Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako odstaviť medveďov od vyberania odpadu z kontajnerov?

Dôkladné zabezpečenie odpadových nádob voči vniknutiu medveďov je jediným riešením.

Ako odstaviť medveďov od vyberania odpadu z kontajnerov?

Foto: Odpady-portal.sk

Kontajnery na komunálny odpad v horských aj podhorských oblastiach Slovenska sú častým terčom návštev medveďov. Nezabezpečené alebo nedostatočne zabezpečené nádoby na odpad lákajú zver do blízkosti ľudských obydlí.

Na území Vysokých Tatier nie je zabezpečených 43 percent odpadu vôbec a 33 percent je zabezpečených nedostatočne. „Štátna ochrana prírody eviduje na území mesta Vysoké Tatry celkovo 115 nezabezpečených a 89 nedostatočne zabezpečených stojísk odpadu alebo samostatne stojacich odpadových nádob,“ cituje agentúra TASR Michala Haringa a Martina Peleša zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Medvede si zvykli vyhľadávať potravu v nezabezpečených odpadových nádobách mnohých rekreačných zariadení.

„Komplexné a dôkladné zabezpečenie komunálneho odpadu proti vnikaniu medveďov je kľúčovým a jediným koncepčným riešením, pri ktorom existuje predpoklad, že sa podstatným spôsobom zníži počet výskytov medveďa hnedého v intravilánoch a v bezprostrednom okolí tatranských osád,“ hovorí Marián Hletko zo zásahového tímu. Vyzýva aj samotných obyvateľov, aby boli nápomocní a aktívne sa pričinili o zabezpečenie nádob na odpad.

Kontajnery zamedzujúce vniknutiu medveďov

Aj výrobcovia kontajnerov prispôsobujú ponuku o riešenia zamedzujúce vyberaniu odpadkov zverou. Napríklad spoločnosť MEVA-SK prináša pestrú paletu nádob. Riešením môže byť klasický kovový 1 100 litrový kontajner so zosilnenou hrúbkou plechu a dvojbodovým uzamykacím mechanizmom.

Zamedziť vniknutiu medveďa k odpadu v nádobe by mal aj špeciálny kontajner so spodným výsypom a zvýšenou odolnosťou, ktorý sa vyznačuje značnou robustnosťou. Systém vhadzovacieho bubna prakticky znemožňuje neželaný prístup k odpadu. Objem nádoby predstavuje až dva metre kubické a dokáže uniesť 800 kg odpadu.

Ťažšiu verziu kontajnera možno vložiť aj do plechovej šachty s betónovou základňou. Všetky kontajnery prispôsobené voči vniknutiu boli testované v prostredí reálnej interakcie s medveďmi, vrátane medveďa grizly v Yellowstonskom národnom parku v USA.


MEVA-SK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v auguste 2020

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v auguste 2020

Prinášame vám súhrn evidenčných a ohlasovacích povinností v odpadovom hospodárstve, ktoré musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník.

Kontajnery na zmesový odpad častokrát obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

Kontajnery na zmesový odpad častokrát obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

OZV NATUR-PACK spolu s autorom projektu Chytrý macko a známymi osobnosťami urobili malý prieskum zloženia kontajnerov určených na zmesový odpad. Výsledok nepotešil.

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Častejšie kosenie trávnika, pravidelná údržba o zeleň a kvety, či viac skonzumovaného ovocia a zeleniny. Z každej letnej aktivity vzniká množstvo zeleného a kuchynského odpadu.