Sensoneo bodovalo v prestížnej českej súťaži najlepších smart city realizácií roka 2019 | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Sensoneo bodovalo v prestížnej českej súťaži najlepších smart city realizácií roka 2019

V piatok 13. decembra sa v reprezentačných priestoroch Českého vysokého učení technického v Prahe konal slávnostný ceremoniál odovzdávania cien súťaže Chytrá města pro budoucnost.

Sensoneo smart odpadová technológia bodovala v dvoch kategóriách prestížnej českej súťaže najlepších smart city realizácií roka 2019

Foto: Sensoneo

Išlo o tretí ročník prestížnej súťaže, ktorá vyhodnocuje a oceňuje realizované smart city riešenia na území Českej republiky. Slovenská firma Sensoneo s ich smart odpadovou technológiou bodovala v dvoch kategóriách.

Súťaž organizuje Smart City Innovations Inštitút pod záštitou Ministerstva pre miestny rozvoj Českej republiky, Zväzu miest a obcí Českej republiky a Asociácie krajov Českej republiky.

Spomedzi viac ako dvesto prihlásených projektov sa do užšieho výberu dostala päťdesiatka, z ktorej porota prostredníctvom bodového ohodnotenia písomných prihlášok a zistení z osobných návštev v teréne vybrala víťazov v kategóriách Chytrá obec, Chytré město, Chytrý kraj, Idea/vízia smart city a Osobnosť smart city, ktorú udeľuje priamo Ministerka pre miestny rozvoj ČR.

Ocenenie SMART CITY PROJEKT 2019 a CHYTRÉ MĚSTO 2019 nad 200.000 obyvateľov získalo hlavné mesto Praha spolu s mestskou spoločnosťou Operátor ICT, a.s., za projekt „Inteligentný zvoz odpadu“.

Projekt je založený na technológii Sensoneo a digitalizuje službu riadenia zvozu odpadu. Vo výsledku riešenie umožňuje kontrolovať stav naplnenosti 420 podzemných nádob na separovaný odpad a optimalizovať ich zvoz.

Okrem mesta a mestských služieb sú dáta prístupné aj občanom cez mestskú aplikáciu Golemio, ktorá im umožňuje odnavigovať sa k najbližšiemu voľnému kontajneru pre konkrétny typ odpadu.

Inštalácia projektu sa zavŕšila vo februári 2019 a zastrešovala ju spoločnosť Slovanet, ktorá je dlhodobým partnerom spoločnosti Sensoneo a stojí za väčšinou Sensoneo inštalácií na Slovensku – ako napríklad v Trnave, Hlohovci, Dubnici, Skalici a ďalších mestách.

Táto skúsená telco spoločnosť, ktorá je súčasne operátorom siete internetu vecí LoRaWAN, bola vôbec prvou spoločnosťou, ktorá sa pre riešenie Sensoneo certifikovala.

Sensoneo ako jedna z dvoch spoločností uspela aj v osobitnej kategórii Slovenský smart city projekt roku 2019. Porota ocenila jeho pozitívne ekonomické a ekologické dopady, ako aj zlepšenie kvality služieb pre občanov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

Vedci zistili, že enzýmy v čreve larvy potemníka peruánskeho, ktorý je kŕmnym hmyzom, dokážu rozkladať polystyrén.