Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Častejšie kosenie trávnika, pravidelná údržba o zeleň a kvety, či viac skonzumovaného ovocia a zeleniny. Z každej letnej aktivity vzniká množstvo zeleného a kuchynského odpadu.

Nevyhadzujte peniaze do koša. Vyrobte si vlastný kompost

Foto: menejodpadu.sk

Namiesto toho, aby bol takýto odpad zhodnotený, nevytriedený putuje do zmesového komunálneho odpadu. Z bioodpadu a kuchynského odpadu je pritom možné jednoducho vyrobiť kompost, ktorý nájde využitie v záhradách a domácnostiach.

Kvalitný kompost má množstvo priaznivých účinkov na prírodu a samotnú pôdu, keďže pomáha znižovať jej eróziu. Kompost zabezpečuje udržanie dostatočnej vlhkosti pôdy a teda pomáha šetriť vodu.

Ďalšou výhodou domácky vyprodukovaného kompostu je jeho schopnosť podporovať rast rastlín a zároveň zabrániť rôznym chorobám, ktoré ich môžu znehodnotiť.

„Jednou z výhod kompostu je, že pomáha znižovať množstvo odpadu, ktorý vyvážame na skládky. Samosprávy dokážu správnym zberom bioodpadu a jeho následným spracovaním ušetriť finančné prostriedky a k tomu ešte chránia životné prostredie,“ hovorí Martina Gaislová, odborníčka na komunálny odpad z portálu menejodpadu.sk.

Kompostovanie je dobrým nástrojom na boj proti klimatickým zmenám, keďže skládkovaním bioodpadu vzniká nebezpečný plyn metán. Vďaka využitiu kompostu zas môžu poľnohospodári využívať menej alebo dokonca žiadne chemické hnojivá.

Zásady kompostovania

Skôr, ako sa rozhodneme začať s kompostovaní doma, nemali by sme zabudnúť na štyri základné pravidlá.

 • Veľkosť odpadu by mala byť maximálne ako palec, približne 5 centimetrov.
 • Je potrebné pravidelne miešať suchý a mokrý materiál. Napríklad pokosenú trávu, či zvyšky ovocia a zeleniny premiešať so suchým lístím.
 • Pre správne fungovanie potrebuje kompostér prístup vzduchu.
 • Kontrola správnej vlhkosti - vybrať časť rozloženého materiálu, zovrieť ho v pästi až vznikne vlhká hrudka. Kompost by nemal byť sypký, ani by z neho nemalo tiecť veľa vody.

Kompost zo záhrady aj z balkóna

Aj keď niektoré obce a mestá postupne zbierajú bioodpad, kvalitný kompost je možné vyrobiť z vlastného odpadu. Obyvatelia domov majú najjednoduchšiu situáciu. Na svojej záhrade si môžu založiť domáci kompostér. Treba však držiavať základné odporúčania:

 • Vybrať dostatočne veľký priestor, pre lepšiu manipuláciu s kompostérom.
 • Výber kvalitného kompostéru s dostatkom prevzdušňovacích otvorov.
 • Dbať na pevnú konštrukciu, vďaka čomu bude kompost chránený pred nástrahami počasia.
 • V spodnej časti kompostéra upevniť pletivo, aby sa zabránilo vniknutiu hlodavcov.
 • Nezabudnúť na prekopávač kompostu, kôš a vrecká na bioodpad.

Kompostovať je možné aj v byte. Možnou voľbou je vermikompostér s kalifonskými dážďovkami, ktoré bioodpad premieňajú na hnojivo. Okrem neho v kompostéri vzniká výluh, ktorý je výborným tekutým hnojivom.

„Bytový kompostér je ideálne uložiť na miesto s teplotou medzi 15 až 25 °C. Na vrstvu natrhaného kartónu uložte dážďovky a pridajte menšiu vrstvu bioodpadu. Ich úteku sa nemusíte báť, sú svetloplaché a pri otvorení veka sa rýchlo skryjú hlbšie do kompostu,“ odporúča Martina Gaislová.

Dážďovky môžete kŕmiť nadrobno nasekanými zvyškami z ovocia alebo zeleniny vo veľkosti asi jeden centimeter. Netreba zabúdať pridávať suchý materiál, napríklad kartón, rolky z toaletného papiera, či papierové obaly z vajíčok. „Naopak, do kompostéra nedávajte mäsové a mliečne výrobky alebo uvarenú stravu,“ odporúča Martina Gaislová.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: ODPADY 2022

Pozvánka na konferenciu: ODPADY 2022

Organizátor EKOS Plus pozýva na 10. ročník konferencie, ktorá sa uskutoční koncom júna v Žiline (aktualizovaný program).

V Hrabušiciach stavajú spravodlivé odpady na poctivej osvete

V Hrabušiciach stavajú spravodlivé odpady na poctivej osvete

Cieľom samosprávy je minimalizovať anonymitu odpadu, preto sa budú v obci postupne rušiť veľkokapacitné kontajnery.

Pozvánka na seminár: Zákon o odpadoch - otázky a odpovede

Pozvánka na seminár: Zákon o odpadoch - otázky a odpovede

Organizátor podujatia pozýva na ďalší zo série vzdelávacích seminárov, tentokrát o zmenách v legislatíve odpadového hospodárstva.