Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Chcem byť styčný dôstojník

Najbližšie voľby budú predovšetkým o tom, či budeme žiť v slušnej, tolerantnej, slobodnej a prosperujúcej spoločnosti alebo sa utopíme v nenávisti a neslobode. Úvodník vyšiel vo februárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/02.

Radovan Kazda

Radovan Kazda | Foto: Odpady-portal.sk

Milí čitatelia,

ak teraz pred parlamentnými voľbami vieme niečo naisto, tak je to to, že ich ťažiskovou témou nebude kvalita životného prostredia.

Je to aj preto, lebo životné prostredie na Slovensku je kvalitné. Presnejšie povedané, nikdy nebolo v lepšej kondícii, ako je dnes. Pretože v tomto sú správy o stave životného prostredia nekompromisné: v drvivej väčšine ukazovateľov sa jeho kvalita od roku 1989 zvyšuje.

Hlavným dôvodom pre iné volebné témy však bude zistenie, že počas toho, čo na Slovensku vládli dvanásť z ostatných štrnástich rokov sociálni demokrati, krajinu ovládla mafia prerastená do vlády, polície, prokuratúry a súdov, mafia, ktorá stratila zábrany vraždiť.

Sociálni demokrati pokračovali v kradnutí a v snahe zachrániť si zvyšky svojej popularity neváhali zhumpľovať verejnú debatu na témy, ktorými dostali do parlamentu fašistov.

Diletanti, zlodeji a babráci, ktorým je zodpovednosť cudzia.Životné prostredie ako téma zostane tak trochu „bokom“, no neznamená to, že v ňom nie je čo riešiť. Z volebných programov politických strán a z predstavení ich osobností je zjavné, že na konci februára sa bude rozhodovať aj o tom, či Slovensko bude naďalej vytvárať umelé trhy s kšeftmi do vlastných vreciek alebo sa vydá cestou prísnych environmentálnych regulácií bez ohľadu na ich náklady, alebo bude dbať na to, aby environmentálne regulácie boli účinné, vykonateľné efektívne a aby občanov, podniky a podnikateľov zaťažovali čo najmenej.

Najmä v ostatnom volebnom období sa zdá, že sa ministerstvo životného prostredia uzavrelo vo svojom vlastnom mikrosvete. Príliš často dávalo najavo, že ho názory ľudí, ktorí reálne vykonávajú environmentálne regulácie, teda ľudí z priemyslu, obchodu, samospráv a firiem zo sektorov odpadov či energetiky, málo zaujímajú.

Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som po rokoch zvažovania prijal ponuku strany Sloboda a Solidarita kandidovať v parlamentných voľbách.

Environmentálnej politike sa venujem denne už dvadsať rokov: ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, organizátor konferencií, no ostatných desať rokov predovšetkým ako novinár a vydavateľ.

Okrem toho som už devätnásty rok členom Občianskej konzervatívnej strany, ktorú v súčasnom parlamente zastupuje Ondrej Dostál, ešte predtým som bol tri roky členom Demokratickej strany. Viackrát som kandidoval v komunálnych voľbách.

V prípade zvolenia chcem byť tým, čím doteraz: „styčným dôstojníkom“. Sprostredkovateľom medzi tými, ktorí environmentálnu politiku presadzujú, tými, ktorí o nej píšu, a tými, ktorí ju v praxi vykonávajú.

Najbližšie voľby nebudú len zvyčajným rozhodovaním medzi pravicovým alebo ľavicovým riešením, medzi konzervatívnou alebo liberálnou spoločnosťou. Budú predovšetkým o tom, či budeme žiť v slušnej, tolerantnej, slobodnej a prosperujúcej spoločnosti alebo sa utopíme v nenávisti a neslobode.

Prajem nám všetkým zodpovedný výber.

Radovan Kazda

Autor je spolumajiteľom vydavateľstva denníka Odpady-portal.sk,
v parlamentných voľbách kandiduje na kandidátke strany
Sloboda a Solidarita pod č. 20, je členom Občianskej konzervatívnej strany.Mohlo by vás zaujímať

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

Jedinečný dokumentárny film o putovaní PET kajaku bude prebiehať od 5. júna na webe spoločnosti NATUR-PACK pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Krajine chýba slovenská linka na triedenie slovenského textilného odpadu. Know-how máme, problémom je však nedostatok financií.

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Na prelome rokov 2019/2020 sa mnohým, najmä priemyselným podnikom zvýšili ceny za spracovanie nebezpečných odpadov. Ing. Richard Biznár, konateľ Remko Sirník, hovorí o tom, prečo ceny za túto kategóriu odpadu rastú a aké sú ich perspektívy.