DTE 2021
REDOX
INISOFT

Odpadové hospodárstvo sa rúti do krízy (píše Peter Krasnec)

Väčšina vyspelého sveta sa snaží uhlíkovú stopu znížiť, na Slovensku to je, zdá sa, naopak, tvrdí šéf zberovej spoločnosti AVE SK Peter Krasnec.

skládka odpadov

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Rok 2020 je výzvou asi pre každého.

Výrazné zmeny v odpadárskej legislatíve, z ktorých nie všetky sú pozitívne vnímané odbornou verejnosťou, pandémia Covid19 a jej následky, nejednoznačné, resp. žiadne konkrétne ciele odpadového hospodárstva do budúcna, „démonizácia“ v podstate všetkých zariadení na zneškodnenie odpadov, skládok aj spaľovní, vzostupy a pády cien druhotných surovín, opätovné vrátenie zálohového systému do pôvodného roka jeho účinnosti a výrazná akceptácia aktivistov zo strany štátnej správy v procese tvorby legislatívy pred odbornou verejnosťou spôsobujú, že odpadové hospodárstvo sa „rúti“ do krízy.

Z tejto odpadovej krízy, pokiaľ si to tí „tam hore“ neuvedomia, sa dostaneme len ťažko. Bude stáť veľa času, námahy a veľké množstvo peňazí, aby celý trh odpadového hospodárstva neskolaboval.

Treba si uvedomiť, že každý človek, každá obec a každý podnikateľ tvorí odpad. Niektorí menej, niektorí viac. Odpad je súčasťou nášho života a je potrebné s ním „niečo“ robiť.

V dnešnej dobe je odpadom okrem plastov, skla, papiera, lepenky, stavebného materiálu z búracích a udržiavacích prác, obkladov, škridiel, tehál, použitých hygienických potrieb aj vyradený nábytok, spotrebiče, zvyšky jedla, expirované potraviny, pokosená tráva, orezy stromov, výkopová zemina, splašková voda odtekajúca do kanalizácie a mnoho ďalších typov ostatných a nebezpečných odpadov.

Peter KrasnecPeter Krasnec | Foto: Odpady-portal.sk

Odhliadnuc od odpadov, ktoré sa recyklujú, stále však zostáva veľké percento odpadov, ktoré končia a budú končiť na skládkach alebo v spaľovniach lebo iná možnosť ich zneškodnenia neexistuje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. varkolyova.dagmar@gmail.com20.10.2020 (07:43)
    Presne, trefne a výstižne a zrozumiteľne napísaný článok, ktorý presne vystihuje túto dobu, nielen na západnom Slovensku, ale i u nás na východe. Ostáva len veriť, že tieto skutočnosti neostanú nevypočuté. Vedenie rezortu MŽP SR by si malo vypočuť názory firiem a ľudí z praxe, lebo situácia zhodnocovania a zneškodňovania odpadov začína byť fakt neúnosná. Prejsť posudzovaním vplyvov na ŽP je už viac ako nemožné, každému všetko vadí a najlepšie by bolo, ak to je niekde u susedov...apriori všetko odmietame, pritom v súčasnej dobe , či to bude "nová" skládka, alebo ZEVO, musí spĺňať všetky požiadavky legislatívy pre oblasť ŽP, skutočne za krátku dobu nebude kam odpad vyvážať, už teraz máme problémy so zneškodnením/zhodnotením u klientov-pôvodcov odpadov, ceny sa vyšplhali hoci koľkokrát ....myslím, že my z reálneho života by sme tu vedeli popísať celé romány, ako to v realite každodenného života vyzerá. Dagmar Várkolyová, externá spolupráca pre firmy
  2. inisoft@inisoft.cz20.10.2020 (09:05)
    Souhlasím s panem doktorem Krasněcem, člověkem z praxe. Bohužel MŽP SR slovy pana Šimurky neplánuje podpořit například malé a mobilní plasmové reaktory na skládkách. Ty by totiž vytříditelné, avšak značně pro recyklaci znehodnocené složky odpadu, který se na ně ukládat nemá, rovnou energeticky zhodnocovaly. Důvodem jsou prý vysoké provozní náklady těchto reaktorů. To za prvé není podle mých informací pravda (viz např. www.millenium-technologies.cz) a i kdyby to pravda byla, stále půjde o nižší náklady než odpady připravit pro recyklaci a recyklovat. To si ale asi bohužel ministerstvo nechce připustit. Přiznám se, že netuším, v čí prospěch vlastně bojuje. M. Jakuš

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ohlásená kontrola nie je kontrola, ale návšteva. Ide o neefektívne míňanie štátnych peňazí

Ohlásená kontrola nie je kontrola, ale návšteva. Ide o neefektívne míňanie štátnych peňazí

To, že správne orgány na Slovensku nemôžu chodiť na neohlásené kontroly, zaráža aj mnohé európske krajiny.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/05

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/05

Čo obsahuje májové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?

Mário Kern: Ukladanie trestov za envirodelikty je často neefektívne

Mário Kern: Ukladanie trestov za envirodelikty je často neefektívne

Štát by mal hľadať zmysluplnejšie formy trestov, myslí si riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru.