V Abú Zabí zbierajú pouličný odpad cvičené papagáje a vrany | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

V Abú Zabí zbierajú pouličný odpad cvičené papagáje a vrany

V Spojených arabských emirátoch absolvovali papagáje žako a vrany indické neobvyklý výcvik. Učia sa pouličný odpad nielen zbierať, ale ho dokonca aj triediť.

V Abú Zabí zbierajú pouličný odpad cvičené papagáje a vrany

Foto: Pxfuel

Organizácia Barari Natural Resources, pod ktorej správu spadá viac ako 400 lesoparkov a prírodných rezervácií v Spojených arabských emirátoch začala učiť vtáky zbierať odpadky a hádzať ich do odpadkového koša.

Vtáky majú pomáhať vo všetkých parkoch v rámci kampane Nature Educates Us. S výcvikom papagájov a vrán začal tréner vtákov Alonso Malo, ktorý pochádza zo Španielska ešte začiatkom roka 2019.

Spočiatku mal k dispozícii iba papagáje druhu žako veľký, preto je skupina vycvičených vtákov zmiešaná. Vrany, s ktorými sa pôvodne počítalo prišli na rad až neskôr.

Začali sme s tromi papagájmi. Veľa pritom žartujú a sú tak trochu ako klauni, ale odvádzajú dobrú prácu. Vrany sú ale samozrejme pri upratovaní pracovitejšie," skonštatoval podľa Daily Mail Ararauna Malo.

Foto: Youtube/France 24 English

Vrany indické sú pre túto prácu veľmi vhodné, pretože ide o druh, ktorý sa mangrovových lesoch rastúcich v Abú Zabí  vyskytuje bežne. Oproti papagájom tak nebudú priťahovať veľkú pozornosť ľudí.

Pretože vtáky majú jeden z najvyvinutejších zmyslov práve zrak, sú schopné ľahko nájsť aj malé kúsky plastového odpadu alebo cigaretových ohorkov. Po tom, čo vtáky zvládli zber týchto kúskov odpadu, začal ich Alonso Malo učiť triediť odpadky do rôznych nádob.


Hoci je v programe aktívne zapojených 25 vtákov, verejnú demonštráciu zatiaľ zvláda iba päť vrán a dva papagáje. Organizácia nedávno založila vlastný chov vrán indických, aby si tak vo vlastnej réžii odchovala ďalšiu skupinu vtákov pre tento výcvik.

Cigaretové ohorky sú celosvetovo považované za najčastejší druh odpadkov, ktorý sa zle likviduje. Obsahujú pritom škodlivé chemické látky, ktoré napríklad môžu obmedziť rast trávy až o 13 percent a sú jedovaté pre vodné živočíchy.


Organizácia Barari Natural Resources zvažovala výcvik vtákov pre zber odpadkov už v roku 2018, kedy jej riaditeľ Ahmed Alblooki navštívil Francúzsko a bol mu predstavený podobný program. 

Organizácia teraz spoločne s odborom územného plánovania v Abú Zabí pripravuje časový harmonogram verejných ukážok upratovania odpadkov pomocou vycvičených vtákov.

Predplatné denníkov Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk

Vo Francúzsku pomáhajú vycvičené vrany s upratovaním v zábavnom parku Puy du Fou. Ide celkovo o šesť vtákov odchovaných v zajatí. Vtáky sú naučené odkladať nazbierané cigaretové ohorky a ďalšie malé odpadky do krabičky a za každý takýto odpad dostanú malú odmenu. 

Vrany vycvičil sokoliar Christophe Gaborit, ktorý sa inšpiroval sokoliarskou show, pri ktorej cvičené vrany vyzdvihujú ruže a prinášajú ich do zámku sokoliarke prezlečenej za princeznú.

Christophe Gaborit pri výcviku svojich vrán. Foto: Youtube/France 24 English

Gaborit začal cvičiť prvé dve vrany pomocou skrinky s dvojitými dvierkami. Keď vtáky vložia do jednej časti skrinky ohorok cigarety, sokoliar zdvihne dosku, pod ktorou sa ukrýva maškrta.

Odmenu si vtáky spojili s upratovaním odpadkov a nakoniec začali sami vyhľadávať ohorky a ďalšie nečistoty.

Nápad využiť vtáky na zber drobného odpadu ešte viac vycibril holandský startup s názvom CrowdedCities.

Narozdiel od náročného výcviku sa však v tomto systéme majú vrany učiť zbierať cigaretové špaky od seba navzájom vďaka automatickému zariadeniu, ktoré bude vymieňať prinesený odpad za jedlo.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nová mobilná aplikácia má pomôcť ľuďom lepšie triediť odpad

Nová mobilná aplikácia má pomôcť ľuďom lepšie triediť odpad

Digi-Cycle chce uľahčiť separovanie odpadu z domácností. Ukáže, čo patrí kam a kde sú vhodné nádoby.

Počítajú s výrazným znížením emisií v odpadoch. Čo môžeme očakávať? (+GRAFY)

Počítajú s výrazným znížením emisií v odpadoch. Čo môžeme očakávať? (+GRAFY)

Ministerstvo životného prostredia predstavilo návrh historicky prvého klimatického zákona Slovenska. Ten počíta aj s klimatickým cieľom pre odpady. Pozreli sme sa na to, čo nás čaká.

Na vine sú bývalé vlády, ale pre skládky máme plán. Ministerstvo reaguje na žalobu

Na vine sú bývalé vlády, ale pre skládky máme plán. Ministerstvo reaguje na žalobu

Európska komisia Slovensko zažalovala pre porušovanie smernice o skládkach odpadov.