Ak pani prezidentka po návrate z klimatického samitu podpíše zákon o zálohovaní nápojových obalov, tak to bude zrejme prvý zákon po jej na medzinárodnej scéne prezentovanom prísľube dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, ktorý priamo zvýši uhlíkovú stopu Slovenska s jej prispením.
Dôležité slovo znie: zrejme. Nevieme to naisto, lebo to nikto kvalifikovane neodhadol. K tomuto tvrdeniu sú však očividné indície. Najmä tieto:
1. Automaty
Podľa odhadov Inštitútu environmentálnej politiky MŽP SR v ich štúdii „Skutočná cena zálohy“ bude k pre zavedenie systému zálohovania treba obstarať 2150 výkupných automatov s nákladmi 62 miliónov eur. Automaty sú zložité elektronické zariadenia, pri ktorých samotnej výrobe je vyprodukovaný významný objem CO2.
Započítať treba aj ich prepravu na miesto určenia, spotrebu elektrickej energie počas ich výkonu, či odpad vzniknutý týmto spôsobom zberu.
IEP predpokladá zníženie emisií skleníkových plynov spôsobené zvýšením recyklácie PET fľaší a plechoviek, no argumentuje aj autormi, ktorí celkový benefit spochybňujú. Schéma totižto vyžaduje dodatočné náklady na dopravu (viď nižšie) a tým pádom aj dodatočné emisie CO2.
S oxidom uhličitým vyprodukovaným pri samotnej výrobe automatov IEP navyše nepočíta vôbec, nebolo to však ani úlohou ich štúdie.
2. Doprava
V systéme vzniknú nové trasy pre vozidlá do zmieňovaných dvoch tisícok predajní.
Z toho treba odpočítať zníženú frekvenciu vývozu kontajnerov na plast, ale javí sa byť nespochybniteľné, že v celkovej bilancii dôjde k výraznému nárastu produkcie CO2 v dôsledku dopravy.
3. Zníženie komfortu spotrebiteľov
Keďže obyvatelia budú musieť prázdne nápojové obaly vracať späť do obchodov, zavedenie zálohovania prinesie podľa IEP zníženie ich komfortu v nepriamych nákladoch približne 13,9 až 21,4 mil. eur.
Toto sa môže javiť ako „uhlíkovo“ nepodstatná vec, keďže nápojové obaly sú ľahké a možno očakávať, že zväčša ich budú obyvatelia nosiť do obchodu vtedy, keď pôjdu nakupovať – teda tak ako doteraz. Čiže nevznikne nová trasa.
Na túto reakciu spotrebiteľského správania však nemožno celkom staviť. V nezanedbateľnej miere môže pribudnúť preprava automobilom, lebo "komu by sa chcelo vláčiť po ulici batoh s nafúknutými fľašami".
Najmä v rodinných domoch nie je až taký problém odkladať fľaše na čas ich hromadného zavezenia autom.
4. Je to drahšie
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.