DTE 2021
REDOX
INISOFT

Prečo bývajú kontajnery občas preplnené?

Organizácie zodpovednosti výrobcov predstavujú hlavné dôvody tohto občasného problému. Vysvetľujú tiež, ako je možné zlepšiť situáciu v tejto oblasti.

Prečo bývajú kontajnery občas preplnené?

Foto: Odpady-portal.sk

Preplnené kontajnery sú občasným problémom. Ten však často nesúvisí so samotným nedostatkom zberných nádob či frekvencie zvozu, ale s nedodržiavaním pravidiel triedeného zberu zo strany občanov.

Verejnosť aj časť politických predstaviteľov reaguje pomerne citlivo na problematiku občasného preplnenia kontajnerov. Práve z tohto dôvodu denník Odpady-portal.sk zaujímalo, ako sa na tento problém pozerajú jednotlivé organizácie zodpovednosti výrobcov, ktoré zabezpečujú pre výrobcov obalov a neobalových výrobkov plnenie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch.

„Každý sa už asi stretol s preplnenou zbernou nádobou na plasty, papier, nápojové kartóny či plechovky. Kontajnery sa javia plné, niekedy z nich odpad doslova „preteká“ von,“ konštatuje Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu a marketing z OZV ENVI-PAK.

Vysvetľuje však, že často sú nádoby plné len „naoko“, v skutočnosti sú plné vzduchu. A hoci majú tieto odpady malú hmotnosť, keď sa nestlačia, zaberajú zbytočne veľa miesta a oveľa skôr naplnia zbernú nádobu.

Len pridávanie kontajnerov a zvyšovanie frekvencie zvozu problém nevyrieši

OZV NATUR-PACK má na starosti takmer 1 200 samospráv po celom Slovensku vrátane štyroch najväčších miest a s problematikou preplnených kontajnerov sa stretáva často.

„Treba povedať, že veľmi častá požiadavka je vyriešiť problém preplnených kontajnerov jednoducho, a to tým, že sa zvýši frekvencia zvozov a počet kontajnerov. Z našej praxe však v drvivej väčšine prípadov dôvodom preplnenosti kontajnerov je zásadné nedodržiavanie pravidiel triedeného zberu,“ konštatuje riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou z OZV NATUR-PACK Marek Brinzík.

Pridávanie kontajnerov alebo zvyšovanie frekvenciu zvozu bez analyzovania problémov na konkrétnych zberných hniezdach môže viesť k predraženiu celého systému, pričom v konečnom dôsledku sa nezlepší ani kvalita triedenia. Práve naopak.

Foto: NATUR-PACK

Avšak tam, kde je to odôvodnené, sa upravuje harmonogram zvozu, prípadne sa upravuje rozmiestnenie a počet kontajnerov.

OZV NATUR-PACK tiež pripomína, že systémovo celé zabezpečenie objemu kontajnerov, ktoré majú občania k dispozícii, vychádza z platnej legislatívy, takže všetky opatrenia musia byť zároveň aj v súlade s pravidlami, ktoré na Slovensku platia a ktoré sa menia v čase, keďže recyklačné ciele Slovenska vo vzťahu k EÚ budú priebežne narastať.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Michal Sebíň: Štát preniesol recyklačné ciele na výrobcov. Prvotná motivácia triediť odpad je na nich

Michal Sebíň: Štát preniesol recyklačné ciele na výrobcov. Prvotná motivácia triediť odpad je na nich

Ministerstvo má v rukách dostatok kontrolných nástrojov, ktoré však nevyužíva dostatočne, hovorí v rozhovore pre Odpady-portal.sk riaditeľ OZV NATUR-PACK Michal Sebíň.

Povinný transparentný účet v svetle práva Slovenskej republiky a Európskej únie

Povinný transparentný účet v svetle práva Slovenskej republiky a Európskej únie

MŽP SR navrhuje novelu zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/06.

Do povinného zberu kuchynského odpadu zostáva len mesiac. Čo čaká obce a mestá?

Do povinného zberu kuchynského odpadu zostáva len mesiac. Čo čaká obce a mestá?

Triedený zber bioodpadu z kuchýň a jeho následné zhodnotenie nebude zadarmo, píše Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.