NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Potravinový odpad v Afrike by mohla zredukovať solárna chladnička

Keňan vyvinul chladničku, ktorá nepotrebuje pripojenie do elektrickej siete. Technológia prispieva k vybudovaniu kvalitného dodávateľského reťazca, ktorý výrazne predlžuje životnosť potravín.

Potravinový odpad v Afrike by mohla zredukovať solárna chladnička

Solar Freeze

Pozberové straty sú obrovské

Solar Freeze je start-up mladého Keňana určený predovšetkým pre malých pestovateľov a obchodníkov s potravinami v Afrike. Ide o mobilnú chladničku na solárny pohon, ktorej hlavným cieľom je bojovať proti plytvaniu potravinami – úrodu udrží dlhšie čerstvú.

V oblastiach, kde množstvo ľudí stále trpí hladom, nie je problémom iba plodiny dopestovať. Po zbere sa v rozvojových krajinách z úrody stratí až 80 % jej objemu, k čomu výrazne prispieva aj skutočnosť, že chladiarenský reťazec tu prakticky neexistuje a jeho vybudovaniu bráni napríklad nestálosť dodávok elektrického prúdu.

Pri teplotách, ktoré sú pre africkú klímu príznačné, dochádza k skaze čerstvých plodín v priebehu niekoľkých dní. Regulácia teploty pri skladovaní potravín dokáže predĺžiť ich životnosť o týždne či dokonca mesiace, keďže znížením teploty bezprostredne po zbere úrody sa spomalí metabolická aktivita a množenie mikróbov.

Chladiarní je málo a sú drahé

Zo všetkých svetovo vyprodukovaných potravín vyjde každoročne tretina navnivoč. V rozvojových krajinách dochádza k najväčším stratám po zbere úrody, čiže ešte predtým, ako sa výsledný produkt dostane k spotrebiteľovi. Dôvodom sú okrem iných faktorov nevhodné skladovanie a doprava.

Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo, ktorá patrí pod OSN, predstavujú pozberové straty až 20 % z objemu dopestovaných obilnín, 30 % z mliečnych výrobkov a 40 % v prípade ovocia a zeleniny. Obrovské množstvo potravín tak vychádza navnivoč na kontinente, kde pretrváva podvýživa a hlad.

Deň odpadového hospodárstva 2019

Trvanlivosť potravín výrazne zvyšujú chladiace technológie, no tie sú zväčša finančne nákladné. V rozvojových krajinách má ku chladiarňam a chladiarenským vozidlám prístup len veľmi obmedzený počet malých výrobcov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Väčšina respondentov z Belgicka, Nemecka, Poľska a Spojeného kráľovstva uviedla, že by im neprekážalo zaplatiť za potravinársky výrobok vyššiu sumu, ak by bol zabalený v obale s menším obsahom plastu.

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Európsky štatistický úrad informoval o tom, ako jednotlivé členské krajiny recyklujú vyprodukovaný odpad z plastových obalov. Ako je na tom Slovensko?

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.