NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Slovenskí obchodníci: Zastavme nezmyselné zálohovanie PET obalov

Zväz obchodu nesúhlasí s návrhom na zálohovanie PET fliaš, ktorý má búrať fungujúci triedený zber a zvyšovať náklady obchodníkom.

Slovenskí obchodníci: Zastavme nezmyselné zálohovanie PET obalov

Foto: Zväz obchodu SR

Návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktorý pripravilo ministerstvo životného prostredia, je v parlamente a v septembri by o ňom mali rozhodovať poslanci NR SR. Nie všetci zainteresovaní však jasajú nad jeho prípadným schválením. Najviac sa dotkne obchodníkov, ktorí bijú na poplach a upozorňujú na nezmyselnosť zavádzania nového systému, ak tu existuje fungujúci a osvedčený triedený zber tohto materiálu.

Zálohovanie sa už raz zvažovalo a zamietlo

“Zastavme, prosím, túto nehoráznosť a nezmysel,” apeluje prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak. “Práve členovia Zväzu obchodu poukázali už pred vyše 15 rokmi rokmi na potrebu riešiť neprimerane a neúmerne veľký objem PET obalov, predovšetkým tých, v ktorých výrobné spoločnosti ponúkali svoje produkty a obchodníci ich v týchto obaloch ponúkali spotrebiteľom. Išlo najmä o PET fľaše.”

“V uvedenom čase sa o možných riešeniach problému, vrátane regulovaného zberu PET obalov a spôsoboch tohto zberu veľa diskutovalo. Do rozhovorov bolo zapojené MŽP SR, výrobcovia, obchodníci a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Zapojili sa aj  ochranárske organizácie, z ktorých  najaktívnejší boli predstavitelia zo spoločnosti Priatelia Zeme,” pripomenul genézu vývoja tejto problematiky Katriak. 

“Po náročných diskusiách, do ktorých sa odbornými analytickými materiálmi zapojila aj akademická obec, vplyvom ZMOSu a obchodníkov MŽP SR napokon rozhodlo, že zber PET obalov sa bude vykonávať formou separovaného zberu. Uvažovalo sa aj o zálohovaní PET obalov. Vzhľadom na jasnú komplikovanosť tohto spôsobu, vysoké náklady so zavedením, neúmerné zaťaženie výroby a obchodu, stratu komfortu zákazníkov a iné okolnosti (napr. možná úprava cien v súvislosti so zavedením tohto spôsobu zberu), bolo zálohovanie zamietnuté,” pokračoval.  

Separovaný zber funguje

Separovaný zber PET obalov v mestách a obciach funguje podľa obchodníkov dobre, pričom náklady znášajú najmä výrobcovia. Podľa štatistík ministerstva životného prostredia sa týmto spôsobom zbiera zhruba 62 % PET obalov, čísla zväzu hovoria o 69 %. Cieľom Európskej komisie je dosiahnuť 90 % mieru recyklácie do roku 2029.

Tu obchodníci kritizujú najmä zbytočnú ambcióznosť ministerstva, ktoré ide ďaleko nad tento rámec. MŽP SR v návrhu stanovuje ciele návratnosti obalov z plastov takto: v roku 2022 - 60 %, v roku 2023 najmenej vo výške 70 % a od roku 2024 najmenej vo výške 90 %. “Jasný, nepochopiteľný a „ukážkový“ prístup ministerstva k napĺňaniu EÚ legislatívy zásadou tzv. goldplatingu,” upozorňujú zástupcovia obchodníkov.


 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Spracovávame čoraz menej plastov, tvrdia európski recyklátori. Žiadajú obmedziť dovoz

Spracovávame čoraz menej plastov, tvrdia európski recyklátori. Žiadajú obmedziť dovoz

V recyklácii padáme k úrovni z roka 2000, hlásia recyklačné firmy. Sťažujú sa aj na vysoké ceny energií.

Zapojili verejnosť. Komunitné kompostovanie prispelo k poklesu potravinového odpadu z domácností

Zapojili verejnosť. Komunitné kompostovanie prispelo k poklesu potravinového odpadu z domácností

Odborníci kladú dôraz na vzdelávanie spotrebiteľov v otázkach plytvania potravinami a kompostovania.

Recyklujeme veľa komunálneho odpadu. ZOP to považuje za úspech rozšírenej zodpovednosti výrobcov

Recyklujeme veľa komunálneho odpadu. ZOP to považuje za úspech rozšírenej zodpovednosti výrobcov

Najbližšou výzvou je triedenie textilného odpadu. Profesionáli z odpadového biznisu vidia cestu v rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

X
X
X
X