Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

VIDEO: Výrobcovia a obchodníci reagujú na novelu zákona o odpadoch

Zavádzame rakúske poplatky, ale zabudli sme zaviesť rakúsky systém, hovorí Martin Krajčovič, predseda SAMO.

diskusia

Foto: Odpady-portal.sk

Aktualizácia 13. októbra o 17:30: Prezidentka Zuzana Čaputová novelu zákona o odpadoch podpísala. Považuje ju však za prechodné riešenie. Podrobnosti sme priniesli v tomto článku.


Ministerstvo chce dostať viac financií do systému triedeného zberu, my však nevieme čo a ako financujeme. Na diskusii organizovanej rezortom životného prostredia sa na tom zhodli zástupcovia obchodníkov, výrobcov a potravinárov.

„Spôsob, akým sme sa dostali na túto diskusiu, je veľmi ťažko akceptovateľný,“ povedal Martin Krajčovič, predseda Slovenskej asociácie moderného obchodu (SAMO). „Rozhodovalo sa najprv o nás bez nás. Táto diskusia mala byť pred tým, ako sa zákon začal kreovať, aby sme si sadli a povedali, kde je problém.“

Foto: Martin Krajčovič

Diskusiu so zástupcami výrobcov, obchodníkov, potravinárov, organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV), zberových spoločností a recyklačných spoločností ministerstvo zorganizovalo necelé dva týždne po tom, čo v NR SR presadilo novelu zákona o odpadoch.

Novela okrem iného dáva rezortu do rúk nástroj na regulácie cien za triedený zber a zhodnotenie odpadov, teda poplatkov, ktoré uhrádzajú OZV zberovým spoločnostiam. Ako novú legislatívu obhajuje minister Ján Budaj a šéf odpadovej sekcie rezortu Michal Bakyta, sa dozviete v tomto článku.

Vo nasledujúcom videu hovoria:

 

Šterbák: Ceny má určovať trh 

Systém triedeného zberu a nakladania s odpadom, je podľa predsedu SAMO M. Krajčoviča natoľko neprehľadný, že tí, ktorí ho financujú, výrobcovia, nevedia, čo financujú a ako financujú. „V podstate zavádzame rakúske poplatky, ale zabudli sme zaviesť rakúsky systém,“ vyhlásil na diskusii.

„Máme za to, že táto novela je rozpore ak nie rovno s ústavou, tak určite s európskym právom. Včera vyšla právna analýza, ktorú som čítal na Odpady-portal.sk a ktorú robila renomovaná právna kancelária, a podľa nej majú byť poplatky naozaj stanovené tak, aby nepresiahli náklady, ktoré sú potrebné na poskytovanie služieb v oblasti odpadového hospodárstva nákladovo efektívnym spôsobom,“ povedal M. Krajčovič.

Výrobcovia a predajcovia podľa jeho slov volajú po systémovej zmene, ktorá sprehľadní finančné toky a urobí systém transparentnejším. 

Roman Šterbák, špecialista Slovenského združenia pre značkové výrobky (SZZV) vo svojom vystúpení zdôraznil: „My výrobcovia nie sme proti plateniu poplatkov. Vidíme však, že ten systém nie je dobrý a je tu priestor na zlepšenie.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Španieli odmeňujú spotrebiteľov, ktorí separujú. Skenovaním obalov zbierajú body v aplikácii

Španieli odmeňujú spotrebiteľov, ktorí separujú. Skenovaním obalov zbierajú body v aplikácii

Obyvatelia Španielskeho kráľovstva majú motiváciu triediť odpad. Za vyseparované plastové fľaše a plechovky, ktoré zaregistrujú na svojom profile, si môžu vybrať odmenu, napríklad v podobe električenky, alebo podporiť komunitné projekty orientované na životné prostredie.

Cementári uprednostnia domáci odpad pred zahraničným, s Budajom podpísali memorandum

Cementári uprednostnia domáci odpad pred zahraničným, s Budajom podpísali memorandum

Súčasné kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov envirorezort považuje za dostatočné.

Poslanci navrhujú, aby súkromníci štátu sčasti kompenzovali sanácie envirozáťaží

Poslanci navrhujú, aby súkromníci štátu sčasti kompenzovali sanácie envirozáťaží

Finančné prostriedky by mali poputovať do Environmentálneho fondu.