NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Stláčajte obaly, prosím!

Nestláčanie obalov je celoslovenským neduhom, ktorý prispieva k zhoršovaniu úrovne triedenia odpadov, a následne sa dosahujú aj horšie výsledky pri recyklácii.

Stláčajte obaly, prosím!

Foto: Odpady-portal-sk

Vianoce sú nielen najkrajšie sviatky roka, ale aj sviatky, kedy tvoríme najviac odpadov. Z pohľadu odpadov ich možno nazvať aj sviatkami odpadov. Nikdy počas roka nezáleží viac na tom, aby sme triedili odpady správne.

Nestláčanie obalov je totiž celoslovenským neduhom, ktorý prispieva k zhoršovaniu úrovne triedenia odpadov, a následného dosahovania horších výsledkov pri ich recyklácii.

Práve v období Vianoc je výsledkom nestláčania obalov extrémne rýchle zapĺňanie, ba až prepĺňanie kontajnerov na triedený zber. Viac sa o ňom dozviete v predvianočnom videu organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK s názvom „Stláčajte, prosím, OBALY!“.

Problém sa týka predovšetkým kontajnerov na papier a plasty. Nestláčanie obalov sa týka napríklad papierových krabíc, PET fliaš a iných plastových obalov, plechoviek od nápojov a nápojových kartónov.

Jedným z dôsledkov nestláčania obalov je aj znehodnocovanie obsahu kontajnerov a často aj vyhadzovanie recyklovateľných druhov odpadov do nádob na zmesový komunálny odpad. Prečo to tak je?

Odpovedať môžeme pomocou jednoduchého príkladu. Predstavme si napríklad kontajner na papier, ktorý sa rýchlo zaplní nestlačenými krabicami, napr. od elektroniky a hračiek. Ktokoľvek, kto ide s triedeným zberom v rukách k preplnenému kontajneru, má v zásade tri možnosti: vrátiť sa s ním domov, vyhodiť odpad vedľa kontajnera (stáva sa to často) alebo vyhodiť odpad do ktoréhokoľvek iného kontajnera, napr. do plastov alebo veľmi často do kontajnera na zmesový odpad.

Týmto sa materiál vhodný na recykláciu dostane v lepšom prípade na energetické zhodnotenie do spaľovne odpadov, na väčšine územia Slovenska ho však čaká najhoršie miesto pre odpad, a tým je skládka.

"Na Slovensku musíme odpady stláčať a ešte raz stláčať. Poznáte to, ak sa krabice od elektroniky, hračiek a iných darčekov nestlačia, zaplnia kontajner extrémne rýchlo, a napriek posilneným frekvenciám zberu sa môžu kontajnery už v priebehu jedného dňa doslova preplniť," vysvetľuje Marek Brinzík, PR riaditeľ NATUR-PACK.

"Darčeky k Vianociam patria, a tým pádom aj odpady. Prosíme Vás, ak už odpady vytvoríte, dajte si tú námahu a postláčajte všetko, čo sa postláčať dá."

Viac o tom, prečo je dôležité stláčať obaly, sa dozviete vo videu spoločnosti NATUR-PACK, ktoré sa pravidelne venuje témam, ako je zero waste, triedenie a recyklácia odpadov a ekovýchovné aktivity pre verejnosť.

Kvalitným triedením odpadov totiž každý z nás prispieva k šetreniu prírodných zdrojov a k ochrane životného prostredia.

Zdroj: NATUR-PACK


NATUR-PACK, a.s. je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Skvelé tipy na zero waste a DIY ekologické čistenie. Ušetrite prírodu aj vašu peňaženku

Skvelé tipy na zero waste a DIY ekologické čistenie. Ušetrite prírodu aj vašu peňaženku

Utrácate kopu peňazí za drogériu a hromady obalov nemajú konca? Skúste vlastnoručne vyrobené prípravky na ekologickú údržbu vašej domácnosti, alebo firmy. Tu nájdete najlepšie a osvedčené triky, ktoré zvládnete za pár minút.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v októbri 2021

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v októbri 2021

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v odpadovom hospodárstve musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník v októbri 2021? Prinášame vám ich prehľad.

Pozvánka na webinár: Diskusia o legislatívnych novinkách v oblasti odpadového hospodárstva

Pozvánka na webinár: Diskusia o legislatívnych novinkách v oblasti odpadového hospodárstva

Spoločnosť Inisoft pozýva na webinár zameraný na výklad legislatívy tak trochu inak - formou diskusie.