NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Zero Waste Europe: Existuje tu veľká závislosť na spaľovniach

Environmentálna organizácia Zero Waste Europe vyzýva na zavedenie nového systému mechanicko-biologického spracovania zmesového odpadu v EÚ.

Zero Waste Europe: Existuje tu veľká závislosť na spaľovniach

Foto: Dreamstime

Podľa zástancov prístupu tzv. „nulového odpadu“ existuje v súčasnosti v Európe prílišná závislosť na predúprave odpadu formou energetického spracovania. To vraj zabraňuje recyklácii vzhľadom k potrebe neustáleho „kŕmenia“ spaľovní zvyškovým odpadom, ktorý obsahuje často aj recyklovateľné zložky.

Organizácia Zero Waste Europe vo svojom vyhlásení uvádza, že je potrebné definovať vhodnú pred-úpravu zmesového odpadu spôsobom, ktorý zachová flexibilitu systémov odpadového hospodárstva v súlade s cieľmi obehového hospodárstva.

ZWE sa nazdáva, že znižovanie množstva odpadu končiaceho na skládke by malo byť zabezpečené najmä znižovaním odpadu a zvyšovaním miery opätovného použitia, recyklácie a kompostovania, nie energetického zhodnocovania. Minimalizovanie negatívnych vplyvov by sa malo zamerať najmä znižovanie biodegradovateľnosti.

Upgrade MBÚ systému

Združenie preto navrhuje MBÚ systém, ktorý kombinuje biologickú úpravu pre stabilizovanie rozložiteľných materiálov a triediace zariadenie pre časti odpadu nezachytené pri počiatočnej separácii.

V tomto „upgradovanom“ MBÚ systéme by prípravu tzv. TAP paliva pre energetické zhodnotenie nahradili zariadenia na vytriedenie recyklovateľných častí zvyškového odpadu.

RECobal

Súčasťou by bol aj proces stabilizácie bioodpadu podobný kompostovaniu, výsledkom by však nebol kompost v dôsledku kontaminácie ostatnými zložkami odpadu. Tento systém teda vyžaduje fungujúci triedený zber biologickej časti odpadu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V Londýne zbierajú odpad namiesto smetiarskych áut elektrobicykle

V Londýne zbierajú odpad namiesto smetiarskych áut elektrobicykle

V mestskej časti Putney spustili tento mesiac pilotný projekt zameraný na zefektívnenie zberu odpadu a zlepšenie kvality ovzdušia. Smetiarske vozidlá nahradili nákladné elektrické bicykle.

D. Magula: Nedémonizujme skládkovanie. Skládky budú potrebné vždy

D. Magula: Nedémonizujme skládkovanie. Skládky budú potrebné vždy

Slovenské odpadové hospodárstvo stojí pred mnohými výzvami. Prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve predstavil možné riešenia.

Platia iba za to, čo vyhodia. Chcú získať cenu za najlepší projekt o odpadoch v Európe

Platia iba za to, čo vyhodia. Chcú získať cenu za najlepší projekt o odpadoch v Európe

Takmer trojtisícová obec Košeca neďaleko Ilavy môže byť dobrým príkladom a inšpiráciou pre iné slovenské samosprávy, ako za niekoľko mesiacov zmeniť myslenie tamojšej komunity.