Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Bioplasty môžu životné prostredie znečisťovať ešte viac

Kompostovateľné a biologicky rozložiteľné plasty môžu prispievať k ešte väčšiemu znečisteniu životného prostredia, predovšetkým z dôvodu nedostatku infraštruktúry na zabezpečenie ich správneho rozkladu a neinformovanosti spotrebiteľov.

Bioplasty môžu životné prostredie znečisťovať ešte viac

Fotolia

Kompostovateľné plasty nepatria do domáceho kompostu

Používanie alternatív ku konvenčným plastom je trendom medzi spoločnosťami, ktoré produkujú potraviny a nápoje, kaviarňami aj maloobchodníkmi. Odborníci v oblasti životného prostredia, potravín a poľnohospodárstva však upozorňujú na fakt, že chýba infraštruktúra potrebná na správne nakladanie s novými druhmi obalov a podotýkajú, že spotrebitelia problematike nerozumejú dostatočne.

Väčšinu kompostovateľných obalov je možné rozložiť iba v priemyselných zariadeniach na kompostovanie, nie v domácich kompostoch. Problémom je, že nie všetky kompostovateľné výrobky sa do priemyselného kompostéru dostanú.

Environmentálne zamerané neziskové organizácie poukázali na skutočnosť, že masové zavádzanie kompostovateľných a biologicky odbúrateľných alternatív môže v skutočnosti zvýšiť mieru znečistenia plastmi.

„Ak sa biologicky rozložiteľný pohár dostane do oceánu, môže pre morské živočíchy predstavovať rovnaký problém ako obyčajný plast,“ uviedla pre The Guardian Juliet Phillips z Agentúry pre výskum životného prostredia.

Britský think-tank Green Alliance tvrdí, že pod termínom „biologicky rozložiteľný“ veľké množstvo spotrebiteľov rozumie, že môžu výrobok z materiálu s takýmto prívlastkom odhodiť kdekoľvek v životnom prostredí, keďže mylne predpokladajú, že sa jednoducho rozloží za akýchkoľvek podmienok. V skutočnosti takéto správanie znečistenie na súši aj v oceáne iba zhorší.

Britský parlament alternatívy zatiaľ neodporúča

V Spojenom kráľovstve tematiku začal rozoberať parlamentný výbor pre životné prostredie, potraviny a poľnohospodárstvo. Na rokovaní pred dvoma týždňami poslanci uviedli, že hoci priemyselne kompostovateľné plastové obaly sú atraktívnou alternatívou konvenčných plastov, infraštruktúra odpadového hospodárstva na ich likvidáciu v tomto momente nie je dostatočne pripravená.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

EÚ plánuje zastaviť export ťažko recyklovateľného plastového odpadu do krajín mimo OECD

EÚ plánuje zastaviť export ťažko recyklovateľného plastového odpadu do krajín mimo OECD

Iniciatíva vyvolala vlnu kritiky zo strany viacerých európskych organizácií.

Zelené verejné obstarávania viaznu, ministerstvo chce, aby boli povinné

Zelené verejné obstarávania viaznu, ministerstvo chce, aby boli povinné

Úrady by pri zelených verejných obstarávaniach mali zohľadňovať nielen cenu, ale aj environmentálne dopady obstarávaných tovarov a služieb.

Skládka v okrese Nové Zámky sa má podstatne rozšíriť, slúžiť by mala ďalších 10 rokov

Skládka v okrese Nové Zámky sa má podstatne rozšíriť, slúžiť by mala ďalších 10 rokov

Na rozšírenú skládku majú aj naďalej smerovať nie nebezpečné komunálne a priemyselné odpady.