NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Opätovné použitie plastových vešiakov ušetrí 34 % emisií uhlíka a 86 % vody

Tesco predstavuje ďalšiu iniciatívu zameranú na zníženie množstva plastov. Vešiaky, na ktorých nakupujeme odevy, sa odošlú späť výrobcovi, aby ich bolo možné použiť znova a znova.

Opätovné použitie plastových vešiakov ušetrí 34 % emisií uhlíka a 86 % vody

Foto: Tesco

Spoločnosť Tesco sa postará o tento proces - jediná vec, ktorú musia zákazníci urobiť, je nechať vešiak pri kúpe oblečenia v obchode.

Pri pokladniach sa budú vešiaky zbierať do vyhradeného košíka a pri samoobslužných pokladniach do modrého boxu. Následne sa všetky vešiaky zhromaždia a prevezú do recyklačnej jednotky v distribučných centrách, kde ich recyklačná spoločnosť TIC všetky prevezme, vyčistí a pošle späť k dodávateľom na opätovné využitie.

Vešiaky na odevy sú zvyčajne vyrobené z čierneho plastu, ktorý sa ťažko recykluje: pre infračervené žiarenie používané v triediacich zariadeniach môžu byť nepostrehnuteľné a je veľmi ťažké zmeniť farbu pigmentu. Opätovné použitie vešiakov je pravdepodobne najlepším riešením na zníženie ich vplyvu na životné prostredie.

Podľa analýzy TIC, dodávateľa vešiakov na odevy spoločnosti Tesco, opätovným používaním vešiakov sa ušetrí 34 % emisií uhlíka a 86 % vody. Tieto odhady zahŕňajú celý reťazec vrátane procesov zberu a prepravy.

Druhá šanca na "život"

Doteraz dostávali zákazníci v obchodoch Tesco spolu s kúpeným oblečením aj vešiaky. Od novembra budú mať na výber: môžu si vziať vešiaky so sebou alebo ich nechať pri pokladni. Ak si vyberú druhú možnosť, dajú vešiakom šancu na nový život.

„Ak zákazníci plánujú používať vešiaky doma dlhodobo, vziať si ich so sebou je správna voľba. Ak ich nepotrebujete, nechajte ich v obchode. Pomôžete tak životnému prostrediu,“ hovorí Barbara Bukovičová, koordinátorka F&F. „Čím viac vešiakov vrátite v obchodoch Tesco, tým väčšie množstvo môžeme znovu využiť. To má následne pozitívny vplyv na nižšiu spotrebu vody a emisií CO2,“ dodáva.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Prijímatelia príspevkov z OP KŽP sa potýkajú s výrazným zdražením stavebných prác. Tie v mnohých prípadoch nie je možné obstarať za pôvodne predpokladané ceny.

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Z novej štúdie vyplýva, že plasty možno nie sú v životnom prostredí také odolné a trvácne, ako sa predpokladalo. Slnko mení a degraduje aj mikroplasty.

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Mesto tiež prezradilo, za akú sumu odkúpilo triediacu linku od spoločnosti Bratislavská recyklačná.