DTE 2021
MEVA SK
INISOFT

Zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadu v Brne sa má rozširovať

Mestská spoločnosť SAKO Brno pripravuje výstavbu novej linky na spaľovanie nerecyklovateľného komunálneho odpadu.

Zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadu v Brne sa má rozširovať

Foto: SAKO Brno

Existujúce zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadu v druhom najväčšom meste ČR bude zvyšovať kapacitu. Mestské zastupiteľstvo v Brne schválilo projekt Odpadové hospodárstvo Brno II, ktoré počíta so znižovaním environmentálnej záťaže o 40 %. Zhruba štvrtinou má k tomu prispieť v poradí tretia spaľovacia linka v zariadení.

„Takáto stavba sa buduje na ďalších 25 rokov a osobne vnímam túto realizáciu ako dôležitú súčasť napĺňania dlhodobého konceptu rozvoja mesta Brno," uviedol Petr Hladík, zástupca primátorky mesta. Podľa spoločnosti SAKO v celej Českej republike v súčasnosti chýbajú takéto kapacity pre viac ako 800-tisíc ton zmesového komunálneho odpadu.

Tretia linka spaľovne zvýši kapacitu o ďalších 132-tisíc ton nerecyklovateľného odpadu. Má sa vyznačovať vysokou účinnosťou blížiacou sa k 100 %, vysokou prevádzkovou flexibilitou a nízkymi emisiami oxidu dusíka a CO2. Súčasťou zariadenia bude protitlaková turbína, určená najmä pre výrobu tepla dodávaného do systému centralizovaného zásobovania  teplom.

„Vďaka spolupráci so špičkovou dánskou spoločnosťou Ramboll, poskytujúcou odborné konzultačné poradenstvo v oblasti premeny odpadu na energiu, vznikol unikátny koncept porovnateľný s najmodernejšími jednotkami tohto druhu na európskej aj svetovej úrovni,“ myslí si Filip Leder, predseda predstavenstva SAKO Brno.

Rovnaká poradenská spoločnosť sa podieľala aj na asi najznámejšej svetovej spaľovni odpadu v dánskej Kodani. Jej súčasťou je aj umelá lyžiarska zjazdovka na streche. „Túto síce v Brne nebudeme mať, ale pri návrhu sme kládli dôraz aj na architektonické riešenie stavby.“

„Uvedomujeme si zodpovednosť udržovať mesto čisté, zvyšovať povedomie o triedení a recyklácii odpadu. A teraz, viac než inokedy, vnímame aj nezastupiteľnú službu v oblasti hygienizácie odpadu. Okrem toho je ZEVO súčasťou kritickej infraštruktúry mesta v prípade blackoutu,“ uvádza F. Leder.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rok 2020 – netradičný, ale v znamení úspechu

Rok 2020 – netradičný, ale v znamení úspechu

Rok 2020 bol pre organizáciu zodpovednosti výrobcov SEWA, a.s., opäť úspešný.

Problém s voľne pohodenými odpadkami pomôžu riešiť drony

Problém s voľne pohodenými odpadkami pomôžu riešiť drony

Bezpilotné lietadlá budú na juhu Veľkej Británie zbierať údaje o znečistení verejných priestorov, na základe ktorých mestá budú schopné strategicky umiestňovať smetné koše či prispôsobiť intervaly odvozu odpadu.

Populárne výklopné kontajnery dostali vylepšenie. Automatické vyklápanie

Populárne výklopné kontajnery dostali vylepšenie. Automatické vyklápanie

MEVA-SK uviedla na trh výklopné kontajnery ECO vybavené tlačidlom pre automatické uvoľnenie výklopného mechanizmu.