Kompostovateľné plasty sa rozložia rýchlejšie ako šupky z ovocia | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Kompostovateľné plasty sa rozložia rýchlejšie ako šupky z ovocia

Holandskí vedci sledovali proces rozkladu niekoľkých kompostovateľných a biologicky rozložiteľných výrobkov v priemyselnom kompostovacom zariadení. Vyvrátili pochybnosti o tom, či sa tieto alternatívy konvenčných plastov dokážu rozložiť dostatočne rýchlo.

Kompostovateľné plasty sa rozložia rýchlejšie ako šupky z ovocia

Fotolia

V novej štúdii vedci z Wageningen University and Research v Holandsku skúmali, ako sa kompostovateľné plasty správajú v procese spracovania potravinového a záhradného odpadu z domácností, ktorý sa v meste Wageningen separuje.

Počas celého procesu výskumníci sledovali niekoľko kompostovateľných variantov konvenčných plastov, ako napríklad výrobky z kyseliny polyaktovej (skratka PLA), biologicky rozložiteľné plastové čajové vrecúška, kávové kapsuly, nákupné tašky, etikety z ovocia, ale aj menej poddajné výrobky, ako kvetináče z bioplastu, ktoré vyrába spoločnosť Holland Bioplastics.

Cyklus rozkladu v priemyselnom kompostovacom zariadení v Holandsku trvá za normálnych okolností približne jedenásť dní. Jeho výsledkom je kompost použiteľný na ďalšie účely, ktorý sa však najprv musí preosiať. Pomocou sít sa vytriedia zvyšky, ktoré sa ešte nestihli celkom rozložiť, spoločne s inými kontaminantmi, napríklad kovmi, sklom, kameňmi a plastmi.

Analýza po 11 dňoch

Približne 21 % masy, ktorá po jedenástich dňoch vyšla z kompostujúceho reaktora, tvorili čiastočky dostatočne malé nato, aby mohli byť považované za kompost.

Asi 70 % objemu preosiatych zvyškov vo veľkosti 10-40 mm pozostávalo z väčších kusov pomaly sa rozkladajúcich zložiek potravinového a záhradného odpadu. Medzi nimi sa vyskytovali napríklad konáre, listy, šupky či papier. Takéto organické zvyšky sa následne vracajú späť do kompostovacieho zariadenia.  

Približne 1 % zvyškov, ktoré zostali v site, predstavovali plasty, takmer výlučne tradičné na báze ropy. Zvyšky väčšie ako 40 mm predstavovali približne 9 % masy z kompostujúceho reaktora a tiež pozostávali predovšetkým z pomaly sa rozkladajúceho bioodpadu.

V tejto vzorke sa však našli aj obyčajné plasty a niekoľko zvyškov biologicky rozložiteľných plastových tašiek.

CMT Goup

Kompostovateľné plasty sa rozložili

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Cenové stropy a odvody z nadmerných príjmov pre výrobcov elektriny ohrozili projekt v rámci zariadenia na energetické využitie odpadu v Bratislave. Mestský podnik tak príde o milióny eur.

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Inšpiráciu môžeme hľadať vo francúzskom systéme, v prípade kontroly sa môžeme inšpirovať napríklad aj slovenským systémom zálohovania.

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Vlastnú pozíciu k návrhom Európskej komisie chystá aj MŽP SR. Pýtali sme sa na podrobnosti.