Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Potravinový odpad v Afrike by mohla zredukovať solárna chladnička

Keňan vyvinul chladničku, ktorá nepotrebuje pripojenie do elektrickej siete. Technológia prispieva k vybudovaniu kvalitného dodávateľského reťazca, ktorý výrazne predlžuje životnosť potravín.

Potravinový odpad v Afrike by mohla zredukovať solárna chladnička

Solar Freeze

Pozberové straty sú obrovské

Solar Freeze je start-up mladého Keňana určený predovšetkým pre malých pestovateľov a obchodníkov s potravinami v Afrike. Ide o mobilnú chladničku na solárny pohon, ktorej hlavným cieľom je bojovať proti plytvaniu potravinami – úrodu udrží dlhšie čerstvú.

V oblastiach, kde množstvo ľudí stále trpí hladom, nie je problémom iba plodiny dopestovať. Po zbere sa v rozvojových krajinách z úrody stratí až 80 % jej objemu, k čomu výrazne prispieva aj skutočnosť, že chladiarenský reťazec tu prakticky neexistuje a jeho vybudovaniu bráni napríklad nestálosť dodávok elektrického prúdu.

Pri teplotách, ktoré sú pre africkú klímu príznačné, dochádza k skaze čerstvých plodín v priebehu niekoľkých dní. Regulácia teploty pri skladovaní potravín dokáže predĺžiť ich životnosť o týždne či dokonca mesiace, keďže znížením teploty bezprostredne po zbere úrody sa spomalí metabolická aktivita a množenie mikróbov.

Chladiarní je málo a sú drahé

Zo všetkých svetovo vyprodukovaných potravín vyjde každoročne tretina navnivoč. V rozvojových krajinách dochádza k najväčším stratám po zbere úrody, čiže ešte predtým, ako sa výsledný produkt dostane k spotrebiteľovi. Dôvodom sú okrem iných faktorov nevhodné skladovanie a doprava.

Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo, ktorá patrí pod OSN, predstavujú pozberové straty až 20 % z objemu dopestovaných obilnín, 30 % z mliečnych výrobkov a 40 % v prípade ovocia a zeleniny. Obrovské množstvo potravín tak vychádza navnivoč na kontinente, kde pretrváva podvýživa a hlad.

Radovan Kazda, kandidát č. 20, Strana SaS

Trvanlivosť potravín výrazne zvyšujú chladiace technológie, no tie sú zväčša finančne nákladné. V rozvojových krajinách má ku chladiarňam a chladiarenským vozidlám prístup len veľmi obmedzený počet malých výrobcov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu

Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu

Na severe Londýna v štvrti Islington otvorili úplne prvú „Low Plastic Zone“, teda oblasť, v ktorej sa viac ako trom štvrtinám podnikov úspešne podarilo obmedziť používanie jednorazových plastov. Ďalšie štvrte by sa mali čoskoro pridať.

Skládky za humnom. Komentár analytika IEP o nelegálnych skládkach

Skládky za humnom. Komentár analytika IEP o nelegálnych skládkach

Na Slovensku existujú tisíce nelegálnych a 111 legálne prevádzkovaných skládok. Riziká skládkovania na ľudské zdravie sa môžu prejaviť najmä pri dlhodobom pobyte v ich blízkosti.

Ďalšie centrum na spracovanie odpadu má vzniknúť v trnavskom okrese

Ďalšie centrum na spracovanie odpadu má vzniknúť v trnavskom okrese

Centrum cirkulárnej ekonomiky inšpirované škandinávskym modelom má vyriešiť problém so skládkovaním odpadu v Trnave a okolí.