Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Európski vedci menia odpad z peria na cenné suroviny

Odpad z hydinového priemyslu predstavuje značné environmentálne zaťaženie. Vedci prišli s nápadom, ako ho premeniť na dôležité suroviny, ktoré sú často výkonnejšie ako ich fosílne alternatívy.

Európski vedci menia odpad z peria na cenné suroviny

Foto: Depositphotos

Skupina európskych výskumných pracovníkov vyvinula efektívnu technológiu konverzie, ktorá umožňuje rozsiahlu výrobu surovín na báze peria z hydiny.

Hydinový priemysel je zodpovedný za značné množstvo odpadu. Napríklad samotná Európska únia produkuje ročne 3,1 milióna ton peria.

Odhaduje sa, že týždenne sa spracúva asi 400 miliónov kurčiat, pričom z globálneho hľadiska ročne vzniká asi 8,5 milióna metrických ton hydinového odpadu.

Perie, teda vedľajší produkt, sa zvyčajne premieňa na krmivo pre zvieratá s nízkou výživnou hodnotou alebo sa spaľuje. Tieto možnosti sú nielen neudržateľné, ale podľa Únie nás taktiež oberajú o príležitosť prispieť k obehovej ekonomike.

Veľké množstvo tohto odpadu sa taktiež hromadí na skládkach, v dôsledku čoho je nakladanie s ním veľkým environmentálnym problémom.

Odpad z peria bude mať široké využitie

„Aj keď premena a použitie peria ako suroviny v priemyselných aplikáciách je naďalej veľmi obmedzená, existuje tu potenciál,“ hovorí Sarah Montes, výskumníčka v spoločnosti CIDETEC, ktorá vedie projekt.

„Vďaka správnym metódam by sa tento odpad mohol použiť v celom rade surovín vrátane hydrolyzovaného keratínu, bioplastov, ohňovzdorných povlakov, netkaných textílií a kaučukových zlúčenín v rámci biopalív,“ dodáva.

Účinnejšie ako fosílne alternatívy

Aby sa tento potenciál využil, projekt KARMA2020, ktorý financuje EÚ, vyvinul metódy a stratégie potrebné na premenu peria z hydinového odpadu na hodnotné suroviny.

V rámci projektu sa vedci snažili o zlepšenie procesov predbežnej úpravy a optimalizáciu izolácie keratínu a iných surovín na báze peria. Projekt tiež potvrdil využitie týchto surovín pri výrobe konečných výrobkov na báze biomasy.

„Keď sme boli schopní získať suroviny z peria, mohli sme porovnať ich výkonnosť s fosílnymi alternatívami,“ vysvetľuje S. Montes.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

J. Krišpín: Mikrospaľovne sú hodnotnými členmi malej distribuovanej energetiky

J. Krišpín: Mikrospaľovne sú hodnotnými členmi malej distribuovanej energetiky

Šéf spoločnosti EVECO Brno predstavil pilotný projekt mikrospaľovne v Česku. Pri tvorbe ekonomiky danej prevádzky sa inšpiroval ekonomikou ZEVO, postavil ju však „naruby“.

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

Na prechod odpadového hospodárstvo od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu a recyklácii potrebujete minimálne desať rokov, hovorí rakúsky profesor.

Novela zákona o odpadoch bude mať fatálne vplyvy na hospodárenie podnikateľov, tvrdia obchodníci

Novela zákona o odpadoch bude mať fatálne vplyvy na hospodárenie podnikateľov, tvrdia obchodníci

Zväz obchodu SR tiež poukazuje na to, že výrobcovia už majú uzatvorené zmluvné vzťahy a cenové podmienky pre rok 2021 a nevedia zvýšenie recyklačných poplatkov premietnuť do ceny pre spotrebiteľa.