Nesprávne nakladanie s bioalternatívami plastov môže priniesť viac škody ako úžitku | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Nesprávne nakladanie s bioalternatívami plastov môže priniesť viac škody ako úžitku

Biodegradovateľný či kompostovateľný plast? Nesprávne označenie a nakladanie s týmto odpadom môže výrazne obmedziť či dokonca zničiť schopnosť degradovateľnosti či kompostovateľnosti.

Nesprávne nakladanie s „bio“ alternatívami plastov môže priniesť viac škody ako úžitku

Foto: Depositphotos

Biologicky odbúrateľné a kompostovateľné plasty či plastové výrobky na biologickej báze, ako sú nákupné tašky, obaly alebo poháre na pitie, sa stále viac propagujú ako ekologickejšia alternatíva tradičných plastov.

Plasty vyrobené z materiálov na biologickej báze však nemusia byť nevyhnutne kompostovateľné alebo biologicky odbúrateľné.

Plastové výrobky, ktoré sa biologicky odbúravajú, môžu byť navyše vyrobené z materiálov na báze fosílnych palív.

Aký je rozdiel medzi kompostovateľným a biologicky rozložiteľným plastom? Čo sa stane s biologicky odbúrateľnými a kompostovateľnými plastmi, ktoré sú už odpadom?

Môžu občania kompostovať takéto výrobky vo svojich vlastných záhradách? Môžu sa takéto plasty recyklovať? Cieľom najnovšej správy Európskej environmentálnej agentúry (EEA) je odpovedať na tieto otázky (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).

Správa EEA s názvom „Biodegradovateľné a kompostovateľné plasty – výzvy a príležitosti“ poskytuje prehľad o kompostovateľných, biologicky rozložiteľných, oxodegradovateľných plastoch či plastoch na biologickej báze, v rozlišovaní ktorých je často zmätok.

Agentúra tvrdí, že jasnejšie označovanie a zvýšenie povedomia verejnosti zlepší nakladanie s týmito plastmi tak, aby nakoniec neprinášali viac škody ako úžitku.

Náhrada plastov

Väčšina plastov, ktoré v súčasnosti používame, sa naďalej vyrába z fosílnych palív v procese, ktorý prispieva k zvýšeniu emisií skleníkových plynov – od ich výroby cez používanie až po ich zneškodnenie.

Miera recyklácie zostáva aj naďalej nízka a v dôsledku nesprávneho nakladania s odpadom často dochádza ku kontaminácii životného prostredia mikroplastmi.

V súčasnosti sa však asi len jedno percento plastov a výrobkov z plastov na svetovom trhu považuje za „biologické“, kompostovateľné či biodegradovateľné.

Poriadok v terminológii

Biologicky odbúrateľné plasty sú navrhnuté tak, aby za určitých podmienok a v rôznych časových intervaloch biologicky degradovali v špecifickom médiu (voda, pôda, kompost).

Priemyselne kompostovateľné plasty sú zase navrhnuté tak, aby biodegradovali v podmienkach priemyselného kompostovacieho zariadenia alebo priemyselného zariadenia na anaeróbnu digesciu s následným krokom kompostovania.

Foto: EEA

Plasty na kompostovanie v domácnosti sú určené na biologickú odbúrateľnosť v podmienkach dobre spravovaného domáceho kompostéra pri nižších teplotách ako v priemyselných kompostárňach. Väčšina z nich tiež biodegraduje v priemyselných závodoch na kompostovanie.

Plasty na biologickej báze sú úplne alebo čiastočne vyrobené z biologických surovín na rozdiel od fosílnych surovín používaných v bežných plastoch.

 
 

Zostáva vám 57% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Cenové stropy a odvody z nadmerných príjmov pre výrobcov elektriny ohrozili projekt v rámci zariadenia na energetické využitie odpadu v Bratislave. Mestský podnik tak príde o milióny eur.

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Inšpiráciu môžeme hľadať vo francúzskom systéme, v prípade kontroly sa môžeme inšpirovať napríklad aj slovenským systémom zálohovania.

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Vlastnú pozíciu k návrhom Európskej komisie chystá aj MŽP SR. Pýtali sme sa na podrobnosti.