NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Chcem byť styčný dôstojník

Najbližšie voľby budú predovšetkým o tom, či budeme žiť v slušnej, tolerantnej, slobodnej a prosperujúcej spoločnosti alebo sa utopíme v nenávisti a neslobode. Úvodník vyšiel vo februárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/02.

Radovan Kazda

Radovan Kazda | Foto: Odpady-portal.sk

Milí čitatelia,

ak teraz pred parlamentnými voľbami vieme niečo naisto, tak je to to, že ich ťažiskovou témou nebude kvalita životného prostredia.

Je to aj preto, lebo životné prostredie na Slovensku je kvalitné. Presnejšie povedané, nikdy nebolo v lepšej kondícii, ako je dnes. Pretože v tomto sú správy o stave životného prostredia nekompromisné: v drvivej väčšine ukazovateľov sa jeho kvalita od roku 1989 zvyšuje.

Hlavným dôvodom pre iné volebné témy však bude zistenie, že počas toho, čo na Slovensku vládli dvanásť z ostatných štrnástich rokov sociálni demokrati, krajinu ovládla mafia prerastená do vlády, polície, prokuratúry a súdov, mafia, ktorá stratila zábrany vraždiť.

Sociálni demokrati pokračovali v kradnutí a v snahe zachrániť si zvyšky svojej popularity neváhali zhumpľovať verejnú debatu na témy, ktorými dostali do parlamentu fašistov.

Diletanti, zlodeji a babráci, ktorým je zodpovednosť cudzia.Životné prostredie ako téma zostane tak trochu „bokom“, no neznamená to, že v ňom nie je čo riešiť. Z volebných programov politických strán a z predstavení ich osobností je zjavné, že na konci februára sa bude rozhodovať aj o tom, či Slovensko bude naďalej vytvárať umelé trhy s kšeftmi do vlastných vreciek alebo sa vydá cestou prísnych environmentálnych regulácií bez ohľadu na ich náklady, alebo bude dbať na to, aby environmentálne regulácie boli účinné, vykonateľné efektívne a aby občanov, podniky a podnikateľov zaťažovali čo najmenej.

Najmä v ostatnom volebnom období sa zdá, že sa ministerstvo životného prostredia uzavrelo vo svojom vlastnom mikrosvete. Príliš často dávalo najavo, že ho názory ľudí, ktorí reálne vykonávajú environmentálne regulácie, teda ľudí z priemyslu, obchodu, samospráv a firiem zo sektorov odpadov či energetiky, málo zaujímajú.

Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som po rokoch zvažovania prijal ponuku strany Sloboda a Solidarita kandidovať v parlamentných voľbách.

Environmentálnej politike sa venujem denne už dvadsať rokov: ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, organizátor konferencií, no ostatných desať rokov predovšetkým ako novinár a vydavateľ.

Okrem toho som už devätnásty rok členom Občianskej konzervatívnej strany, ktorú v súčasnom parlamente zastupuje Ondrej Dostál, ešte predtým som bol tri roky členom Demokratickej strany. Viackrát som kandidoval v komunálnych voľbách.

V prípade zvolenia chcem byť tým, čím doteraz: „styčným dôstojníkom“. Sprostredkovateľom medzi tými, ktorí environmentálnu politiku presadzujú, tými, ktorí o nej píšu, a tými, ktorí ju v praxi vykonávajú.

Najbližšie voľby nebudú len zvyčajným rozhodovaním medzi pravicovým alebo ľavicovým riešením, medzi konzervatívnou alebo liberálnou spoločnosťou. Budú predovšetkým o tom, či budeme žiť v slušnej, tolerantnej, slobodnej a prosperujúcej spoločnosti alebo sa utopíme v nenávisti a neslobode.

Prajem nám všetkým zodpovedný výber.

Radovan Kazda

Autor je spolumajiteľom vydavateľstva denníka Odpady-portal.sk,
v parlamentných voľbách kandiduje na kandidátke strany
Sloboda a Solidarita pod č. 20, je členom Občianskej konzervatívnej strany.Mohlo by vás zaujímať

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2020/01

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2020/01

Čo obsahuje januárové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?

Finančná garancia podľa poslednej novely zákona o odpadoch

Finančná garancia podľa poslednej novely zákona o odpadoch

Koncom novembra 2019 schválila Národná rada Slovenskej republiky pomerne rozsiahlu novelu zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch (ďalej ako „ZoO“), ktorou sa implementujú viaceré zmeny vyplývajúce z európskych smerníc. Článok vyšiel v januárovom čísle mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/01.

Zmeny zákona o odpadoch účinné od 27. 12. 2019

Zmeny zákona o odpadoch účinné od 27. 12. 2019

Národná rada Slovenskej republiky prijala rozsiahlu novelu zákona o odpadoch1 (ďalej ako „Novela“) najmä za účelom transpozície tzv. „odpadového balíka“ pozostávajúceho z viacerých európskych smerníc. Článok vyšiel vo februárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/02.