Ako odstaviť medveďov od vyberania odpadu z kontajnerov? | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako odstaviť medveďov od vyberania odpadu z kontajnerov?

Dôkladné zabezpečenie odpadových nádob voči vniknutiu medveďov je jediným riešením.

Ako odstaviť medveďov od vyberania odpadu z kontajnerov?

Foto: Odpady-portal.sk

Kontajnery na komunálny odpad v horských aj podhorských oblastiach Slovenska sú častým terčom návštev medveďov. Nezabezpečené alebo nedostatočne zabezpečené nádoby na odpad lákajú zver do blízkosti ľudských obydlí.

Na území Vysokých Tatier nie je zabezpečených 43 percent odpadu vôbec a 33 percent je zabezpečených nedostatočne. „Štátna ochrana prírody eviduje na území mesta Vysoké Tatry celkovo 115 nezabezpečených a 89 nedostatočne zabezpečených stojísk odpadu alebo samostatne stojacich odpadových nádob,“ cituje agentúra TASR Michala Haringa a Martina Peleša zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Medvede si zvykli vyhľadávať potravu v nezabezpečených odpadových nádobách mnohých rekreačných zariadení.

„Komplexné a dôkladné zabezpečenie komunálneho odpadu proti vnikaniu medveďov je kľúčovým a jediným koncepčným riešením, pri ktorom existuje predpoklad, že sa podstatným spôsobom zníži počet výskytov medveďa hnedého v intravilánoch a v bezprostrednom okolí tatranských osád,“ hovorí Marián Hletko zo zásahového tímu. Vyzýva aj samotných obyvateľov, aby boli nápomocní a aktívne sa pričinili o zabezpečenie nádob na odpad.

Kontajnery zamedzujúce vniknutiu medveďov

Aj výrobcovia kontajnerov prispôsobujú ponuku o riešenia zamedzujúce vyberaniu odpadkov zverou. Napríklad spoločnosť MEVA-SK prináša pestrú paletu nádob. Riešením môže byť klasický kovový 1 100 litrový kontajner so zosilnenou hrúbkou plechu a dvojbodovým uzamykacím mechanizmom.

Zamedziť vniknutiu medveďa k odpadu v nádobe by mal aj špeciálny kontajner so spodným výsypom a zvýšenou odolnosťou, ktorý sa vyznačuje značnou robustnosťou. Systém vhadzovacieho bubna prakticky znemožňuje neželaný prístup k odpadu. Objem nádoby predstavuje až dva metre kubické a dokáže uniesť 800 kg odpadu.

Ťažšiu verziu kontajnera možno vložiť aj do plechovej šachty s betónovou základňou. Všetky kontajnery prispôsobené voči vniknutiu boli testované v prostredí reálnej interakcie s medveďmi, vrátane medveďa grizly v Yellowstonskom národnom parku v USA.


MEVA-SK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Väčšina z nás si svoje veci už neopravuje, hovorí Daniela Laluhová z organizácie Repairably

Väčšina z nás si svoje veci už neopravuje, hovorí Daniela Laluhová z organizácie Repairably

Festival udržateľnosti POMALO už tretí rok privíta zaujímavých hostí a prinesie aktuálne spoločenské témy.

Pozvánka na konferenciu: RECYKLÁCIA ODPADOV 2022

Pozvánka na konferenciu: RECYKLÁCIA ODPADOV 2022

Organizátor podujatia spolu so spolupracujúcimi inštitúciami pozývajú odbornú verejnosť na medzinárodnú konferenciu, ktorá sa uskutoční v polovici júna v Bratislave.

Borealis a Reclay Group zakladajú nový spoločný podnik - Recelerate. Cieľom je podporiť obehovosť plastov

Borealis a Reclay Group zakladajú nový spoločný podnik - Recelerate. Cieľom je podporiť obehovosť plastov

Spoločnosť vstupuje na trh s cieľom podniknúť rozhodujúce kroky v oblasti triedenia a následnej recyklácie plastov.