NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Indonézia vracia odpad západným krajinám

Ázijské krajiny sa búria proti “odpadkovému kolonializmu“. Vyspelé západné štáty si majú do 90 dní prevziať 547 kontajnerov odpadu, ktorý vyviezli do Indonézie.

Indonézia vracia odpad západným krajinám

Ilustračné foto: Needpix

Indonézia touto výzvou reagovala na zistenie colníkov na indonézskom ostrove Batam neďaleko Singapuru, že v kontajneroch sa nachádza znečistený plastový odpad.

Upozornil na to denník The Independent. Deväť kontajnerov obsahujúcich celkom 135 ton odpadu už Jakarta poslala späť do Austrálie. Kontajnery mali obsahovať papierový odpad, avšak sa vyskytovali sa v nich aj plasty a nebezpečné materiály.

Po dokončení administratívneho procesu môže hlavné mesto Canberra očakávať ďalších 91 kontajnerov. Ďalších 156 z tejto várky kontajnerov si majú prevziať Spojené štáty, Veľká Británia, Nový Zéland, Španielsko a Belgicko.

Indonézia uviedla, že od začiatku roka v indonézskych prístavoch zadržala 2000 kontajnerov. Z nich 331 odoslala do krajiny pôvodu. Ďalších 216 poputuje do Francúzska, Nemecka, Grécka, Slovinska, Japonska, Hongkongu a Kanady.

Hovorca colnice Sumarna už skôr oznámil, že päť kontajnerov poslali do Hongkongu a dva smerujú naspäť do Francúzska, uviedol portál Teraz.sk.

Úrady ešte čakajú na povolenie vrátiť ďalších 42 kontajnerov odpadu nachádzajúcich sa v prístave, vrátane kontajnerov z USA, Austrálie a Nemecka.

Ilustračné foto: Pixabay

Príjemcovia kontajnerov boli indonézskej firmy, ktoré za spracovanie odpadu dostali zaplatené. Kritici súčasného systému však upozorňujú, že výrazná časť importovaného odpadu prúdi do indonézskych prístavov nespracovaná a putuje rovno do mora.

Stále viac ázijských štátov sa búri proti praktikám západných krajín, ktoré vyvážajú odpad do Ázie. Na problém s odpadkami na Západnej Jáve naposledy upozornila 12-ročná Indonézanka, ktorá napísala list americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

„Prečo neustále vyvážate svoj odpad do mojej krajiny? Prečo sa o svoj odpad nepostaráte sami? Rieky v Indonézii sú teraz veľmi špinavé a smradľavé, " napísala dvanásťročná Aeshnina Azzahra Trumpovi.

Fotografie plastovým odpadom znečistených riek v Indonézii obleteli celý svet. Foto: Wikimedia Commons

Podobne ako Indonézia sa na prelome mája a júna zachovali Filipíny, keď poslali do Vancouveru 1500 ton odpadu, ktoré Kanada do ázijskej krajiny vyviezla v rokoch 2013 a 2014.

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte dokonca Kanaďanom pohrozil, že s nimi preruší diplomatické styky a odpad vysype do ich vôd, ak nebudú konať dostatočne rýchlo.


Ešte v roku 2012 zhruba päťdesiat percent svetového odpadu prúdilo do Číny. Tá však pred rokom zakázala dovoz plastového a ďalšieho odpadu. 

Západné krajiny preto hľadajú ďalšie miesta, kam by mohli posielať odpadky. Okrem Indonézie a Filipín ide napríklad o Indiu, Vietnam a Bangladéš.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

J. Krišpín: Mikrospaľovne sú hodnotnými členmi malej distribuovanej energetiky

J. Krišpín: Mikrospaľovne sú hodnotnými členmi malej distribuovanej energetiky

Šéf spoločnosti EVECO Brno predstavil pilotný projekt mikrospaľovne v Česku. Pri tvorbe ekonomiky danej prevádzky sa inšpiroval ekonomikou ZEVO, postavil ju však „naruby“.

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

Na prechod odpadového hospodárstvo od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu a recyklácii potrebujete minimálne desať rokov, hovorí rakúsky profesor.

Novela zákona o odpadoch bude mať fatálne vplyvy na hospodárenie podnikateľov, tvrdia obchodníci

Novela zákona o odpadoch bude mať fatálne vplyvy na hospodárenie podnikateľov, tvrdia obchodníci

Zväz obchodu SR tiež poukazuje na to, že výrobcovia už majú uzatvorené zmluvné vzťahy a cenové podmienky pre rok 2021 a nevedia zvýšenie recyklačných poplatkov premietnuť do ceny pre spotrebiteľa.