Podľa šéfa envirorezortu Jána Budaja dlhoročná nezodpovednosť spôsobila, že Slovensko je najznečistenejšou krajinou, pokiaľ ide o PCB látky.
Odstránenie environmentálnej záťaže PCB látkami po Chemku Strážske sa pravdepodobne stane skutočnosťou. Celý proces však bude trvať aj niekoľko rokov a bude stáť milióny eur.
Odkalisko Poša je stará environmentálna záťaž ešte z 80. rokov, ktorú vyprodukoval bývalý štátny podnik Chemko Strážske. Počas silnej chemickej výroby sa mal na odkalisko dopravovať vodou nariedený popolček zo spaľovacích kotlov.
O probléme environmentálnej záťaže sme podrobnejšie informovali v tomto článku. Už pred dvoma rokmi iniciovalo vedenie viacerých obcí vo vranovskom okrese petíciu proti odkalisku v Poši z dôvodu znečistenia nebezpečnými látkami.
„Žiaľ, došlo k tomu, že na riedenie popolčeka použili vodu, ktorá obsahovala arzén, polychlórované bifenyly (PCB látky), zinok, kadmium, chróm, meď a ortuť. Odkalisko nemá žiadnu izoláciu dna ani stien, lebo nikdy nebolo stavané na uloženie nebezpečných odpadov,“ uviedol starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.
Problémom je, že uloženie stoviek ton toxických PCB látok v areáli bývalého Chemka Strážske nebolo oficiálne potvrdené celé desaťročia.
Situácia sa zmenila až vtedy, keď šla spoločnosť do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov.
S rezortmi spolupracuje aj STU
Koncom mája minister životného prostredia Jána Budaj a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský sľúbili riešenie environmentálnej záťaže z Chemka Strážske.
Začať sa malo s geologickými prieskumami, úlohou ktorých bolo určiť rozsah znečistenia pôdy či podzemných vôd.
Túto iniciatívu potvrdilo aj stretnutie, ktoré sa vo štvrtok 30. júla uskutočnilo na ministerstve vnútra. O probléme diskutovali šéf rezortu vnútra Roman Mikulec, minister životného prostredia Ján Budaj a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský.
Cieľom tohto stretnutia bolo oboznámiť dotknuté rezorty a ich predstaviteľov s vývojom envirozáťaže Chemka Strážske od vzniku až po kroky, ktoré MV SR vykonalo po vyhlásení mimoriadnej situácie v januári.
Generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia MV SR Marián Dritomský odprezentoval jednotlivé fázy, ktoré rezort vnútra v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave navrhnú vykonať v nasledujúcom období.
Uhlíkové filtre
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.