NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Nemecká strana Zelených navrhuje zálohovať smartfóny. Chce zvýšiť ich spätný odber

Elektronický odpad predstavuje najrýchlejšie rastúci odpad. Mnohým krajinám sa však nedarí dodržať kvóty spätného odberu a recyklácie zariadení, ktoré stanovuje Európska únia. Nemci navrhujú podporiť zber starých mobilných telefónov prostredníctvom zálohovania, Briti prijali nový zákon vzťahujúci sa na predajcov.

Nemecká strana Zelených navrhuje zálohovať smartfóny. Chce zvýšiť ich spätný odber

Flickr

Záloh 25 € za mobil a tablet

Nemecká strana Zväz 90/Zelení oznámila, že chce presadiť zavedenie zálohového systému na smartfóny a tablety s cieľom zvýšenia miery ich spätného odberu a celkového zmenšenia objemu elektronického odpadu.

Podľa návrhu opatrení týkajúcich sa elektroodpadu, ktorý strana vypracovala, by výška zálohu mala byť 25 €, pričom spotrebiteľovi by sa mala čiastka vrátiť pri odovzdaní starého zariadenia. Zelení chcú návrh čoskoro predložiť parlamentu.

Eurostat uvádza, že v roku 2016 sa v Nemecku vyzbieralo približne 10 kg elektroodpadu na obyvateľa. Denník Spiegel tvrdí, že sa ho tam ročne na hlavu vyprodukuje až 20 kg.

V krajine sa každý rok predá približne dvadsaťštyri miliónov nových smartfónov a z každých sto predaných zariadení sa naspäť vyzbiera iba štyridsaťpäť, pričom cieľom Európskej únie je vyzbierať aspoň 65%. V domácnostiach Nemci zhromažďujú okolo 100 miliónov starých mobilných telefónov.

Ak by sa množstvo spätne odobratých mobilných telefónov rovnalo počtu predaných telefónov, ročne by sa z nich len v Nemecku dalo extrahovať 720 kg zlata, 7,3 ton striebra a 396 ton medi na opätovné použitie. Špecialisti dnes dokážu zrecyklovať až 98 % komponentov mobilného telefónu.

Zelení si chcú príklad vziať zo Švajčiarska, kde v kinách vysielali upútavky, ktoré vyzývali k recyklácii elektroniky. Miera vyzbierania starých a nefunkčných zariadení je v súčasnosti v krajine raz taká veľká ako v Nemecku.

Predajcov v Nemeckej spolkovej republike zaväzuje k prijímaniu starých elektronických zariadení zákon, no povedomie o ňom nie je dostatočné a vzťahuje sa iba na väčšie predajne. Heslom zelených je, že zbaviť sa starých elektrických spotrebičov musí byť rovnako ľahké ako nákup nových.

ODPADY 2020

Zálohové systémy sú v Európe čoraz populárnejšie, no zatiaľ sa týkajú predovšetkým jednorazových plastových obalov. Odborníci predpokladajú, že keďže zálohovanie fliaš sa v Nemecku úspešne ujalo, perspektívne by mohlo byť aj zálohovanie elektronických zariadení, akými sú mobilné telefóny a tablety.

Strana Zväz 90/Zelení získala vo federálnych voľbách v roku 2017 8,9% hlasov a v súčasnosti má v parlamente šesťdesiatsedem kresiel.

Britskí predajcovia sa už povinnosti zberu nevyhnú

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

OZV v EÚ spájajú sily, do roku 2030 chcú 90 % zber sklenených obalov

OZV v EÚ spájajú sily, do roku 2030 chcú 90 % zber sklenených obalov

Recyklované sklo tvorí zhruba polovicu objemu nového skla v EÚ. Ročne sa dostane na trh okolo 80 miliárd sklenených obalov.

Reťazec Billa zaviedol predaj papierových tašiek, o pár mesiacov ich nahradil plastovými

Reťazec Billa zaviedol predaj papierových tašiek, o pár mesiacov ich nahradil plastovými

Papierové tašky sa vraj nepoužívajú opakovane a často končia v zmesovom komunálnom odpade. Supermarket chce ponúkať aj nákupné tašky z vlastného plastového odpadu v predajniach a logistike.

Parlament schválil veľkú novelu zákona o odpadoch

Parlament schválil veľkú novelu zákona o odpadoch

Návrh podporila len vládna koalícia. Pribudla aj povinnosť úprav odpadov a vážiaceho systému do zvozových vozidiel, ktoré podnikatelia považujú za nevykonateľné.