Odborník na odpadové hospodárstvo hovorí otvorene o tom, prečo sú produkty spracovania bioodpadu nekonkurencieschopné na trhu, či prečo veľa bioodpadu stále končí na skládkach a v spaľovniach.
Bioodpad predstavuje najväčší prúd spomedzi odpadov a zároveň aj najväčšie výzvy pri jeho spracovaní. Problémy a možnosti tohto segmentu odpadového hospodárstva zhrňuje Stephen Jenkinson v článku na portáli Resource.
Stephen Jenkinson má dlhoročné skúsenosti s riadením odpadového hospodárstva v spoločnosti zastrešujúcej spracovanie odpadu pre vyše jeden milión obyvateľov v meste Manchester. Bol predsedom Asociácie environmentálnych služieb, je profesorom na Manchester Metropolitan University.
Aj napriek jednému z najrozvinutejších systémov spracovania bioodpadu v kompostárňach a bioplynových staniciach v Európe, päť miliónov ton tohto prúdu odpadu stále končí na skládkach vo Veľkej Británii.
Od roku 2023 pribudne aj povinnosť triedenia kuchynského odpadu. Ďalšie rozširovanie zariadení pre anaeróbny rozklad (bioplynové stanice) a kompostovanie je však podmienené skvalitnením vstupov, procesu spracovania a výsledných produktov. To však nebude jednoduché.
„Súčasné zameriavanie sa na výstup je veľmi orientované na energiu z bioplyniek. Táto nerovnováha nie je dobrá pre odvetvie, ani environmentálne výsledky krajiny,“ nazdáva sa profesor.
Produkty spracovania bioodpadu sú nekonkurencieschopné na trhu
Súčasné a zrejme aj budúce politiky sa podľa neho zameriavajú viac na podporu výroby bioplynu než pevnej časti bioodpadu (organického uhlíka). Je za to, aby sa produkovalo viac kompostu využiteľného v poľnohospodárstve pre čoraz nižší podiel biouhlíka v pôde.
„Produkty zo spracovania bioodpadu majú v súčasnosti negatívnu hodnotu a vo väčšine prípadov sú neumiestniteľné na trhu. Vyrobená energia stojí niekoľkonásobne viac než je trhová cena, zatiaľ čo organický uhlík má nízku hodnotu aj kvôli nízkej kvalite vstupov a spracovania.“
Ak sa digestát z anaeróbneho rozkladu ďalej nespracuje, produkuje emisie čpavku počas skladovania. V prípade aplikovania takéhoto materiálu do pôdy predstavuje ohrozenie v podobe vysokej koncentrácie dusičnanov a mikroplastov. Vstupný materiál pri spracovaní biozložky odpadu je často kontaminovaný, čím sa do pôdy dostávajú mikroplasty a plasty. Kompost a digestát prenášajú tieto plasty zo vstupu až do zeme.
Infraštruktúra pre bioodpad patrí medzi najväčšie v EÚ
Veľká Británia disponuje rozsiahlou sieťou infraštruktúry na spracovanie bioodpadu. Zariadenia dokážu prijať ďalších 1-4 mil. ton, ktoré sa očakávajú po zavedení povinného zberu biozložky po roku 2023.
Avšak súčasná finančná situácia mnohých spracovateľov nasvedčuje tomu, že prevádzky sú v ekonomickom mínuse a tieto zariadenia rýchlo strácajú na hodnote. Bude preto ťažké dostať do tohto odvetvia nové investičné zdroje na budovanie nových technológií, či rekonštrukciu existujúcich zariadení.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.