V oblastiach so zvýšeným výskytom medveďa môžu byť riešením špeciálne kontajnery so zvýšenou odolnosťou proti nežiaducemu vyberaniu odpadov.
Nezabezpečené stojiská na komunálny odpad sú pre divoko žijúce zvieratá veľkým lákadlom. Ľahko dostupný zdroj potravy z kontajnerov je jedným z dôvodov, prečo medveď hnedý v mnohých oblastiach Slovenska vstupuje do ľudských sídel a dostáva sa aj do kontaktu s človekom.
Jedným z riešení je zabezpečovanie stojísk v uzatvárateľných oplotených objektoch. Takéto riešenie sa osvedčilo napríklad v Tatrách, kde po zabezpečení stojísk na komunálny odpad ubudlo stretov ľudí s medveďmi.
Jednoduchým a rýchlym riešením sú však aj špeciálne kontajnery so zvýšenou odolnosťou proti nežiaducemu vyberaniu odpadov. Na trhu je k dispozícii niekoľko typov takýchto nádob.
Kontajner so zabezpečením
Jedným z najosvedčenejších riešení je klasický 1100-litrový kovový kontajner vybavený uzamykacím systémom od výrobcu kontajnerov MEVA, ktorého na Slovensku zastupuje spoločnosť MEVA-SK.
Tento kontajner je trhu už dlhodobo a prešiel aj viacerými ostrými testami. O jednom z testov, pri ktorom dostal medveď hodinu času na to, aby sa dostal do kontajnera s návnadou, sme písali aj na Odpady-portal.sk už v roku 2017.

Hrúbka plechu tohto kontajnera je zosilnená na 1,5mm. Veko kontajnera je vybavené dvojbodovým uzamykacím mechanizmom. Ďalším zabezpečovacím prvkom tejto nádoby sú brzdy na dvoch zo štyroch otočných koliesok.
Kontajner je vhodný na zber tuhých komunálnych a priemyselných odpadov, ako aj na triedený zber.
Kontajnery so spodným výsypom
Ďalším riešením pre oblasti výskytu medveďa hnedého je kontajner so spodným výsypom a zvýšenou odolnosťou proti vniknutiu. Tento kontajner je k dispozícii v ľahšej aj ťažšej verzii.
„Kontajner sa vyznačuje mimoriadnou robustnosťou, systém a prevedenie vhadzovacieho bubna prakticky znemožňuje neželaný prístup k odpadu. Je vhodný napríklad j do prostredia výskytu medveďa hnedého,“ uvádza MEVA-SK.

Výhodou tejto nádoby je možnosť ukotvenia k podkladu, pričom ťažšiu verziu kontajnera je možné uložiť aj do plechovej šachty s betónovou základňou. Špeciálne zabezpečený kontajner má objem 2 m3 a výrobca ho dodáva vo farebnom prevedení podľa želania zákazníka.
Podzemné a polopodzemné kontajnery
Osvedčeným riešením, ktoré môže byť veľmi užitočné aj v oblastiach s výskytom medveďa, sú podzemné a polopodzemné kontajnery, ktoré v posledných rokoch pribúdajú v mnohých slovenských mestách.

Podzemné kontajnery poskytujú viacero výhod. Odpad, ktorý je v nich uložený, nezapácha, takže medveď nemusí prítomnosť odpadu vôbec odhaliť. Navyše odpad z týchto kontajnerov je prakticky nevyberateľný, pretože sa nachádza pod zemou.
Pre vývoz odpadu z podzemných kontajnerov sa používa štandardné zvozové vozidlo s hydraulickou rukou, pričom pri každom vývoze sa zdvíha kontajner aj s pochôdzou plochou a vhadzovacou šachtou. Podzemné kontajnery pritom poskytujú objem od troch až do piatich kubických metrov.
V prípade polopodzemných kontajnerov sa pod zemou nachádza približne tretina zbernej nádoby, pričom celková kapacita každého kontajnera sú tri metre kubické. MEVA-SK tieto kontajnery navyše ponúka v „antivandal prevedení,“ v rámci ktorého sú kontajnery zabezpečené proti prevrhnutiu aj spätnému výberu odpadov.
Spoločnosť MEVA je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.