NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Sensoneo bodovalo v prestížnej českej súťaži najlepších smart city realizácií roka 2019

V piatok 13. decembra sa v reprezentačných priestoroch Českého vysokého učení technického v Prahe konal slávnostný ceremoniál odovzdávania cien súťaže Chytrá města pro budoucnost.

Sensoneo smart odpadová technológia bodovala v dvoch kategóriách prestížnej českej súťaže najlepších smart city realizácií roka 2019

Foto: Sensoneo

Išlo o tretí ročník prestížnej súťaže, ktorá vyhodnocuje a oceňuje realizované smart city riešenia na území Českej republiky. Slovenská firma Sensoneo s ich smart odpadovou technológiou bodovala v dvoch kategóriách.

Súťaž organizuje Smart City Innovations Inštitút pod záštitou Ministerstva pre miestny rozvoj Českej republiky, Zväzu miest a obcí Českej republiky a Asociácie krajov Českej republiky.

Spomedzi viac ako dvesto prihlásených projektov sa do užšieho výberu dostala päťdesiatka, z ktorej porota prostredníctvom bodového ohodnotenia písomných prihlášok a zistení z osobných návštev v teréne vybrala víťazov v kategóriách Chytrá obec, Chytré město, Chytrý kraj, Idea/vízia smart city a Osobnosť smart city, ktorú udeľuje priamo Ministerka pre miestny rozvoj ČR.

Ocenenie SMART CITY PROJEKT 2019 a CHYTRÉ MĚSTO 2019 nad 200.000 obyvateľov získalo hlavné mesto Praha spolu s mestskou spoločnosťou Operátor ICT, a.s., za projekt „Inteligentný zvoz odpadu“.

Projekt je založený na technológii Sensoneo a digitalizuje službu riadenia zvozu odpadu. Vo výsledku riešenie umožňuje kontrolovať stav naplnenosti 420 podzemných nádob na separovaný odpad a optimalizovať ich zvoz.

Okrem mesta a mestských služieb sú dáta prístupné aj občanom cez mestskú aplikáciu Golemio, ktorá im umožňuje odnavigovať sa k najbližšiemu voľnému kontajneru pre konkrétny typ odpadu.

Inštalácia projektu sa zavŕšila vo februári 2019 a zastrešovala ju spoločnosť Slovanet, ktorá je dlhodobým partnerom spoločnosti Sensoneo a stojí za väčšinou Sensoneo inštalácií na Slovensku – ako napríklad v Trnave, Hlohovci, Dubnici, Skalici a ďalších mestách.

Táto skúsená telco spoločnosť, ktorá je súčasne operátorom siete internetu vecí LoRaWAN, bola vôbec prvou spoločnosťou, ktorá sa pre riešenie Sensoneo certifikovala.

Sensoneo ako jedna z dvoch spoločností uspela aj v osobitnej kategórii Slovenský smart city projekt roku 2019. Porota ocenila jeho pozitívne ekonomické a ekologické dopady, ako aj zlepšenie kvality služieb pre občanov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Výrobcovia nápojov nebudú čakať s primiešavaním recyklátu do obalov do roku 2025. Ale potrebujú jasné podmienky. Nie všetky firmy z odvetvia majú rovnakú štartovaciu čiaru.

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Inšpektori životného prostredia udelili vlani v porušeniach odpadových predpisov pokuty vo výške 335-tisíc eur.