Únia chce obmedziť množstvo elektroodpadu. Zaviedla „právo na opravu“ | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Únia chce obmedziť množstvo elektroodpadu. Zaviedla „právo na opravu“

Jednoduchšia opraviteľnosť práčok, chladničiek a ďalších domácich spotrebičov ušetrí spotrebiteľom asi 150 eur ročne. Okrem podpory menších podnikov a zamestnanosti má toto opatrenie tiež pomôcť EÚ plniť klimatické ciele.

Únia chce obmedziť množstvo elektroodpadu. Zaviedla „právo na opravu“

Foto: Samsung

Európska únia minulý týždeň schválila návrh ministrov životného prostredia, vďaka ktorému občania Európskej únie získajú tzv. „právo na opravu“. Od marca 2021 budú musieť všetky spotrebiče uvedené na európsky trh spĺňať nové podmienky.

Firmy budú povinné vyrábať spotrebiče, ktoré vydržia dlhšie. Toto nariadenie platí pre osvetlenie, umývačky riadu, televízory, displeje, externé zdroje energie, práčky a chladničky, uviedlo BBC.

V USA sa o tomto práve intenzívne rokovalo už začiatkom roka 2019. Proti tomuto zákonu vtedy tvrdo lobovala napríklad spoločnosť Apple, informoval denník eTrend.

Výbor pre trh a ochranu spotrebiteľa EÚ už v minulosti vydal niekoľko odporúčaní, ktoré sa mali v budúcnosti preniesť do nariadení.

Nový zákon by mal výrobcom ukladať povinnosť dodávať pre svoje výrobky servisné manuály, náhradné diely až po dobu desať rokov od dodania posledného vyrobeného kusu na trh a umožňovať opravy nielen drahým autorizovaným servisom, ale aj tretím stranám.

Elektronický odpad predstavuje najrýchlejšie rastúci odpad. Neopraviteľné produkty sú záťažou pre životné prostredie a zbytočne zvyšujú spotrebu častým nákupom nových. V rámci nových nariadení sa hovorí o takzvanom „udržateľnom zastarávaní“.

Elektronický odpad predstavuje neustále narastajúci problém. Foto: Wikimedia Commons

Fungovanie nového obehového hospodárskeho modelu je tiež zamerané na podporu malých a stredných podnikov a zamestnanosti v EÚ.

Bruselský návrh v sebe zhŕňa požiadavky na zvýšenie počtu opráv, či možnosť jednoduchého upgrade elektroniky, a to predovšetkým u smartfónov, notebookov a tabletov.

Medzi návrhmi Európskeho parlamentu je tiež zavedenie stupnice, ktorá by spotrebiteľov informovala o možnostiach opravy, či predpokladanej životnosti produktov. Tieto informácie by mohli odradiť zákazníkov od nákupu nekvalitnej lacnej elektroniky.


Spotrebiteľské organizácie tvrdia, že výrobcovia úmyselne sabotujú možnosť lacnej opravy spotrebičov. Napríklad pri firmách, ako je Apple či Microsoft je veľkým problémom nedostupnosť originálnych náhradných dielov. A to nielen pre koncových používateľov, ale aj pre servisy.

V prípade produktov Apple sa k nim dostanú iba vybrané autorizované servisy, ktorých je minimum. Odporúčanie Bruselu teda znie, aby firmy uvoľnili náhradné diely aj pre ďalšie servisy.

Foto: Public Domain Pictures

Nariadenie vyprovokovali sťažnosti spotrebiteľov nielen z EÚ, ale aj zo Severnej Ameriky. Tí sa podľa portálu Euractiv pravidelne sťažovali na to, že spotrebič sa pokazí krátko po tom, ako mu uplynie záručná doba, prípadne na to, že ho nie je možné opraviť, pretože výrobca už neposkytuje náhradné diely.

K návrhu zákona dopomohli aj znepokojujúce štatistiky, podľa ktorých sa skracuje životnosť spotrebičov, čím sa navyšujú náklady domácnostiam, ktoré musia neustále nakupovať nové spotrebiče, kvôli výrobe ktorých sa zase dramaticky zvyšuje objem vypúšťaného oxidu uhličitého.

Únia sa tiež odvoláva na štúdiu, ktorá ukázala, že v rokoch 2004 až 2012 vzrástol pomer domácich spotrebičov, ktoré sa nedali opraviť a mali maximálne päť rokov z 3,5 na 8,3 percent. Analýza práčok v recyklačnom centre ukázala, že viac ako desatina z nich nemá ani päť rokov.

Foto: Maxpixel

Od roku 2021 budú teda výrobcovia povinní vyrábať a dodávať náhradné diely pre chladiace spotrebiče minimálne 7 rokov od ich nákupu (10 rokov pre tesnenia dverí).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Poskytnú im virtuálne nádoby na odpad. Mesto zavádza riešenie pre drobných podnikateľov

Poskytnú im virtuálne nádoby na odpad. Mesto zavádza riešenie pre drobných podnikateľov

Podnikatelia po novom nemusia mať vlastné kontajnery na triedenie odpadu. Legálne môžu využívať tie verejné.

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.