Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. V mieri nepoznáme mieru

Eko aktivistka Greta a úspora CO2. Úvodník vyšiel v septembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2019/09.

Editoriál. V mieri nepoznáme mieru

Facebook | Greta Thunberg

Šestnásťročná ekologická aktivistka Greta Thunbergová vyrazila z Európy na klimatický summit do New Yorku. A keďže chce svetoznáma Švédka ísť príkladom a ušetriť produkciu skleníkových plynov, tak sa tam nevybrala lietadlom, ale niekoľkotýždňovou plavbou jachtou cez Atlantik.

Všetko sa zdalo byť v poriadku až do momentu, keď nejakí „vrtáci“ začali započítavať vedľajšie náklady takejto prepravy. No a tí zistili, že pre prepravu jachty späť do Európy musí do Spojených štátov priletieť ďalších päť ľudí, ktorí jachtu prepravia nazad, ďalší sa budú vracať naspäť lietadlom.

Bublina spľasla, no Greta s imidžom mladého dievčaťa zapáleného pre dobrú vec, ktoré bojuje za krajšie zajtrajšky napriek svojmu postihnutiu Aspergerovým syndrómom (t. j. poruchy sociálnej interakcie a nonverbálnej komunikácie), už stihla rozšíriť informáciu, že cesta jachtou je vždy ekologickejšia ako lietadlom.

Na obhajobu posádky jachty vrátane Grety a jej otca treba povedať, že keď strávia niekoľko týždňov na palube lode, tak za ten čas ušetria niekoľko jázd automobilom do práce, školy či na nákupy, zrejme vytvoria aj menej odpadov a keďže na lodi nemajú toalety, tak ušetria aj energiu na hygienické zneškodnenie výkalov.

Napokon hádam skončia v ekologickom pluse, no podarilo sa im spropagovať hlúpu vieru, že k úspore CO2 stačí poznať uhlíkovú stopu konkrétnych tovarov a služieb vybrať si tie úspornejšie.

K ďalším príkladom nemusíme chodiť ďaleko. Viaceré štúdie potvrdili, že fotovoltické „bezuhlíkové“ elektrárne, ktoré dnes okupujú slovenské polia, nevyrobia počas svojej životnosti viac energie, než sa spotrebovalo pri ich výrobe.

Elektromobily s batériami s veľkou kapacitou musia jazdiť veľa rokov, aby aspoň dohnali záťaž, ktorú spôsobila výroba samotných batérií.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aktuálny vývoj a vplyv zálohových systémov na rozšírenú zodpovednosť výrobcov

Aktuálny vývoj a vplyv zálohových systémov na rozšírenú zodpovednosť výrobcov

V niektorých krajinách zavedenie záloh spôsobilo pokles ochoty triediť ostatné plasty a kov. Ak to bude aj prípad SR, bude náročnejšie plniť povinnosti výrobcov, píše špecialistka na odpadovú legislatívu OZV ENVI - PAK Katarína Borovičková.

Štát bude od majiteľov pozemkov žiadať, aby financovali sanácie envirozáťaží

Štát bude od majiteľov pozemkov žiadať, aby financovali sanácie envirozáťaží

Pôvodný legislatívny materiál poslanci prijali s pozmeňujúcim návrhom.

Recyklované suroviny pokrývajú 13 % materiálovej spotreby v EÚ. Slovensko zaostáva

Recyklované suroviny pokrývajú 13 % materiálovej spotreby v EÚ. Slovensko zaostáva

Slovensko sa však zaradilo ku krajinám, ktoré vlani zaznamenali najväčší pokrok.