NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Editoriál. Televízne voľby

Na konci februára prebehol všeľudový plebiscit o tom, kto bude ďalšie štyri roky spravovať veci verejné vrátane životného prostredia či energetiky. Úvodník vyšiel v marcovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/03.

Editoriál. Televízne voľby

Radovan Kazda | Foto: Odpady-portal.sk

Od roku 1990 účasť občanov vo voľbách klesala a nezáujem voličov vyvrcholil v roku 2006, keď až 45 % ľudí nemalo záujem rozhodnúť o tom, kto má riadiť veci verejné v tejto krajine. Odvtedy účasť postupne rastie, no aj v týchto voľbách až tretina ľudí (34,2 %) neprišla k voľbám, v drvivej väčšine istotne najmä preto, lebo sa volieb nechcela zúčastniť.

Tretina ľudí k voľbám neprišla a v parlamente budú mať 35 % mandátov Smer-SD a ĽSNS, teda sú strany, ktoré nešli do volieb so žiadnym komplexným programom.

Neslávne dopadli aj tzv. zelení, teda ekológovia a environmentalisti.

Najzelenšia PS/Spolu, ktorá propagovala svojich „11 ekológov a environmentalistov na kandidátke", v tej téme síce nezlyhala a viacerí zelení kandidáti poskočili v prednostných hlasoch dopredu oproti svojmu pôvodnému umiestneniu (napr. Erik Baláž, Tomáš Derka, Tomáš Halász či Samuel Skokňa), no v konečnom dôsledku to vystačilo na sotva 7 percent a do parlamentu ako koalícia neprešli.

Čo sa však týka napríklad troch ostatných ministrov životného prostredia, tak je to skôr bieda.

László Sólymos si pred odchodom z funkcie postavil za vynútené peniaze spotrebiteľov gigantický zelený pomník za 80 miliónov eur, za ktorý zaplatíme len na vstupných nákladoch zavedenia zálohovania nápojových obalov. Výsledok? V strane MOST-HÍD neposkočil ani v prednostnom hlasovaní a strana vypadla.

József Nagy z MKS sa síce prepracoval vyššie, no strana tiež nepostúpila. A Peter Žiga zo Smer-SD, ktorý viedol po sebe až dva rezorty, klesol v prednostných hlasoch až o tri miesta.

On jediný sa však dostal do parlamentu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Ad: Komunálne odpady zmenia definíciu. OZV na to majú byť pripravené

Ad: Komunálne odpady zmenia definíciu. OZV na to majú byť pripravené

Organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK reaguje na tvrdenia MŽP SR v článku, ktorý bol zverejnený v denníku Odpady-portal.sk 15. marca 2020.

Ako na pálčivé problémy s odpadom?

Ako na pálčivé problémy s odpadom?

Triedený zber síce funguje, ale občanov trápi, že je v ňom často veľa odpadu a košov je málo. Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI – PAK na svojom blogu v Denníku N ponúka návrhy, akým spôsobom zlepšiť nastavenie triedeného zberu na Slovensku.

ISOH prináša až príliš veľa prekvapení (píše riaditeľ INISOFT)

ISOH prináša až príliš veľa prekvapení (píše riaditeľ INISOFT)

Subjekty, pôsobiace v odpadovom hospodárstve budú musieť odosielať od 1. 1. 2021 dáta o produkcii odpadu a o nakladaní s ním.