Menšie festivaly si môžu zapožičať poháre z unikátneho ekologického bioplastu | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Menšie festivaly si môžu zapožičať poháre z unikátneho ekologického bioplastu

Spoločnosť Tesco a Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) budú tento rok opäť spolupracovať na projektoch udržateľnej budúcnosti.

Vďaka grantu od Nadácie Tesco si môžu menšie festivaly zapožičať poháre z unikátneho ekologického bioplastu

Foto: INCIEN

Už deväť rokov pomáha Nadácia Tesco zlepšovať život v komunitách naprieč Slovenskom. Zohráva významnú úlohu pri riešení vážnych sociálnych a environmentálnych výziev vrátane prechodu Slovenska na cirkulárnu ekonomiku.

Nadácia chce prispieť k budovaniu udržateľnej budúcnosti aj pre ďalšie generácie, a preto intenzívne spolupracuje aj s Inštitútom pre cirkulárnu ekonomiku (INCIEN).

Výsledkom tejto spolupráce bude okrem iného aj predstavenie pilotného systému opakovane použiteľných pohárov z unikátneho bioplastu vytvoreného slovenským tímom profesora Alexyho zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Táto iniciatíva pomôže znížiť množstvo jednorazových plastov na Slovensku.

„Domácnosti na Slovensku každoročne vyprodukujú viac ako dva milióny ton komunálneho odpadu. Tento odpad nemizne niekde ,preč‘. Až 55 % končí na skládkach. Zároveň míňame prírodné zdroje, v mnohých prípadoch neobnoviteľné, aby sme vytvárali nové produkty, pričom produkujeme odpad, ktorý nevieme ďalej spracovať.

Preto hľadáme riešenia, chceme zvyšovať environmentálne povedomie ľudí a povzbudiť ich k nižšej spotrebe jednorazových plastových výrokov. Vďaka podpore Nadačného fondu Tesco sme zakúpili 1 000 kusov opakovane použiteľných pohárov NUATAN z unikátneho 100 % kompostovateľného materiálu Nonoilen, ktoré budeme zapožičiavať menším festivalom, firemným akciám a iným podujatiam,“ vysvetľuje Petra Csefalvayová z INCIEN.

INISOFT

Veľkou výzvou pre väčšinu podujatí sa stali jednorazové poháre a riady. Je nesmierne dôležité nájsť alternatívu k týmto produktom. Ako prvé riešenie, pre ktoré sa niektoré podujatia rozhodli, sú jednorazové kompostovateľné riady, príbory a poháre, ktoré sú však stále jednorazovým riešením a často skončia aj tak ako komunálny odpad, zároveň proces ich rozloženia v prírode môže byť problematický.

INCIEN tento rok spustí program opakovane použiteľných pohárov, ktoré si prevádzkovatelia podujatí môžu zakúpiť a používať ich opakovane ako zálohovateľné poháre.

NUATAN® pohár je vytvorený z materiálu Nonoilen, ktorý vytvoril tím prof. Alexyho zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v spolupráci s R&D na Slovensku. Nonoilen (Non oil – bez ropy) je bioplast, ktorý je unikátny tým, že je vyrobený z obnoviteľných materiálov a 100 % biodegradovateľný.

Biologicky rozložiteľný materiál

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Opätovné použitie má aj riziká. Slovensko zaujalo postoj k novým pravidlám pre obaly (+ video)

Opätovné použitie má aj riziká. Slovensko zaujalo postoj k novým pravidlám pre obaly (+ video)

Treba zvážiť aj inovatívne riešenia a možnosti chemickej recyklácie, hovorí štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Ak bude nejaký podnik tvrdiť, že obal, ktorý predáva je vyrobený z 30 % recyklovaných plastov, bude musieť tieto tvrdenia podložiť overenými informáciami. Hlavným cieľom je ochrana spotrebiteľov.

Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne

Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne

Z polymérových vláken z recyklovaného plastového odpadu je možné prostredníctvom 3D tlače vyrobiť najrôznejšie súčiastky s užitočnými vlastnosťami.