Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Ako dostať viac peňazí do triedenia odpadu? Vyššie poplatky pre výrobcov aj domácnosti

Ak si OZV-čky vypýtajú viac peňazí od výrobcov a dovozcov, nadnárodné koncerny zaplatia aj vyššiu sumu, myslí si Juraj Jakeš z Marius Pedersen.

Ako dostať viac peňazí do triedenia odpadu? Vyššie poplatky pre výrobcov aj domácnosti

Foto: Odpady-portal.sk

Rozšírená zodpovednosť výrobcov za vybrané druhy komunálneho odpadu funguje na Slovensku od roku 2016. Vytriedenosť komunálneho odpadu sa postupne zlepšuje, no subjekty odpadového hospodárstva hovoria o nedostatku peňazí v systéme. Obzvlášť, ak sa majú plniť náročné ciele stanovené Bruselom.

„Cesta nespočíva v zrušení RZV, ale v tom, aby sme tam dokázali dostať viac peňazí na nakladanie s odpadmi a nepočúvali stále, že ten a ten odpad nie je recyklovateľný. Nie je to o tom, že odpad sa nedá zrecyklovať, ale že to nemá kto zaplatiť,“ konštatoval Filip Macháček, generálny riaditeľ sekcie environmentálneho hodnotenia a odpadového hospodárstva MŽP SR na konferencii Odpady 2020.

Podľa neho systém, kde si výrobcovia vyberajú OZV-čku s najnižším poplatkom nie je vhodný na pritiahnutie vyššieho objemu finančných prostriedkov. Má to byť skôr o nastavení a zmene podmienok. Jednou z nich bude ekomodulácia, kde sa v súčasnosti čaká na prístup, ktorý zvolí Európska komisia.

Tá zrejme bude chcieť aplikovať francúzsky model, ktorý je najrozvinutejší. Dôležité však bude, aby bol štandardizovaný pre všetky krajiny. „Výrobca by mal zaplatiť reálnu cenu za odpad. Ekomodulácia by mala povedať, že ak je daný obal ťažko recyklovateľný a tona stojí 500 eur, trh zaplatí 500 eur, nie 50 eur,“ uviedol predstaviteľ ministerstva.

Výrobcovia sú iba správcami poplatku

Triedený zber financovaný výrobcami a dovozcami je lepší a do systému prúdi viac peňazí ako v minulosti, kedy táto zodpovednosť bola na pleciach miest a obcí, myslí si Juraj Jakeš, obchodný manažér spoločnosti Marius Pedersen.

Nie je však dokonalý a chcelo by to podľa neho zabezpečiť, aby sa na každej úrovni – výrobca, OZV-čka, zberová spoločnosť, recyklátor, nestrácali peniaze. „Výrobcovia a dovozcovia sú v podstate ako keby iba správcami poplatku. Vyberú ho od občana a vložia do systému, aby fungoval. V súčasnosti sa výrobcovia k tomu stavajú tak, že sú to ich peniaze a majú tendenciu podfinancovávať systém. Zberové spoločnosti aj recyklátori spravia iba to, čo majú zaplatené.“

INISOFT

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Povinnosť by mala platiť až od roku 2022, tvrdí ZMOS. Ministerstvo konštatuje, že nechce byť odkladačom termínov, ktorý slúži ako zdroj výhovoriek pred Európskou komisiou.

Budaj odvolal šéfa Envirofondu. Pravidlá rozdeľovania dotácií z fondu sa majú zmeniť

Budaj odvolal šéfa Envirofondu. Pravidlá rozdeľovania dotácií z fondu sa majú zmeniť

Environmentálny fond dočasne povedie Timea Sujová.

Takmer polovica batérií a akumulátorov v EÚ sa zbiera na recykláciu

Takmer polovica batérií a akumulátorov v EÚ sa zbiera na recykláciu

Niektoré krajiny však stále nespĺňajú limity stanovené smernicou. V oblasti recyklačnej efektivity je situácia pozitívnejšia.