NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

Zberové spoločnosti sa sťažujú, že platby od OZV im dlhodobo nestačia na pokrytie reálnych nákladov na triedený zber odpadu.

triedený zber

Foto: Depositphotos

„Požadujeme, aby Ministerstvo životného prostredia SR bezodkladne nastavilo spravodlivý systém financovania triedeného zberu tak, aby poskytoval dostatok financií pre pokrytie všetkých potrebných a reálnych nákladov spojených s výkonom triedeného zberu obalov a neobalových výrobkov vrátane investičných nákladov do zberných nádob, infraštruktúry triedeného zberu a informačnú kampaň na propagáciu triedeného zberu.“

Takúto výzvu adresovala skupina signatárov, podľa ktorých triedený zber spôsobuje samosprávam a predovšetkým zberovým spoločnostiam nemalé finančné problémy.

K výzve, ktorú iniciovalo občianske združenie Priatelia Zeme – SPZ, sa pridali Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únia miest Slovenska, o. z. Centrum pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA), ZZMO CITENERGO, ako aj 25 zberových spoločností, ktoré zabezpečujú triedený zber pre takmer 3,3 mil. obyvateľov Slovenska.

Z radov zberových spoločností medzi signatármi výzvy figurujú, napríklad, Marius Pedersen, FCC Slovensko, Brantner Environment Group GmbH, T+T, Ponitrianske združenie obcí pre separovaný zber a nakladanie s odpadmi, Združenie obcí Horného Žitného ostrova v odpadovom hospodárstve, Združenie BIELA ORAVA či Združenie organizácií verejných prác.

Zberovkám chýbajú peniaze

Triedený zber obalov a neobalových výrobkov, papiera, plastov, skla, kovov a nápojových kartónov je podľa podporovateľov výzvy pre obce, mestá zberové spoločnosti finančne neudržateľný.

„Financie, ktoré zberové spoločnosti dostávajú od organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV) dlhodobo nestačia na pokrytie reálnych nákladov spojených s triedeným zberom,“ píše sa v spoločnom stanovisku.

Následkom toho je podľa signatárov výzvy druhotná platobná neschopnosť menších zberových spoločností, ako aj znižovanie komfortu triedenia pre občana. To sa odzrkadľuje napríklad v nedostatku farebných nádob, preplnení kontajnerov a problémom je tiež nedostatočné konečné dotrieďovanie separátov.

Ministerstvo v posledných dňoch predstavilo zámer výrazne navýšiť financovanie triedeného zberu, pričom zrýchlenú novelu zákona o odpadoch už schválil parlament. Konkrétne minimálne výšky sadzieb, aké budú musieť OZV platiť zberovým spoločnostiam, však ministerstvo ešte len nastaví vyhláškou.

Podporovatelia výzvy adresovanej envirorezortu sa vo svojom stanovisku odvolávajú na zákon o odpadoch, ktorý v § 27, ods. 5 definuje povinnosť výrobcu znášať všetky finančné náklady spojené so zberom, prepravou, prípravou na opätovné použitie, zhodnotením, recykláciou, spracovaním a zneškodnením oddelene vyzbieraného odpadu patriaceho do vyhradeného prúdu odpadu. Tam patria aj obaly a neobalové výrobky.

Prax je podľa signatárov otvoreného listu iná.

Argument výrobcov odmietajú

 
 

Zostáva vám 48% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

  1. office@naturpack.sk01.10.2020 (08:53)
    Priatelia Dovoľujem si Vám pripomenúť to , čo Vám už roky hovorím. Nesystémovosť triedeného zberu, tak ako ho nastavil zákon o odpadoch, nevyriešia nové a nové regulácie ale iba zmysluplný systém nastavený zákonom! Plačete nad rozliatym mliekom, ktoré ste roky sami pomáhali rozlievať. Roky počúvam Vaše argumentácie o nevhodnosti zdielanej ekonomiky v separovanom zbere, neposkytnutí ekonomických informácií zberových spoločností o separovanom zbere, nedokonalosti systémov separovaného zberu vo vyspelejších demokraciách, ... Chápem Vaše obavy, že systémové riešenia nemusia všetky firmy ustáť, ale určite viacej pomôžu životnému prostrediu a občanom ako regulácie. Záver: Cenové regulácie v trhovom prostredí určite nie sú systémovým riešením, určite ale vyvolajú negatívne reakcie, pretože dopadnú výlučne na občana a nik nevie, či v objektívnej výške. Šinák Natur-pack, a. s.
  2. info@odpadovyhospodar.sk01.10.2020 (15:09)
    obaly, zas obaly a neustále len obaly. chudák zákon o odpadoch trpí pre obaly. Zákon napísalo Ministerstvo, rozdalo nástroje, práva a povinnosti a začal sa budovať systém. Ak sa niekom ten systém nepáči, musí ukazovať len a len prstom na Ministerstvo. Ono je generálne zodpovedné za slovenské čísla a splnenie 50 % limitu za rok 2020. nie OZV, nie obce, nie zberovky ale Ministerstvo. Teraz si predstavte, že zlatá sliepka znesie zlaté vajce do každej zberovky, alebo že z oblohy začne padať zlatý dážď. Môžete si kúpiť aj pozlátenú nádobu na zber papiera, no číslam v odpadoch asi moc nepomôžete. Môžete ich znásilniť, môžete ich meniť, ale ľudská ochota triediť odpad je limitujúca. Taký fajn príklad z Kysúc. nedávno som bol v jednej obci u pána starostu. že mám ísť vysvetliť babke na ulicu, že nemá dávať zvyšky jedla sliepkam ale do plastovej nádoby, alebo susedovi aby nepálil papier v krbe. Držím palce, ak chcete zlatá sliepka Vám dá aj to zlaté vajce, len aby ste sa potom nečudovali, že mať peniaze nie je všetko čo potrebujeme.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Preprava odpadov na recykláciu v rámci EÚ by sa mala zjednodušiť. Aj vďaka digitalizácii.

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.