Taká je realita v Bratislavskom, Trnavskom aj v Nitrianskom kraji. Najnovšie údaje Štatistického úradu hodnotí Eva Sadovská, analytička spoločnosti WOOD & Company.
Podľa najaktuálnejších údajov vyprodukoval v roku 2018 priemerný Slovák 427 kg komunálneho odpadu (KO). Za posledné desaťročie ide o prudký vyše tridsaťpercentný nárast.
Na celoslovenskej úrovni bola navyše po prvýkrát v histórii prekonaná hodnota 400 kg odpadu na obyvateľa.
Produkcia komunálneho odpadu v SR
Najväčšími producentmi odpadu sú Trnavský, Bratislavský a Nitriansky kraj, nakoľko v ich prípade sa vlani vyprodukovalo v prepočte na obyvateľa vyše 500 kg komunálneho odpadu.
Naopak, regióny východného Slovenska sú na tom najlepšie s 330 kg komunálneho odpadu na hlavu.
Vyplynulo to z analýzy finančnej a investičnej spoločnosti WOOD & Company podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR. Analytici sa okrem trendu vývoja produkcie odpadu pozreli aj na mieru recyklácie, energetického zhodnotenia a skládkovania v jednotlivých slovenských krajoch.
V roku 2018 sme na Slovensku vyprodukovali 2,3 mil. ton komunálneho odpadu. Priemerný Slovák tak minulý rok vyhodil do odpadových nádob 427 kg komunálneho odpadu. To v prepočte na deň predstavuje takmer 1,2 kg odpadu.
Oproti roku 2017 ide o zvýšenie produkcie odpadu o 9 %, za posledných 10 rokov o viac ako 30 %. Navyše, na celoslovenskej úrovni bola v roku 2018 po prvýkrát v histórii prekonaná úroveň štyristo kilogramov komunálneho odpadu na hlavu.
Rekordérmi v produkcii odpadu sú obyvatelia Trnavského, Bratislavského a Nitrianskeho kraja. V ich prípade bola vlani vykázaná produkcia komunálneho odpadu v prepočte na obyvateľa na úrovni vyššej ako 500 kg.
Najmenej komunálneho odpadu vyprodukovali v roku 2018 kraje východného Slovenska (Košický a Prešovský), v ktorých hodnota ukazovateľa bola evidovaná na úrovni 330 kg odpadu na obyvateľa.
Oproti roku 2017 vzrástla produkcia odpadu v každom regióne Slovenska, najvýraznejšie v Prešovskom kraji a to o 14 %. Naopak, najnižší percentuálny nárast si oproti roku 2017 pripísali na svoje konto Košický a Bratislavský kraj, zhodne o 3 %.
Za posledných 10 rokov sa najviac zvýšila produkcia komunálneho odpadu v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji a to až o 41 % a 40 %. Zmena v produkcii komunálneho odpadu bola oproti roku 2008 zase najnižšia v prípade Bratislavského kraja a to v podobe nárastu o 12 %.
Ako a kde vlastne odpad, ktorý Slováci vyprodukujú, končí? Na Slovensku ale i vo svete sú zaužívané dva základné pojmy nakladania s odpadom: zhodnocovanie a zneškodňovanie.
Pod zhodnocovaním odpadu sa rozumie recyklovanie, kompostovanie, ale aj energetické zhodnotenie odpadu, kedy sa z neho vyrába elektrická energia či teplo. Ako už samotný názov hovorí, pri zhodnocovaní vytvárame z odpadu novú hodnotu a to napríklad v podobe nového výrobku, ale i tepla či elektriny.
Zneškodňovanie odpadu znamená v praxi skládkovanie alebo spaľovanie odpadu, ale bez produkcie akejkoľvek ďalšej hodnoty.
Najmenej skládkujú mestá so ZEVO
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.