Podľa poslankyne Anny Zemanovej je možno načase povedať si, že pre menšie zariadenia by nemusela platiť veľká EIA, ale len zisťovacie konanie.
Zmeny v procesoch posudzovania vplyvov na životné prostredie by mohli výrazne uľahčiť fungovanie odpadového hospodárstva vrátane budovania zariadení na energetické využívanie odpadov. Veľa však závisí aj od celkového nastavenia tržného prostredia a budovania dôvery u občanov.
Vyplynulo to z minulotýždňového zasadnutia Komisie pre energetiku a obehové hospodárstvo pri Výbore NR SR pre hospodárske záležitosti.
Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS a tímlíderky strany pre životné prostredie Anny Zemanovej jeden z problémov v odpadovom hospodárstve spočíva v tom, že v ňom dostatočne nefunguje trh.
„Počujeme, že sa tu dováža odpad zo zahraničia, lebo tu nikto nemá záujem spracovávať TAP pre ďalšie zhodnotenie – pretože to nie je len energetické zhodnotenie v cementárňach, ale tieto plasty sa dajú ďalej splyňovať, dajú sa z nich iným spôsobom získavať suroviny na ďalšie spracovanie a vpustenie do obehového hospodárstva,“ konštatovala poslankyňa.
Zároveň však zdôrazňuje, že nedôvera v štát, v povoľovacie procesy či v dôsledné monitoringy okamžite spúšťa veľmi silnú reakciu ľudí, ktorí vstupujú do povoľovacích procesov a fakticky zablokujú na desiatky rokov akýkoľvek investičný zámer v odpadovom hospodárstve.
Odpad ako surovina
Takýto stav podľa A. Zemanovej vedie k tomu, že mnohým podnikateľom sa neoplatí namáhať sa s investíciami, ktoré chcú realizovať v odpadovom hospodárstve s tým, že o desať rokov budú aj tak zmarené.
„Toto je vec, ktorú si my musíme teraz ako vládna garnitúra uvedomiť a tu začať sami od seba, aby sme si získali dôveru ľudí, dôveru investorov, aby prišli s týmito technológiami, nie skládkovaním, ale s modernými technológiami, ktoré nám pomôžu zvýšiť mieru recyklácie a uvedenia surovín naspäť do obehu, a teda znížiť množstvo skládok,“ zdôraznila poslankyňa.
Anna Zemanová / Foto: Odpady-portal.sk
Zároveň hovorí aj možnom otváraní existujúcich skládok do budúcnosti tak, aby sa z nich dali získať suroviny.
Podľa poslankyne sa krajina surovinovo drancuje, realizujú sa nové ťažby na získavanie surovín, ktoré sú umiestnené možno práve v týchto rôznych skládkach.
„Som presvedčená, že spoločne budeme tlačiť na štátne orgány, aby sme v tejto veci urobili krok. Značný posun sme presadili už v programovom vyhlásení vlády. Neverím, že bez toho by sme tu dnes hovorili o energetickom zhodnocovaní odpadov,“ dodala ďalej.
Je načase prehodnotiť procesy EIA
Zostáva vám 60% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.