Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Komentár. Vláda rozdáva monopolný biznis. Treba to zastaviť

László Sólymos za sebou zanechá trafiku pre vyvoleného monopolného správcu.

Radovan Kazda

Radovan Kazda | Foto: Odpady-portal.sk

Ministerstvo životného prostredia vyhlásilo v decembri 2019 súťaž na výber správcu zálohového systému.

Správca zálohového systému má byť kľúčovým aktérom nového systému zálohovania nápojových obalov. Bude predovšetkým spravovať a financovať zálohový systém.

Aký veľký bude tento biznis? Nepôjde len o pár drobných. Podľa odhadov ministerského Inštitútu environmentálnej politiky budú ročné príjmy systému povinného zálohovania predstavovať viac ako 28 miliónov eur ročne.

Plus 5 miliónov ročne od výrobcov, ktorí budú musieť kryť stratu systému.

Táto vládou určená firma bude zo zákona monopolom a bude tak určovať, komu pridelí zákazky napríklad na prepravu komodity (odhadnutých 14 miliónov eur ročne), dodávku tašiek (5 mil. eur), náklady na zamestnancov (2,8 mil. eur), či administratívne náklady (1,6 mil. eur) a na ďalšie objednávky.

Okrem toho však bude určovať aj to, komu predá vybraté PET fľaše a plechovky na ich následné spracovanie, v odhadnutej sume 13 miliónov eur ročne.

INISOFT

Čo to v dôsledku znamená? Nemusíme byť veľkí géniovia konšpirácie k tomu, aby sme zistili jednoduchý fakt: správca ovládne významnú časť spracovateľského priemyslu. Bude môcť diktovať ceny a systém zdražovať.

Doteraz tieto služby zabezpečovali organizácie zodpovednosti výrobcov, ktoré si konkurovali na trhu, no László Sólymos má zjavne radšej monopol a pre ten sa mu zavedenie zálohovania hodilo ako uliate. Vyberať správcu síce už nebude, ale jeho stranícky kolega Árpád Érsek to do volieb bezpochyby zvládne.

No a potom je tu ešte druhý paradox. Do výberového konania na správcu sa zapojili iba dvaja záujemcovia, pričom vyhovel len jeden, a to konzorcium výrobcov v štyroch profesijných združeniach. Pričom dve z nich, Slovenská aliancia moderného obchodu a Zväz obchodu Slovenskej republiky, stáli pri rozhodovaní ministerstva o založení systému zálohovania na opačných stranách barikád.

Vyberať z jedinej ponuky nie je veľmi ťažké, no predovšetkým to naznačuje, že niečo nie je v poriadku a podmienky súťaže neboli stanovené dobre. Prideliť doživotný a neohroziteľný kšeft na 33 miliónov eur ročne je už samo osebe veľmi zlé. No prideliť ho subjektu bez možnosti výberu je niečo ako trus na pokazenej torte.

Začiatok výberového konania MŽP SR plánuje na štvrtok 6. februára, preto naliehavá otázka znie, či by nemalo ministerstvo súťaž zrušiť a vypísať novú, ale najmä nerozhodovať o lukratívnom kšefte tesne pred voľbami.

Odpoveď sa ponúka sama: súťaž treba zastaviť. A hneď potom opustiť ambíciu zakladať monopol.

Radovan Kazda

Autor je spolumajiteľom vydavateľstva denníka Odpady-portal.sk,
v parlamentných voľbách kandiduje na kandidátke strany
Sloboda a Solidarita, je členom Občianskej konzervatívnej strany.


Viac poznámok a komentárov Radovana Kazdu k environmentálnej politike nájdete na Facebooku a LinkedIn.


Mohlo by vás zaujímať

Kreatívne výrobky z odpadu. Popradskí aktivisti učia deti z osady ako využiť odpad

Kreatívne výrobky z odpadu. Popradskí aktivisti učia deti z osady ako využiť odpad

V odpadovej „recyklopédii“ zhromažďujú inšpiratívne nápady na recykláciu a upcykláciu a ponúkajú rozbor rôznych výrobkov.

Free rideri ukracujú systém o finančné prostriedky. Sú nimi aj veľkí výrobcovia

Free rideri ukracujú systém o finančné prostriedky. Sú nimi aj veľkí výrobcovia

Za odpad, ktorý vznikne z ich výrobkov, musia platiť firmy, ktoré si svoje zákonné povinnosti plnia. Dlhodobé ignorovanie tohto problému môže viesť k úplnej deformácii systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2020/08

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2020/08

Čo obsahuje augustové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?