Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Stláčajte obaly, prosím!

Nestláčanie obalov je celoslovenským neduhom, ktorý prispieva k zhoršovaniu úrovne triedenia odpadov, a následne sa dosahujú aj horšie výsledky pri recyklácii.

Stláčajte obaly, prosím!

Foto: Odpady-portal-sk

Vianoce sú nielen najkrajšie sviatky roka, ale aj sviatky, kedy tvoríme najviac odpadov. Z pohľadu odpadov ich možno nazvať aj sviatkami odpadov. Nikdy počas roka nezáleží viac na tom, aby sme triedili odpady správne.

Nestláčanie obalov je totiž celoslovenským neduhom, ktorý prispieva k zhoršovaniu úrovne triedenia odpadov, a následného dosahovania horších výsledkov pri ich recyklácii.

Práve v období Vianoc je výsledkom nestláčania obalov extrémne rýchle zapĺňanie, ba až prepĺňanie kontajnerov na triedený zber. Viac sa o ňom dozviete v predvianočnom videu organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK s názvom „Stláčajte, prosím, OBALY!“.

Problém sa týka predovšetkým kontajnerov na papier a plasty. Nestláčanie obalov sa týka napríklad papierových krabíc, PET fliaš a iných plastových obalov, plechoviek od nápojov a nápojových kartónov.

Jedným z dôsledkov nestláčania obalov je aj znehodnocovanie obsahu kontajnerov a často aj vyhadzovanie recyklovateľných druhov odpadov do nádob na zmesový komunálny odpad. Prečo to tak je?

Odpovedať môžeme pomocou jednoduchého príkladu. Predstavme si napríklad kontajner na papier, ktorý sa rýchlo zaplní nestlačenými krabicami, napr. od elektroniky a hračiek. Ktokoľvek, kto ide s triedeným zberom v rukách k preplnenému kontajneru, má v zásade tri možnosti: vrátiť sa s ním domov, vyhodiť odpad vedľa kontajnera (stáva sa to často) alebo vyhodiť odpad do ktoréhokoľvek iného kontajnera, napr. do plastov alebo veľmi často do kontajnera na zmesový odpad.

Týmto sa materiál vhodný na recykláciu dostane v lepšom prípade na energetické zhodnotenie do spaľovne odpadov, na väčšine územia Slovenska ho však čaká najhoršie miesto pre odpad, a tým je skládka.

"Na Slovensku musíme odpady stláčať a ešte raz stláčať. Poznáte to, ak sa krabice od elektroniky, hračiek a iných darčekov nestlačia, zaplnia kontajner extrémne rýchlo, a napriek posilneným frekvenciám zberu sa môžu kontajnery už v priebehu jedného dňa doslova preplniť," vysvetľuje Marek Brinzík, PR riaditeľ NATUR-PACK.

"Darčeky k Vianociam patria, a tým pádom aj odpady. Prosíme Vás, ak už odpady vytvoríte, dajte si tú námahu a postláčajte všetko, čo sa postláčať dá."

Viac o tom, prečo je dôležité stláčať obaly, sa dozviete vo videu spoločnosti NATUR-PACK, ktoré sa pravidelne venuje témam, ako je zero waste, triedenie a recyklácia odpadov a ekovýchovné aktivity pre verejnosť.

Kvalitným triedením odpadov totiž každý z nás prispieva k šetreniu prírodných zdrojov a k ochrane životného prostredia.

Zdroj: NATUR-PACK


NATUR-PACK, a.s. je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Slovakia Going Zero Waste 2020

Pozvánka na konferenciu: Slovakia Going Zero Waste 2020

Tretí ročník konferencie o živote bez odpadu, o udržateľnosti a ďalších súvislostiach, ktorým čelí naša spoločnosť v téme životného prostredia sa uskutoční 27. septembra 2020.

Pozvánka na seminár: Environmentalista komplexne – ako sa orientovať vo firme

Pozvánka na seminár: Environmentalista komplexne – ako sa orientovať vo firme

Seminár z cyklu otázky a odpovede s tematikou životného prostredia je „malou školou“ pre environmentalistu a zároveň návodom na to, ako sa orientovať vo firme.

OZV RECobal bola úspešná aj v roku 2019

OZV RECobal bola úspešná aj v roku 2019

Organizácia zodpovednosti výrobcov RECobal pôsobí na slovenskom trhu s odpadmi od roku 2016. Svoju činnosť zameriava na oblasť obalov a neobalových výrobkov.