NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Výrobcovia nápojov nebudú čakať s primiešavaním recyklátu do obalov do roku 2025. Ale potrebujú jasné podmienky. Nie všetky firmy z odvetvia majú rovnakú štartovaciu čiaru.

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Foto: Fotolia

Ako sa prejavili opatrenia proti pandémii a zmenené ekonomické podmienky v oblasti odpadového hospodárstva na Slovensku? Je možné a má vôbec zmysel realizovať obehové hospodárstvo v takýchto podmienkach? Aj o tom diskutovali panelisti na webinári Inštitútu cirkulárnej ekonomiky: "Odpady v čase pandémie a po nej".

Ako sa s uplynulými mesiacmi vysporiadavali zberové spoločnosti? Vývoz odpadu bol zabezpečovaný nepretržite, aj napriek náročným podmienkam. Aj spoločnosť AVE SK evidovala zvýšenie objemu komunálneho odpadu zhruba o 10 – 20 %.

„Zvýšil sa aj objem triedeného odpadu. Tu sme však narazili na limity frekvencie vývozu a počet kontajnerov. Aj keby OZV chceli zvýšiť početnosť, problém je zase u výrobcov znižujúcich produkciu a tým pádom aj menej peňazí prúdi do systému. Je to určitý začarovaný kruh. Preto by legislatíva mala byť nastavená aj na časy krízových situácií,“ hodnotí Peter Krasnec, riaditeľ spoločnosti.

Slovenský spotrebiteľ podľa neho ani nepostrehol, že by sa v odpadovom hospodárstve dialo niečo nezvyčajné. Odhodil svoj odpad do pravidelne vyvážaného kontajnera.

Zatiaľ čo spoločnosť pocítila nárast v objeme komunálneho odpadu, množstvo priemyselného závisí od segmentu. „Automotive zastal úplne. Na druhej strane potravinárstvo a doručovateľstvo rapídne stúplo. V niektorých spoločnostiach nastal aj 50 % nárast objemu, pretože ľudia prešli z osobnej formy nakupovania na elektronickú.“

Povinný podiel recyklátu v obaloch

Ako to bude s povinným primiešavaním recyklátu do nových fliaš? Európska smernica požaduje zaviesť minimálne 25 % podiel do roku 2025. Podľa Petra Šimurku z Ministerstva životného prostredia SR však nie je v predpise explicitne stanovené, či sa myslí percento zo všetkých fliaš uvádzaných na trh, alebo sa týka každého obalu. „Je možné, že návrh materiál bude už v medzirezortnom pripomienkovom konaní, pokiaľ Európska komisia príde s nejakým objasnením.“

Výrobcovia si smernicu interpretujú tak, že ide o priemerný obsah recyklátu v obaloch uvádzaných na trh. Teda fľaše sa môžu líšiť rôznym pomerom. Obalový priemysel však podľa Lucie Morvai z Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov rovnako trápi ustanovenie týkajúce sa tzv. pevne pripojeného uzáveru.

„Táto podmienka bude veľkou výzvou pre výrobcov. Pretože zatiaľ nie je známy štandard pevne pripojených uzáverov. Nie je to niečo, na čo sa viete pripraviť z večera do rána. Toto opatrenie pri niektorých spôsoboch plnenia fliaš ani nie je možné splniť,“ upozorňuje L. Morvai.

Nemyslí si, že výrobcovia budú čakať do poslednej chvíle s primiešavaním recyklátu do obalov, teda roku 2025. Avšak musia byť jasné podmienky. Pripomína, že firmy z obalového priemyslu nemajú rovnakú štartovaciu čiaru.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

EÚ plánuje zastaviť export ťažko recyklovateľného plastového odpadu do krajín mimo OECD

EÚ plánuje zastaviť export ťažko recyklovateľného plastového odpadu do krajín mimo OECD

Iniciatíva vyvolala vlnu kritiky zo strany viacerých európskych organizácií.

Zelené verejné obstarávania viaznu, ministerstvo chce, aby boli povinné

Zelené verejné obstarávania viaznu, ministerstvo chce, aby boli povinné

Úrady by pri zelených verejných obstarávaniach mali zohľadňovať nielen cenu, ale aj environmentálne dopady obstarávaných tovarov a služieb.

Skládka v okrese Nové Zámky sa má podstatne rozšíriť, slúžiť by mala ďalších 10 rokov

Skládka v okrese Nové Zámky sa má podstatne rozšíriť, slúžiť by mala ďalších 10 rokov

Na rozšírenú skládku majú aj naďalej smerovať nie nebezpečné komunálne a priemyselné odpady.