Bezobalové obchody sa ocitli pod značným tlakom. Novej situácii sa prispôsobili však pomerne rýchlo. Zvyšok zostáva na zákazníkoch.
Opatrenia zavedené v súvislosti s novým koronavírusom mali vplyv aj na bezobalové obchody. Tie sa rýchlo museli prispôsobiť dosiaľ neznámej situácii.
Keďže predaj do vlastných obalov nebol v uplynulých týždňoch možný, bezobalové obchody sa ocitli pod obzvlášť výrazným tlakom. Ako si s danou situáciou dokázali poradiť?
Na otázky Odpady-portal.sk odpovedala Martina Novotová z BEZOBALiS a Linda Mankovecká z PACK-LESS.
Majiteľka bezobalového obchodu PACK-LESS v Trnave L. Mankovecká svoju prevádzku nezatvorila, na novú situáciu však musela rýchlo zareagovať. Keďže bol predaj do vlastných obalov pozastavený, majiteľka všetko naberá do papierových vreciek – s výnimkou oleja, octu a čapovanej drogérie.
Zaujímavosťou je, že v obchode eviduje dokonca mierne zvýšenie tržieb, keďže zákazníci v aktuálnej situácii častejšie hľadajú alternatívu k preplneným supermarketom, takže sa za posledný mesiac v trnavskom bezobalovom obchode objavilo aj niekoľko nových zákazníkov.
Foto: PACK-LESS (Peter Lančarič)
Majiteľka PACK-LESS zároveň vysvetľuje, že zákazníci začali vo veľkom nakupovať najmä múku, cestoviny či strukoviny, takže aj napriek tomu, že tržby sú o niečo vyššie, záujem sa presunul na produkty s nízkou maržou.
Podľa nej však takáto situácia môže položiť najmä obchody, ktoré majú vysoké nájomné.
V Trenčíne zaviedli viaceré opatrenia
V bezobalovom obchode s potravinami v Trenčíne (BEZOBALiS) začali proaktívne zavádzať opatrenia ešte pred tým, ako boli zverejnené oficiálne vyhlásenia.
Podľa M. Novotovej bola dôvodom najmä vyššia koncentrácia zákazníkov v predajni počas prvých dní obdobia paniky, keď si ľudia začali robiť väčšie zásoby.
Práve preto sa v bezobalovom obchode rozhodli prispieť k tomu, aby sa vírus šíril čo najmenej, a to hneď v niekoľkých fázach.
„V prvej sme zákazníkov aktívne vyzývali, aby nám posielali svoje nákupné zoznamy dopredu a tovar si chodili k nám už len vyzdvihovať (aby sme skrátili ich čas strávený na predajni), v druhej sme oznámili, že fungujeme už len ako výdajňa tovaru dopredu zaslaných nákupných zoznamov v dohodnutom čase (aby sa u nás zákazníci nemali možnosť stretnúť),“ vysvetľuje pre Odpady-portal.sk M. Novotová z BEZOBALiS.
V tretej fáze sa rozhodli, že začnú robiť rozvoz po Trenčíne a okolí zadarmo, aby ľudia svoj pohyb obmedzili naozaj na minimum.
Majiteľka bezobalového obchodu v Trenčíne zároveň dodáva, že vyššia intenzita sanitácie, dezinfekcia plôch, terminálu, dverí, používanie ochrany tváre aj rúk bola samozrejmosťou.
Zaznamenali zmenu nákupného správania
Nová situácia však mala vplyv aj na samotnú bezobalovú koncepciu, keďže v obchode pozastavili predaj do nádob prinesených zákazníkom, a to všetko až do odvolania.
Foto: BEZOBALiS
„V čase, keď krízový štáb prišiel s povinnosťou týchto opatrení, sme ich už mali zabehnuté. Zatvorení sme teda neboli a nemuseli byť, avšak výrazne sme zaznamenali zmenu nákupného správania našich zákazníkov a celkovej nákupnej atmosféry – keďže ulice mesta boli prakticky prázdne, prišli sme o všetky spontánne nákupy, ktoré tvoria značnú časť našich tržieb,“ vysvetľuje M. Novotová.
Zároveň dodáva, že rovnako museli pristúpiť k zrušeniu podujatí, predajných akcií, trhov aj prednášok, ktorých sa mali zúčastniť. Tie sú však pre obchod rovnako významným zdrojom príjmu, s ktorým vo svojom plánovaní počítali.
Nákupy bez vlastných nádob sa niektorým zákazníkom nepozdávajú
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.