Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Vláda uvažovala o zrušení povinnosti reportovať štatistiky o obaloch. Hrozí koniec triedeného zberu?

Aktualizované 1.4.2020 o 18:14 | Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve adresovala list ministrovi životného prostredia a navrhuje viacero opatrení.

Vláda zrušila povinnosť reportovať štatistiky o obaloch. Hrozí koniec triedeného zberu?

Foto: Odpady-portal.sk

Obmedzená ekonomická aktivita a opatrenia proti šíreniu pandémie koronavírusu sa dotýkajú aj odpadového hospodárstva. Vyhlásenie núdzového stavu umožňuje vláde realizovať kroky, ktoré by v bežných podmienkach boli ťažko predstaviteľné.

Ako už Odpady-portal.sk informoval, triediace linky v niektorých krajinách Európy sa zatvárajú a subjekty odpadového hospodárstva žiadajú o zaradenie týchto služieb do kategórie s prioritným nárokom na poskytnutie ochranných pomôcok a dezinfekcie.

Problémy s triedením signalizujú aj zberové spoločnosti na Slovensku. "Niektoré prevádzky zberových spoločností pozastavujú alebo obmedzujú triedenie vyzbieraných odpadov z triedeného zberu komunálnych odpadov na triediacich linkách, čo ústí do pozastavenia alebo obmedzenia vývozov triedeného zberu komunálnych odpadov predovšetkým zo zástavieb rodinných domov,“ uviedla Mária Bonková, riaditeľka komoditného oddelenia OZV NATUR-PACK.

Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) preto adresovala list ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi, v ktorom navrhuje viaceré opatrenia.

Ministerstvo zatiaľ reagovalo aktualizáciou usmernenia pre všetky subjekty v systéme nakladania s odpadmi. Teda týka sa zberových spoločností, prevádzkovateľov triediacich liniek, či skládok odpadov. Hovorí o tom, že tieto subjekty sú povinné dodržiavať platné právne predpisy.

Okrem iného teda aj zabezpečovať zber a odvoz odpadov, triedenie, dotrieďovanie, zhodnotenie a recykláciu. „Je nespochybniteľné, že je potrebné a nutné dodržiavať pri všetkých činnostiach hygienické postupy a predpisy tak, ako pravidelne zdôrazňuje a odporúča ÚVZ SR,“ konštatuje MŽP SR.

Triedený zber môže byť ohrozený

Spoločnosti združené v asociácií sú však týmto usmernením prekvapené, pretože „v nenormálnom prostredí sú povinné pracovať normálne, ako by sa nič nedialo.“ Uvádzajú najmä obavy zo sekundárneho infikovania pri triedení komunálneho odpadu.

„Samozrejme, snažíme sa zabezpečiť kontinuitu služieb triedeného zberu a prijímať všetky opatrenia na zaistenie zdravia a bezpečnosti zamestnancov s cieľom zabezpečiť dodávky druhotných surovín priemyselným spracovateľom,“ hovorí Dušan Magula, prezident APOH.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo chce preskupiť eurofondy, viac peňazí má ísť na BRKO

Ministerstvo chce preskupiť eurofondy, viac peňazí má ísť na BRKO

Pozrite si, aké zmeny čakajú Operačný program Kvalita životného prostredia.

Plastový odpad z riek odstraňuje bublinová bariéra

Plastový odpad z riek odstraňuje bublinová bariéra

Bublinová bariéra dokáže zachytiť plastové zvyšky od jedného milimetra až do jedného metra. Riešenie z dielne holandských výskumníkov môže nájsť uplatnenie aj v ostatných štátoch Únie.

Audit v Envirofonde si posvietil na dotácie pre obce. Odhalil viaceré pochybenia (VIDEO)

Audit v Envirofonde si posvietil na dotácie pre obce. Odhalil viaceré pochybenia (VIDEO)

Okrem auditu v réžii ministerstva životného prostredia Environmentálny fond aktuálne prechádza aj kontrolou Najvyššieho kontrolného úradu SR.