NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

V Španielsku vyrábajú biouhlie z organického odpadu a znižujú emisie CO2

Ako alternatíva fosílnym palivám môže slúžiť biouhlie z potravinového odpadu, ale aj ľudských výkalov.

Foto: Depositphotos

Potravinový odpad, odrezky rastlín, hnoj, ale aj ľudské výkaly môžu byť premenené na biouhlie určené na produkciu energie. O sľubnom európskom projekte informovala Európska komisia.

Ak budú škálovateľné, mohli by uspokojiť dopyt po uhlíku, pomôcť zbaviť sa organického odpadu a znížiť emisie skleníkových plynov.

Európa má problém s bioodpadom. Namiesto toho, aby využívala na palivo materiál, ktorý je bohatý na uhlík, milióny ton organického odpadu sa hromadia na skládkach, kde sa rozkladajú a vypúšťajú skleníkové plyny.

Súčasne EÚ importuje milióny ton uhlia na priemyselné využitie a produkciu energie. Vchádza sem tak surovina, ktorá je vystavená často nechráneným dodávateľským reťazcom a zvyšuje emisie uhlíka v Únii.

Riešením môže byť biouhlie

Práve biopalivo by mohlo pomôcť v úsilí vyrovnať sa s týmito nerovnováhami. Ide o uhlíkovo neutrálnu komoditu, ktorá je vyrobená z organického odpadu.

„Technológia biouhlia môže hrať silnú úlohu na trhu. V prvom rade z toho dôvodu, že získavame vysoko hodnotný materiál, po druhé preto, že je rýchla a tretím dôvodom je skutočnosť, že sa prostredníctvom nej dá vyhnúť emisiám CO2,“ uviedla Marisa Hernandez Latorre, zakladateľka trvalo udržateľnej technologickej spoločnosti Ingelia so sídlom vo Valencii.

Jedným zo spôsobov ako vyrobiť uhoľnú náhradu, je proces známy ako hydrotermálna karbonizácia (HTC), počas ktorého sa používa prehriata voda pod tlakom.

Náhrady za milióny rokov trvajúci proces

Výsledkom je výroba biouhlia, a to v priebehu niekoľkých hodín. Geologicky sa fosílne uhlie zvyčajne tvorí milióny rokov.

„Ide o skutočne veľmi jednoduchý a stabilný proces, pretože pôsobí ako zrýchlenie prirodzenej tvorby uhlia," uviedla H. Latorre.

Spoločnosť Ingelia vyvinula patentovaný HTC proces pre tri zariadenia na výrobu biopaliva v Španielsku, Veľkej Británii a Belgicku s celkovou kapacitou 8-tisíc ton biopaliva ročne.

Niekoľko ďalších čaká na regulačné schválenie a v nasledujúcich rokoch by sa mala kapacita zdvojnásobiť.

Foto: Ingelia

Podľa majiteľky spoločnosti tak HTC biouhlie nielen znižuje používanie čierneho uhlia v priemyselných procesoch, ale aj emisie metánu zo skládok. Technológia pritom dokáže z organického odpadu získať až 95 % uhlíka.

Metán je ešte silnejším skleníkovým plynom ako oxid uhličitý, pričom jeho pozoruhodným zdrojom sú práve skládky odpadu.

Tlakový hrniec

Bolo vyvinutých niekoľko rôznych metód HTC, ale tento proces vo všeobecnosti funguje podľa princípu tlakového hrnca.

Biologický odpad sa vkladá do zariadenia známeho ako reaktor pri teplotách od 180 °C do 250 °C pod tlakom rádovo 2 MPa alebo 20 atmosfér. To znamená, že voda v systéme je prehriata, nie premieňaná na paru.

Reaktor premieňa tuhé látky v organickom materiáli na tvrdé biouhlie, zatiaľ čo kvapaliny sa môžu zbierať oddelene a používať ako biohnojivo, pričom všetky vypustené plyny sa zachytávajú a používajú na pohon systému.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Polopodzemné kontajnery plánujú inštalovať aj v Piešťanoch

Polopodzemné kontajnery plánujú inštalovať aj v Piešťanoch

Celkovo 250 štandardných kontajnerov na vybraných stojiskách má byť nahradených 107 nádobami zapustenými v zemi.

Microsoft chce byť do roku 2030 bez odpadovej stopy

Microsoft chce byť do roku 2030 bez odpadovej stopy

Prispieť majú recyklovateľné obaly, ale aj nové cirkulárne centrá.

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Povinnosť by mala platiť až od roku 2022, tvrdí ZMOS. Ministerstvo konštatuje, že nechce byť odkladačom termínov, ktorý slúži ako zdroj výhovoriek pred Európskou komisiou.