Upravovať odpad v zákonnej lehote sa nepodarí stihnúť. Treba sa však rýchlo sústrediť na efektívne kroky v nakladaní s bioodpadom aj triediteľnými zložkami komunálneho odpadu, píše Dušan Magula, generálny riaditeľ Brantner Environment Group GmbH.
Od 1. januára 2021 začne platiť povinnosť úpravy odpadov pred ich uložením na skládku, čo znamená „revolúciu“ v odpadovom hospodárstve Slovenska.
Na to, o akú zásadnú zmenu ide, je zatiaľ na Slovensku vo verejnej rozprave až neuveriteľne ticho.
Ministerstvo životného prostredia nekomunikuje s verejnosťou o stave prípravy vyhlášky, ktorá má definovať, aký odpad bude možné na skládky ukladať. Obce bez problémov vyhlasujú verejné súťaže na uloženie odpadu bez akejkoľvek úpravy a podnikateľské subjekty ani netušia, že pre časť svojich odpadov nebudú mať koncovku, keďže všeobecne chýbajú zariadenia na ich úpravu.
Dušan Magula | Foto: Odpady-portal.sk (2019)
Čo teda nastane po 1. januári 2021? Nastúpi „klasické slovenské riešenie“, čiže tvorivosť vo výkazníctve.
Odpady sa budú „papierovo“ upravovať alebo materiálovo a energeticky zhodnocovať, budú sa „motivovať“ tí, ktorí budú vykonávať analýzy odpadu, falšovať zameranie skládok a podobne. Výsledkom bude, že sa množstvo skládkovaných odpadov zázračne zníži a úroveň recyklácie dobehne možno až Nemecko.
Členovia Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve sa v stanovách zaviazali podnikať čestne a v súlade so zákonmi. Ak by však chceli naplniť požiadavky zákona, tak by už teraz mali svojim zákazníkom oznámiť, aby si pripravili riešenia, keďže ich odpady nebude možné v pôvodnej podobe prijímať na skládky.
Neapol bol oproti tomu, čo by u nás nastalo, slabý odvar.
Alebo má ministerstvo v talóne nejaké zázračné riešenie, o ktorom nevieme? Možno plánuje vymeniť občanov a nahradiť ich takými, ktorí ani omylom neodhodia šupku z banána do čiernej nádoby a budú doma skladovať použité plienky, až kým im niekto nepovie, čo s nimi.
Ilustračné foto: Odpady-portal.sk
Problém s bioodpadom
Lenže aj Rakúšania, ktorí sú v recyklácii oveľa ďalej, majú stále podiel biologických odpadov v zmesovom komunálnom odpade približne 28 %.
Ministerstvo sa spolieha na dotácie projektov z eurofondov a na „zázrak“ zvaný domáce kompostéry. Mimochodom, v Česku si občania už po roku žiadali hnedé nádoby a v Rumunsku v kompostéroch skladujú uhorky.
Vo vyspelých krajinách ich nezaviedli, pretože sú vhodné len pre odľahlé malé osady a lazy, kde je klasický zber neefektívny a občania majú zručnosti a dostatočne veľké plochy na výrobu a zužitkovanie kompostu.
Mestské recyklačné centrum pre bioodpad | Foto: Odpady-portal.sk
Plytvalo sa na zbytočné projekty
Odhliadnuc od toho, že sa potrebná odhadovaná kapacita na úpravu troch miliónov ton ostatných odpadov (okrem komunálnych aj priemyselných, z ktorých veľká časť tiež končí na skládkach) nestihne do 1.1.2021 vybudovať, je spoliehanie sa na efektivitu týchto projektov na základe dlhoročných skúseností nereálne.
Koľko nezmyselných projektov financovaných z Recyklačného fondu a eurofondov pre neznáme firmy bez skúseností sa už zrealizovalo? Kedy už niekto vyhodnotí, či naplnili ciele, ktoré boli deklarované, a vyvodí zodpovednosť?
A čo okrem predražených projektov priniesla obciam dotácia na projekty až na úrovni 95 %? Stačí sa pozrieť a vyhodnotiť projekty kompostární, kde sa namiesto investovania do dostatočných plôch stavali haly a kupovali fermentory.
Vyzerá to tak, že eurofondy viac podporili predaj drahých áut ako odpadové hospodárstvo.
Verím, že s novou vládou sa aj v odpadovom hospodárstve začne konečne používať zdravý rozum.
Je jasné, že Slovensko musí začať viac recyklovať a znižovať podiel skládkovania, ale keďže politici pre to okrem vlastného biznisu desať rokov nič nerobili, nechcime to teraz stihnúť za pol roka.
Foto: Depostiphotos
Aké sú riešenia?
Určite nie sú riešením množstvové zbery ani vážiace zariadenia. Na množstvový zber zmesového komunálneho odpadu nemáme dostatočnú disciplínu a určite to spôsobí zvýšenie znečistenia, ak nie v lese, tak v nádobách pre triedený zber.
Vážiace zariadenia znamenajú nezmyselné plošné predraženie systému, pričom to tam, kde to má zmysel, nemá riešiť zákon, ale obstarávateľ v rámci zadania do verejnej súťaže.
Predovšetkým je potrebné posunúť termín úpravy odpadu. Na aký termín? To závisí od toho, či chceme ísť viac cestou materiálového alebo energetického zhodnocovania.
Energetické zhodnotenie odpadov je lacnejšie ako materiálové, ale jeho plánovanie a výstavba si vyžaduje dlhší čas. Ten čas je prioritne potrebné využiť na zintenzívnenie triedeného zberu, vrátane biologicky rozložiteľných odpadov.
Jednoznačnou prioritou musí byť triedený zber biologicky rozložiteľných odpadov, ktoré sú najvýznamnejšou zložkou zmesového komunálneho odpadu. Keďže obce na to nemajú peniaze, treba využiť prostriedky Environmentálneho fondu.
Do neho prúdia poplatky za skládkovanie a neustále sa zvyšujú. Namiesto toho, aby sa opäť rozhádzali na projekty, treba ich nasmerovať transparentne, nárokovateľne, motivačne a dlhodobo pre obce.
Každá obec by mala dostať za preukázateľne zhodnotenú tonu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu jednotnú sadzbu dotácie.
Výsledok? Systém tým získa dynamiku, obce budú mať zdroje, občania dostanú novú službu, dotácie priamo podporia recykláciu a úspešnejší budú viac odmenení.
Ilustračné foto: Odpady-portal.sk
Triedenie nesmie zaostávať
Systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov sa osvedčil, ale naďalej treba zabezpečiť zvýšenie zdrojov na financovanie triedeného zberu. Predĺžiť platnosť zmlúv medzi OZV a zberovými spoločnosťami, zvýšiť kapacitu a dostupnosť nádob, konečne vylúčiť nečestných hráčov, zamedziť dumping a nastaviť poplatky pre povinné osoby tak, aby pokryli náklady.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.