanovuje ciele návratnosti obalov z plastov takto: v roku 2022 - 60 %, v roku 2023 najmenej vo výške 70 % a od roku 2024 najmenej vo výške 90 %. “Jasný, nepochopiteľný a „ukážkový“ prístup ministerstva k napĺňaniu EÚ legislatívy zásadou tzv. goldplatingu,” upozorňujú zástupcovia obchodníkov.


 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Ako sa obci Trnavá Hora podarilo zvýšiť mieru triedenia odpadu na 54 %

Ako sa obci Trnavá Hora podarilo zvýšiť mieru triedenia odpadu na 54 %

Rozľahlá stredoslovenská obec nemá najlepšie predpoklady pre triedenie. Starosta Pavel Kravec poodhalil tajomstvo úspešnej cesty za znižovaním zmesového odpadu.

Zákazníci Tesca vytvorili rekord, ľuďom v núdzi darovali potraviny za 260-tisíc eur

Zákazníci Tesca vytvorili rekord, ľuďom v núdzi darovali potraviny za 260-tisíc eur

Spoločnosť Tesco zorganizovala zbierku spoločne s charitatívnymi partnermi už po siedmykrát.

MŽP SR vyhlásilo výzvu na správcu zálohového systému jednorazových obalov na nápoje

MŽP SR vyhlásilo výzvu na správcu zálohového systému jednorazových obalov na nápoje

Zálohovanie nápojových plastových fliaš a kovových plechoviek je opäť bližšie k realite. Prihlášky môžu záujemcova predkladať v listinnej a elektronickej forme do 7. januára 2020.