Eversheds Sutherland

Výrobcovia energie z odpadu a skládkového plynu vlani zinkasovali na podpore 2,5 milióna eur

Najväčší objem energie z komunálneho odpadu vyprodukovalo zariadenie na energetické využitie odpadov spoločnosti KOSIT v Košiciach.

Výrobcovia energie z odpadu a skládkového plynu vlani zinkasovali na podpore 2,5 milióna eur
ZEVO spoločnosti KOSIT v Košiciach. Foto: Odpady-portal.sk

Odberatelia elektriny na Slovensku sa v roku 2019 poskladali na podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) sumou viac ako 430 miliónov eur. Vyplýva to z najnovších čísel Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Téme sa podrobne venujeme na Energie-portal.sk.

Výrobcovia podporu inkasujú prostredníctvom tzv. „doplatkov“ financovaných tarify, ktorá je obsiahnutá v koncovej cene elektriny. Medzi podporovanými výrobcami figurujú aj prevádzkovatelia zdrojov, ktoré na výrobu energie využívajú komunálny odpad a skládkový plyn

V tomto článku sa dozviete:

  • koľko energie vlani vyrobili podporovaní výrobcovia z komunálneho odpadu a skládkového plynu,
  • akú podporu títo výrobcovia zinkasovali,
  • ktoré firmy využívajú na výrobu energie komunálny odpad a skládkový plyn.

Elektrina z odpadu aj skládkového plynu

Podporovaní výrobcovia v minulom roku vyrobili „na doplatok“ celkovo 5 078 GWh energie, čo je podobný objem ako v predošlom roku 2018 (5 073 GWh).

Takmer polovicu celkového objemu doplatkov (209 miliónov eur) si v roku 2019 rozdelilo približne 2 100 prevádzkovateľov solárnych elektrární. Títo výrobcovia vyrobili „na doplatok“ celkovo 606 GWh energie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)