Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Ako obmedziť plytvanie potravinami? Odborníci navrhujú priehľadné koše

Dva experimenty prinášajú prehľad stratégií, ktoré motivujú k zníženiu produkcie potravinového odpadu. V USA domácnosti vážili potravinový odpad a zároveň používali smetiaky, do ktorých je vidieť. Britom sa osvedčila osvetová kampaň o správnom skladovaní potravín, varení zo zvyškov a mrazení. Množstvo vyplytvaných potravín kleslo o 76 %.

Ako obmedziť plytvanie potravinami? Odborníci navrhujú priesvitné koše

Fotolia

Finančná stránka plytvania  

Chris Wharton z Arizona State University, pod vedením ktorého prebehol experiment zameraný na produkciu potravinového odpadu, uvádza, že k znehodnocovaniu potravín najčastejšie dochádza v krajinách, kde sú potraviny relatívne lacné, ako je to napríklad v USA.

V Spojených štátoch si väčšina obyvateľov potraviny môže dovoliť. Ročne sa v krajine vyplytvá jedlo v hodnote 165 miliárd dolárov, pričom zbytočne sa potraviny vyhadzujú najmä v domácnostiach.

Iba 1 % Američanov dokáže správne čítať dátumy spotreby a minimálnej trvanlivosti uvedené na obaloch potravín. Až 84 % opýtaných priznalo, že niekedy vyhodia potravinu s blížiacim sa dátumom spotreby alebo tesne po ňom bez toho, že by sa presvedčili, či sa už skutočne nedá skonzumovať.

Vedec tvrdí, že potravinám je možné navrátiť hodnotu a tým pádom potenciálne potlačiť plytvanie nimi tak, že sa spotrebiteľom ukáže, aké množstvo nezávadných potravín vyhadzujú a akú sumu peňazí to predstavuje, a kladením dôrazu na to, o koľko živín sa oberajú.

Wharton a kolegovia nedávno publikovali štúdiu na túto tému v časopise Resources, Conservation and Recycling, ktorej cieľom bolo znížiť produkciu odpadu v päťdesiatich troch domácnostiach v oblasti Phoenixu.

Váženie a priesvitný kôš

V priebehu piatich týždňov dostali rodiny, ktoré sa štúdie zúčastnili, každý týždeň pokyny, aby si prečítali rôzne vzdelávacie materiály zamerané na témy, ako je správne skladovanie potravín a čítanie dátumov spotreby.

Spolu s témou každého týždňa vzdelávací materiál vždy zdôrazňoval aj tri hodnoty bežne spojené s potravinami: náklady, zdravie a vplyv na životné prostredie. Na konci každého týždňa účastníci odvážili, koľko potravinového odpadu nazhromaždili do priehľadného plastového koša.

„Priehľadný smetný kôš bol jednou z noviniek, ktoré sme zaviedli v našej štúdii, pretože tento typ merania sa doteraz nepoužíval,“ uvádza Wharton.

„Potravinový odpad – rovnako ako toľko iných vecí, ktoré každý deň vyhadzujeme, napríklad plasty – proste magicky zmizne v koši. Ak však odpad máte na očiach, začnete uvažovať nad tým, čo to znamená, že sa hromadí, zo dňa na deň, z týždňa na týždeň, z mesiaca na mesiac, z roka na rok.“

Vo výstupných rozhovoroch po konci výskumu niekoľko rodín uviedlo, že sledovanie toho, ako sa im v priehľadnom koši hromadí potravinový odpad, fungovalo ako akýsi mechanizmus spätnej väzby, ktorý dospelých účastníkov rovnako ako aj deti primäl plytvať menej.

Výsledky štúdie ukázali, že zavedenie priehľadných smetných košov znížilo množstvo potravinového odpadu vyprodukovaného v domácnosti v priemere o 28 %.

V následnom meraní, ktoré sa uskutočnilo dva týždne po ukončení intervalu váženia odpadu domácnosťami, zaznamenali vedci u účastníkov mierny nárast potravinového odpadu, stále však celkovo išlo o výrazne nižšie množstvo oproti hodnotám pred začatím experimentu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.