Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

VIDEO: Výrobcovia a obchodníci reagujú na novelu zákona o odpadoch

Zavádzame rakúske poplatky, ale zabudli sme zaviesť rakúsky systém, hovorí Martin Krajčovič, predseda SAMO.

diskusia

Foto: Odpady-portal.sk

Aktualizácia 13. októbra o 17:30: Prezidentka Zuzana Čaputová novelu zákona o odpadoch podpísala. Považuje ju však za prechodné riešenie. Podrobnosti sme priniesli v tomto článku.


Ministerstvo chce dostať viac financií do systému triedeného zberu, my však nevieme čo a ako financujeme. Na diskusii organizovanej rezortom životného prostredia sa na tom zhodli zástupcovia obchodníkov, výrobcov a potravinárov.

„Spôsob, akým sme sa dostali na túto diskusiu, je veľmi ťažko akceptovateľný,“ povedal Martin Krajčovič, predseda Slovenskej asociácie moderného obchodu (SAMO). „Rozhodovalo sa najprv o nás bez nás. Táto diskusia mala byť pred tým, ako sa zákon začal kreovať, aby sme si sadli a povedali, kde je problém.“

Foto: Martin Krajčovič

Diskusiu so zástupcami výrobcov, obchodníkov, potravinárov, organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV), zberových spoločností a recyklačných spoločností ministerstvo zorganizovalo necelé dva týždne po tom, čo v NR SR presadilo novelu zákona o odpadoch.

Novela okrem iného dáva rezortu do rúk nástroj na regulácie cien za triedený zber a zhodnotenie odpadov, teda poplatkov, ktoré uhrádzajú OZV zberovým spoločnostiam. Ako novú legislatívu obhajuje minister Ján Budaj a šéf odpadovej sekcie rezortu Michal Bakyta, sa dozviete v tomto článku.

Vo nasledujúcom videu hovoria:

 

Šterbák: Ceny má určovať trh 

Systém triedeného zberu a nakladania s odpadom, je podľa predsedu SAMO M. Krajčoviča natoľko neprehľadný, že tí, ktorí ho financujú, výrobcovia, nevedia, čo financujú a ako financujú. „V podstate zavádzame rakúske poplatky, ale zabudli sme zaviesť rakúsky systém,“ vyhlásil na diskusii.

„Máme za to, že táto novela je rozpore ak nie rovno s ústavou, tak určite s európskym právom. Včera vyšla právna analýza, ktorú som čítal na Odpady-portal.sk a ktorú robila renomovaná právna kancelária, a podľa nej majú byť poplatky naozaj stanovené tak, aby nepresiahli náklady, ktoré sú potrebné na poskytovanie služieb v oblasti odpadového hospodárstva nákladovo efektívnym spôsobom,“ povedal M. Krajčovič.

Výrobcovia a predajcovia podľa jeho slov volajú po systémovej zmene, ktorá sprehľadní finančné toky a urobí systém transparentnejším. 

Roman Šterbák, špecialista Slovenského združenia pre značkové výrobky (SZZV) vo svojom vystúpení zdôraznil: „My výrobcovia nie sme proti plateniu poplatkov. Vidíme však, že ten systém nie je dobrý a je tu priestor na zlepšenie.“

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

KOSIT plánuje nové stredisko spracovania odpadov

KOSIT plánuje nové stredisko spracovania odpadov

Nová prevádzka má vyrásť v už existujúcom areáli. Ráta sa s viacerými technológiami.

Novou technológiou budú vyrábať vodík z odpadu. Projekt získal miliónový grant od EÚ

Novou technológiou budú vyrábať vodík z odpadu. Projekt získal miliónový grant od EÚ

Projekt Gävle Circular Park má priniesť lacnejší a čistejší vodík. Ročne spracujú až 66-tisíc ton odpadu.

Vyberajú menej, než potrebujú. Vysoké Tatry doplácajú na odpady státisíce eur

Vyberajú menej, než potrebujú. Vysoké Tatry doplácajú na odpady státisíce eur

V podobnej situácii je aj množstvo iných samospráv. Vysoké Tatry však čelia výzve prokurátora, aby poplatky za odpad zreálnili.

X
X
X
X