NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Zálohovanie, CO2 a Zuzana Čaputová (komentár)

Ak pani prezidentka po návrate z klimatického samitu podpíše zákon o zálohovaní nápojových obalov, tak to bude zrejme prvý zákon po jej na medzinárodnej scéne prezentovanom prísľube dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, ktorý priamo zvýši uhlíkovú stopu Slovenska s jej prispením.

Zálohovanie, CO2 a Zuzana Čaputová (komentár)

Zuzana Čaputová na klimatickom samite v New Yorku | Foto: www.prezident.sk

Dôležité slovo znie: zrejme. Nevieme to naisto, lebo to nikto kvalifikovane neodhadol. K tomuto tvrdeniu sú však očividné indície. Najmä tieto:

1. Automaty

Podľa odhadov Inštitútu environmentálnej politiky MŽP SR v ich štúdii „Skutočná cena zálohy“ bude k pre zavedenie systému zálohovania treba obstarať 2150 výkupných automatov s nákladmi 62 miliónov eur. Automaty sú zložité elektronické zariadenia, pri ktorých samotnej výrobe je vyprodukovaný významný objem CO2.

Započítať treba aj ich prepravu na miesto určenia, spotrebu elektrickej energie počas ich výkonu, či odpad vzniknutý týmto spôsobom zberu.

INISOFT

IEP predpokladá zníženie emisií skleníkových plynov spôsobené zvýšením recyklácie PET fľaší a plechoviek, no argumentuje aj autormi, ktorí celkový benefit spochybňujú. Schéma totižto vyžaduje dodatočné náklady na dopravu (viď nižšie) a tým pádom aj dodatočné emisie CO2.

S oxidom uhličitým vyprodukovaným pri samotnej výrobe automatov IEP navyše nepočíta vôbec, nebolo to však ani úlohou ich štúdie.

2. Doprava

V systéme vzniknú nové trasy pre vozidlá do zmieňovaných dvoch tisícok predajní.

Z toho treba odpočítať zníženú frekvenciu vývozu kontajnerov na plast, ale javí sa byť nespochybniteľné, že v celkovej bilancii dôjde k výraznému nárastu produkcie CO2 v dôsledku dopravy.

3. Zníženie komfortu spotrebiteľov

Keďže obyvatelia budú musieť prázdne nápojové obaly vracať späť do obchodov, zavedenie zálohovania prinesie podľa IEP zníženie ich komfortu v nepriamych nákladoch približne 13,9 až 21,4 mil. eur.

Toto sa môže javiť ako „uhlíkovo“ nepodstatná vec, keďže nápojové obaly sú ľahké a možno očakávať, že zväčša ich budú obyvatelia nosiť do obchodu vtedy, keď pôjdu nakupovať – teda tak ako doteraz. Čiže nevznikne nová trasa.

Na túto reakciu spotrebiteľského správania však nemožno celkom staviť. V nezanedbateľnej miere môže pribudnúť preprava automobilom, lebo "komu by sa chcelo vláčiť po ulici batoh s nafúknutými fľašami".

Najmä v rodinných domoch nie je až taký problém odkladať fľaše na čas ich hromadného zavezenia autom.

4. Je to drahšie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (3)

 1. smikonova@gmail.com27.09.2019 (08:45)
  Dobrý deň prajem, nesúhlasím s Vami. Mám názor, že zákon o zálohovaní plastových obalov treba prijať a pani prezidentka ho má podpísať. Pre pomoc našej prírode. Ak to nevidíte, môžem Vám poslať fotografie z Považského Chlmca, ako je sužovaná naša príroda, lesy, vody, plastovými a hliníkovými obalmi. To som vo Vašich argumentoch nenašla. Zálohované obaly by vyzbierali naši neprispôsobiví občania aj za 1 cent. Nazbierali by si na cigarety a podporili by tak aj naše hospodárstvo :) Anna Smikoňová, Považský Chlmec
 2. Radovan Kazda27.09.2019 (08:52)
  Dobrý deň, ďakujem za reakciu. V komentári nekritizujem cieľ zvýšenia miery triedenia nápojových obalov, ktorý zálohovanie jednoznačne prinesie. Existujú však závažné indície, že toto opatrenie bilančne zvýši produkciu CO2, teda je v priamom rozpore s cieľmi ochrany životného prostredia podľa kritérií, ktorým dôveruje vláda aj pani prezidentka. Summa summarum - existujú závažné indície, že zálohovanie poškodzuje životné prostredie.
 3. zacher.ekotorysa@gmail.com03.10.2019 (08:55)
  Dobrý deň. Nevidel som to síce v žiadnej štúdií, ale je možné, že viacero spotrebiteľov po zavedení zálohovania PET fliaš a plechoviek uprednostia lacnejšiu vodu z vodovodu, čím sa tiež čiastočne zníži množstvo vyrobených PET fliaš, a tým aj produkcia CO2. Je to však ťažko merateľné, nakoľko produkcia balenej vody stúpa každým rokom.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Ekomodulácia by mala priniesť ľahšie recyklovateľné obaly, zhodujú sa zástupcovia piatich OZV. Potrebu legislatívnych zmien však vnímajú rôzne.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/12

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/12

Čo obsahuje decembrové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?

Aktuálny vývoj a vplyv zálohových systémov na rozšírenú zodpovednosť výrobcov

Aktuálny vývoj a vplyv zálohových systémov na rozšírenú zodpovednosť výrobcov

V niektorých krajinách zavedenie záloh spôsobilo pokles ochoty triediť ostatné plasty a kov. Ak to bude aj prípad SR, bude náročnejšie plniť povinnosti výrobcov, píše špecialistka na odpadovú legislatívu OZV ENVI - PAK Katarína Borovičková.