NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

V Zaježovej dobre, zdravo. Ekologickým aktivitám sa v stratenej krajine darí

Združenie Živica vybudovalo pri Pliešovciach unikátne vzdelávacie centrum.

Vzdelávacie centrum Zaježová

Vzdelávacie centrum Zaježová | Foto: Odpady-portal.sk

Na Slovensku nájdete viacero regiónov, ktoré sa míňajú záujmu más turistov. Jeden z nich tvorí trojuholník, ktorý autom obídete celý tak, že vyrazíte zo Zvolena do Lučenca, odtiaľ pokračujete cez Veľký Krtíš na Dudince a vrátite sa cez Krupinu naspäť.

Lemujete pohoria Javorie, Ostrôžky a Krupinská planina, v ktorých strede sa nenachádza žiadne mesto ani väčšia dedina. Bezpochyby aj preto, že stred územia patrí Vojenskému obvodu Lešť.

Na jednom z nespočetných lazov pôsobí Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktoré tu vybudovalo Vzdelávacie centrum Zaježová.

Vzdelávacie centrum Zaježová | Foto: Odpady-portal.skVzdelávacie centrum Zaježová | Foto: Odpady-portal.sk

Zaježovské lazy boli začiatkom 90. rokov takmer vysídlenou oblasťou, pretože najbližšie mestá sú v tomto regióne z každej strany územia dosť vzdialené. Navyše sa postupne znižoval počet pracovných síl v poľnohospodárstve a pre mladých ľudí prestal byť život na lazoch atraktívny.

Martin CerovskýMartin Cerovský, Vzdelávacie centrum Zaježová | Foto: Odpady-portal.sk

Návrat života

Práve vtedy objavili miestne lazy ľudia zaujímajúci sa o skromnejší a pokojnejší život v lone prírody.

„Na začiatku to bola organizácia Strom života, jej členovia začali organizovať rôzne remeselné víkendy zamerané na prácu s hlinou, či drevom. Stromu života patril aj tento dom na Pomoch, ktoré sú miestnou časťou Zaježovej,“ vysvetľuje Martin Cerovský, vedúci Vzdelávacieho centra Zaježová.

Vzdelávacie centrum Zaježová | Foto: Odpady-portal.skVzdelávacie centrum Zaježová | Foto: Odpady-portal.sk

Ďalšia aktivita vznikla na laze Sekier, ktorý je z Pomov vzdialený asi tri kilometre. Medzinárodná komunita dobrovoľníkov sa tam venuje najmä ekologickému farmárčeniu a jej aktivity organizuje Pospolitosť pre harmonický život, ktoré je najstarším občianskym združením pôsobiacim v Zaježovej už od roku 1994.

Úplne v horách, pár minút peši od Sekieru, pôsobí malé spoločenstvo ľudí z Čiech a Slovenska s názvom Brána, ktoré pripravuje pre návštevníkvo rôzne semináre a ceremoniály zamerané na hudbu, divoké jedlé rastliny, sebapoznanie a sebarozvoj, alebo, ako uvádzajú na svojej webstránke, pracujú „so živlami, hudbou a silovými rastlinami“.

Živica je celoslovenská environmentálna organizácia a v Zaježovej pôsobí od roku 2007, kedy sa do regiónu z Bratislavy presťahoval jej vtedajší riaditeľ Juraj Hipš.

Martin CerovskýMartin Cerovský, Vzdelávacie centrum Zaježová | Foto: Odpady-portal.sk

Postupne Živica začala spolu s Pospolitosťou pre harmonický život objekt z rôznych grantov aj finančných darov od firiem rekonštruovať a prestavovať. Realizovalo sa zo s dôrazom na prírodné a recyklované materiály, ale aj environmentálnu prevádzku celého centra.

Primárne ekologické

„Medzi prvými opatreniami bolo zateplenie budovy s panelmi z buničiny. Priestor čajovne je postavený zo slamených balíkov, ktoré majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, rovnako slamené balíky izolujú jednu zo stien starého kamenného gazdovského domu. Na strechách je osadená slnečná elektráreň a prebytky sa predávajú do siete,“ približuje M. Cerovský.

Steny niektorých častí budov sú z hliny a slamy, ktoré sú skvelými tepelnými izolantami.

