Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Splniť normy EÚ a ochrániť pôdu dokážeme. Triedením kuchynského odpadu

Slovenské samosprávy čaká od začiatku budúceho roka povinnosť zabezpečiť zber a triedenie poslednej zložky bioodpadu – kuchynského odpadu.

Triedením kuchynského odpadu splníme európske normy a ochránime pôdu

Foto: Odpady-portal.sk

Špecializované zariadenia dokážu z neho vyrobiť kompost, vďaka ktorému sa v poľnohospodárstve využíva menej chemických hnojív. K zníženiu ich obsahu v pôde zaväzuje aj spoločná európska stratégia ,,Z farmy na stôl“, ktorá je súčasťou Európskej zelenej dohody.

Otvára sa tak priestor na zvýšenie dopytu po prírodných hnojivách. Prírodný kompost spája v sebe viacero priaznivých účinkov, pretože prospieva samotnej pôde, šetrí peniaze a chráni životné prostredie a naše zdravie.

Za kuchynský odpad už platíme

Aj keď sa môže zdať, že zavedenie dôsledného zberu, triedenia a kompostovania biologického odpadu prináša zvýšené náklady, nie je tomu vždy tak.

Ak vyprodukujeme menej odpadu, ktorý treba likvidovať na skládke, má samospráva na odpady nižšie náklady. Ušetrené peniaze môže využiť na zlepšovanie existujúceho systému. 

Do roku 2030 by Slovensko ako členský štát Únie malo dosiahnuť zníženie používania chemických pesticídov o 50 percent a aspoň štvrtina poľnohospodárskej pôdy by mala byť hnojená organickými hnojivami.

Dosiahnuť záväzky vyplývajúce zo spoločnej poľnohospodárskej politiky má pomôcť aj triedenie kuchynského odpadu v slovenských domácnostiach, ktoré musia samosprávy zaviesť od januára 2021. 

Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk

„Neuvedomujeme si, že už dnes platíme za odvoz a likvidáciu kuchynského odpadu, ktorý vyhadzujeme medzi zmesový komunálny odpad. Zbytočne plytváme jeho potenciálom, aby sa stal prírodným hnojivom," hovorí Marián Kobolka, odborník na komunálny odpad z portálu menejodpadu.sk.

"Našou úlohou je, aby sme obyvateľov naučili triediť kuchynský odpad do inej nádoby namiesto vyhadzovania do tej so zmesovým odpadom. Vďaka tomu sa bioodpad stane cenným zdrojom živín pre životné prostredie,“ pokračuje M. Kobolka.

Mnohé obce už začali pracovať na tom, aby si svoju zákonnú povinnosť splnili. Ak kuchynský odpad vyzbierajú, na jeho zhodnotenie môžu využiť už existujúce kapacity špecializovaných zariadení.

„Aj tento rok sme vo vybraných mestách zrealizovali fyzickú kontrolu odpadov v bytových domoch. Zistili sme, že až 45 percent z toho, čo vyhadzujeme, je biologicky rozložiteľný odpad. Najviac z neho tvorí kuchynský odpad a asi desatina je zelený odpad, ktorý vzniká napríklad údržbou zelene,“ hovorí Marián Kobolka.

Prírodný kompost – liek pre pôdu, klímu aj ľudí

Pravidelné využívanie prírodného kompostu má výhody pre pôdu - pozitívne vplýva na jej obnovu, zlepšuje jej štruktúru a mikrobiologickú aktivitu. Získaný prírodný kompost pomáha znižovať eróziu pôdy, zlepšuje jej kvalitu a vodozádržnú schopnosť.

„Dažďová voda, ktorá sa dostane na jej povrch a nevsakuje sa dostatočne rýchlo, spôsobuje eróziu. Počas búrok dokáže prúd vody odplaviť vzácne živiny a látky, avšak kompost tomu pomáha zabrániť,“ vysvetľuje Marián Kobolka.

Kompostovanie a využívanie kompostov v pôde je nástrojom boja proti klimatickým zmenám. Kompost viaže veľké množstvo uhlíka, ktorý by sa inými formami likvidácie bioodpadov dostal do atmosféry. Taktiež pomáha zmierňovať, či znižovať nepriaznivé účinky zmien, ktoré sú dnes viditeľné v každej krajine – sucho a extrémne výkyvy počasia.

MEVA-SK

Napríklad pri výdatných dažďoch dokáže pôda, ktorá obsahuje kompost, zadržať vodu a využiť ju neskôr v období jej nedostatku.

Prírodný kompost vyrobený spracovaním bioodpadu, ktorý neskončil na skládke alebo v spaľovni, pozitívne vplýva na rast rastlín a zvyšuje ich odolnosť voči chorobám, ktoré ich môžu znehodnotiť.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

V zákone o odpadoch je chyba. Prepis môže byť mätúci

V zákone o odpadoch je chyba. Prepis môže byť mätúci

/Aktualizované 5.12./ Slovo, ktoré je odlišné v schválenom pozmeňujúcom návrhu a v Zbierke zákonov, môže viesť k nejasnej interpretácii povinnosti upravovať odpad.

Kam so starými liekmi? Treba ich správne triediť, upozorňujú odborníci

Kam so starými liekmi? Treba ich správne triediť, upozorňujú odborníci

Staré a exspirované lieky nepatria do koša ani do kanalizácie. Ideálne miesto na odovzdanie je lekáreň. To však neplatí pre výživové doplnky.

Pokračujú zmätky. Ministerstvo mení pravidlá pre elektronické ohlásenia cez ISOH

Pokračujú zmätky. Ministerstvo mení pravidlá pre elektronické ohlásenia cez ISOH

Viacero otázok je stále nevyjasnených a čas sa kráti, upozorňujú experti. Elektronický formulár chce ministerstvo sprístupniť na testovanie 9. decembra.

X
X
X
X