Metóda rieši otázku recyklácie kremíkového odpadu a poskytuje nový zdroj nanočastíc na rôzne použitie vo vede a priemysle.
Výskumníci zo Skoltechu (Vedecký a technologický inštitút v Skolkove) a ich kolegovia z Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova (MGU) vyvinuli novú metódu recyklácie kremíka. Ich výskum bol publikovaný v časopise ACS Sustainable Chemistry & Engineering.
Väčšina solárnych panelov, ktoré sa vyrábajú v čoraz väčšom množstve, využíva kremík. Solárne panely, ktoré majú zvyčajne životnosť 25 až 30 rokov, časom degradujú a produkujú menej elektriny, v dôsledku čoho sa recyklácia kremíkového odpadu stáva veľkým problémom.
Ak nedôjde k väčšiemu progresu v oblasti recyklácie kremíkového odpadu, svet bude do roku 2050 preplnený 60 miliónmi ton použitých fotovoltických panelov, tvrdia výskumníci.
Trh recyklácie solárnych panelov v Ázii a Tichomorí je jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví na svete.
Podľa analytikov by sa bez konkrétnych zákonov, ktoré zabezpečia recykláciu vyradených panelov, mohol tento región v nasledujúcich desaťročiach topiť v nebezpečnom odpade.
Využitie v optike, fotonike aj v medicíne
Vedci zo Skoltechu sú presvedčení, že riešenie problému ponúkajú práve oni. Premena kremíka na nanočastice oxidu kremičitého má podľa nich dôležité pozitívne dôsledky pre životné prostredie tým, že rieši otázku recyklácie kremíkového odpadu a poskytuje nový zdroj nanočastíc na rôzne použitie vo vede a priemysle.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.