Ekologické materiály dominujú v stenách aj strechách budov | Foto: Odpady-portal.sk

Martin Cerovský pôsobí v Zaježovej od februára tohto roku, vyštudoval environmentalistiku vo Zvolene a so Živicou na rôznych projektoch spolupracuje už dlhší čas.

Návštevníkom centra podávajú výhradne vegetariánsku stravu. „Snažíme sa návštevníkom ukázať, že vegetariánska strava nemusí pozostávať iba z palaciniek a buchiet, ale že aj zo zeleniny a strukovín sa dá navariť veľmi chutné a kvalitné jedlo.

Pri zásobovaní potravinami spolupracujú so zaježovskou potravinovou bankou. Projekt spočíva v tom, že „zaježovskí novolazníci“ si nakupujú základné trvanlivé potraviny spoločne vo väčšom balení.

Ekopanel s ukážkou výplne | Foto: Odpady-portal.sk

Energetickej sebestačnosti pomáhajú kolektory na ohrev vody, v zime vykurujú drevom. Odpadové vody riešia zakúpenou technológiou biologickej čistiarne.

Čistiareň odpadových vôd | Foto: Odpady-portal.skČistiareň odpadových vôd | Foto: Odpady-portal.sk

Vzdelávacie centrum Zaježová nie je určené len pre podujatia, ktoré organizuje Živica. „Okrem našich podujatí využívajú objekt rôzne ďalšie organizácie a lektori na školenia, či pobyty,“ pokračuje M. Cerovský.

Práve prenájom školiaceho zariadenia s kapacitou 37 lôžok je dominantnou časťou príjmov vzdelávacieho centra, ktoré funguje ekonomicky sebestačne už skoro 10 rokov bez dodatočných dotácií a grantov.

Nádoby na triedený zber odpadu | Foto: Odpady-portal.sk

V centre nezabúdajú ani na ekologické nakladanie s odpadmi. Okrem nádob na triedený zber, ktoré sa nachádzajú v každom objekte, biologický odpad končí v kompostovisku.

kompostovisko

„V našom prípade ide skôr o regulovanú skládku biologického odpadu,“ usmieva sa vedúci vzdelávacieho centra, zatiaľ čo prechádzame k poslednej novinke centra, ktorou je včelín určený na vzdelávanie návštevníkov centra, ale aj škôl, ktoré tu chodievajú na exkurzie. Včelín vznikol s podporou obchodného reťazca dm drogerie markt a spoločnosti Arkon.

včelín

Včelín | Foto: Odpady-portal.sk

Eko budúcnosť

Vzdelávacie centrum v Zaježovej vzniklo ako iniciatíva ľudí, ktorí chcú žiť predovšetkým energeticky úsporne – teda bez zbytočných odpadov, obalov, spotreby pohonných hmôt, trasovania kanalizácie, vzdialených surovín, náročných jedál, či strát tepla a elektriny.

Najmä však chcú podávať informáciu o tom, že tento spôsob života môže fungovať bez straty komfortu, aj ďalším návštevníkom centra. A to sa vzdelávaciemu centru darí.

Nestalo sa umelým laboratóriom ekologického života, ktoré má presviedčať o tom, že „to“ ide, ak sa „to“ bude udržovať pri živote vedľajšími zdrojmi, ale vsadilo na čistú win-win stratégiu: vy chcete environmentálne priaznivý spôsob života a my vám ho radi poskytneme.

Tento spôsob prístupu k ľuďom a prírodným zdrojom zdá sa byť prinajmenšom šťastný.


Mohlo by vás zaujímať

Bez obalu nie je bez odpadu. Zohľadniť treba aj uhlíkovú stopu

Bez obalu nie je bez odpadu. Zohľadniť treba aj uhlíkovú stopu

To, že je nejaký produkt bez obalu, automaticky neznamená, že nevytvára odpad. Obaly, naopak, zabraňujú plytvaniu potravinami a môžu znížiť uhlíkovú stopu, tvrdí odborník Ivo Benda.

Elektroodpad z domácností. Čo o ňom viete?

Elektroodpad z domácností. Čo o ňom viete?

Ako máte nakladať s elektroodpadom? Kam s ním a aké sú vaše povinnosti?

Ceny za odpad porastú. Pocítia to peňaženky väčšiny občanov (Analýza)

Ceny za odpad porastú. Pocítia to peňaženky väčšiny občanov (Analýza)

Cena za skládkovanie sa v najbližších rokoch dotiahne na cenu za energetické zhodnocovanie odpadu, tvrdí Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.