NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Európski vedci menia odpad z peria na cenné suroviny

Odpad z hydinového priemyslu predstavuje značné environmentálne zaťaženie. Vedci prišli s nápadom, ako ho premeniť na dôležité suroviny, ktoré sú často výkonnejšie ako ich fosílne alternatívy.

Európski vedci menia odpad z peria na cenné suroviny

Foto: Depositphotos

Skupina európskych výskumných pracovníkov vyvinula efektívnu technológiu konverzie, ktorá umožňuje rozsiahlu výrobu surovín na báze peria z hydiny.

Hydinový priemysel je zodpovedný za značné množstvo odpadu. Napríklad samotná Európska únia produkuje ročne 3,1 milióna ton peria.

Odhaduje sa, že týždenne sa spracúva asi 400 miliónov kurčiat, pričom z globálneho hľadiska ročne vzniká asi 8,5 milióna metrických ton hydinového odpadu.

Perie, teda vedľajší produkt, sa zvyčajne premieňa na krmivo pre zvieratá s nízkou výživnou hodnotou alebo sa spaľuje. Tieto možnosti sú nielen neudržateľné, ale podľa Únie nás taktiež oberajú o príležitosť prispieť k obehovej ekonomike.

Veľké množstvo tohto odpadu sa taktiež hromadí na skládkach, v dôsledku čoho je nakladanie s ním veľkým environmentálnym problémom.

Odpad z peria bude mať široké využitie

„Aj keď premena a použitie peria ako suroviny v priemyselných aplikáciách je naďalej veľmi obmedzená, existuje tu potenciál,“ hovorí Sarah Montes, výskumníčka v spoločnosti CIDETEC, ktorá vedie projekt.

„Vďaka správnym metódam by sa tento odpad mohol použiť v celom rade surovín vrátane hydrolyzovaného keratínu, bioplastov, ohňovzdorných povlakov, netkaných textílií a kaučukových zlúčenín v rámci biopalív,“ dodáva.

Účinnejšie ako fosílne alternatívy

Aby sa tento potenciál využil, projekt KARMA2020, ktorý financuje EÚ, vyvinul metódy a stratégie potrebné na premenu peria z hydinového odpadu na hodnotné suroviny.

V rámci projektu sa vedci snažili o zlepšenie procesov predbežnej úpravy a optimalizáciu izolácie keratínu a iných surovín na báze peria. Projekt tiež potvrdil využitie týchto surovín pri výrobe konečných výrobkov na báze biomasy.

„Keď sme boli schopní získať suroviny z peria, mohli sme porovnať ich výkonnosť s fosílnymi alternatívami,“ vysvetľuje S. Montes.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Inšpektori životného prostredia udelili vlani v porušeniach odpadových predpisov pokuty vo výške 335-tisíc eur.

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Zákaz skládkovania neupraveného odpadu má začať platiť od roku 2021. Odpadárske spoločnosti upozorňujú na možné niekoľkonásobné zvýšenie nákladov pri nakladaní so zmesovým odpadom.

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?